Personel LOT skarży się na przymusową pracę. Linie nie dementują, padają górnolotne słowa o "blasku munduru"

PLL LOT odniósł się do niedawnej publikacji Gazeta.pl na temat sytuacji personelu, któremu linie mają odgórnie nakazywać pracę i zlecać latanie w trakcie pandemii koronawirusa. W odpowiedzi linii nie ma dementi do opisywanej przez nas sprawy, są za to takie stwierdzenia: "Jesteśmy niezwykle zbudowani postawą naszych załóg. Każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia ze strony personelu pokładowego, który dobrowolnie deklaruje chęć wykonywania lotów".

Kilka dni temu opisaliśmy na Gazeta.pl doniesienia, które do redakcji przesyłał personel PLL LOT. Warto zaznaczyć, że obecnie linie lotnicze prowadzą akcję "Lot do domu". W jej ramach organizowane są loty czarterowe, sprowadzające Polaków do kraju. Nierzadko te loty odbywają się z miejsc czy państw, w których jest sporo przypadków koronawirusa. W najbliższych dniach odloty planowane są z Alicante, Teneryfy, Hanoi, Chicago czy Madrytu.

W anonimowych relacjach personel PLL LOT podnosił, że linie odgórnie wpisują pracowników w grafik na te dodatkowe loty, choć ci obawiają się o swoje zdrowie. Zwłaszcza że są w większości zatrudnieni na umowach B2B.

Zobacz wideo Premier zapowiada państwową pomoc w powrocie do Polski

Z ich opowieści wynikało, że za odmowę przyjęcia polecenia i niestawienie się do pracy grozi kara - blisko 500 zł. Pracownicy linii skarżyli się także na to, że system przydziału w grafiku jest losowy, podkreślając przy tym, że jak najbardziej - znajdują się chętni do realizowania tych lotów. By uniknąć "przydziału" pracownicy mają decydować się na urlopy lub przechodzenie na L4.

Czytaj więcej: Personel LOT skarży się na zasady przydziału do lotów. "Większość się boi i siedzi w domu"

PLL LOT odpowiada zdawkowo. Nie ma dementi, są za to deklaracje o "blasku dla munduru"

W środę do Gazeta.pl trafiła odpowiedź rzecznika PLL LOT Michała Czernickiego w tej sprawie. Pierwsza część dotyczy akcji "Lot do domu". Później jednak nie pada żadne dementi informacji, które dotarły do nas od personelu.

Możemy za to przeczytać jedynie, że wśród pracowników LOT są tacy, którzy dobrowolnie decydują się na zaangażowanie w akcję. Przytaczamy cały fragment odpowiedzi rzecznika:

Jesteśmy niezwykle zbudowani postawą naszych załóg. Każdego dnia otrzymujemy zgłoszenia ze strony personelu pokładowego, który dobrowolnie deklaruje chęć wykonywania lotów. Osoby te zaskoczone są krytyką pojawiającą się wokół operacji #LOTdoDomu. Są dumne, że w tych trudnych chwilach ich praca może pomóc innym i chcą przywrócenia blasku dla munduru kapitana i stewarda.

Na koniec rzecznik linii wskazuje, że PLL LOT przygotowało się i dba o bezpieczeństwo załóg i wylicza, że wyposażono je w: maseczki z filtrami HEPA, płyny antybakteryjne, termometry bezdotykowe oraz rękawiczki. Pada jeszcze:

Wprowadziliśmy również na wszystkich rejsach zasadę NO CONTACT z pasażerem, widoczną m.in. w zmianie sposobu serwowania cateringu. Nasze samoloty są także wyposażone w specjalne filtry HEPA pozwalające usunąć 99,99 proc. wszystkich zanieczyszczeń i wirusów z powietrza na pokładzie.

To wszystko, co w tej kwestii miał do powiedzenia PLL LOT. Zwróciliśmy się ponownie z pytaniami do linii, by odniosły się do opisywanych przez personel problemów.

Więcej o:
Komentarze (102)
Pandemia koronawirusa. PLL LOT odpowiada na skargi personelu. "Jesteśmy zbudowani postawą załóg"
Zaloguj się
 • kiesier

  Oceniono 23 razy 21

  Dziś "blask munduru" a po wylądowaniu ostatniego samolotu wypowiedzenie.

 • rybka9915

  Oceniono 25 razy 19

  Hssla w LOCie jak za najlepszych cuasow Bieruta. A moze by tak pisbolszewickie namaszczence podaly konkretne informacje o srodkach bezpieczenstwa w czasach zarazy, jak np. nie wiecej jak 1 pasazer na 3 siedzenia, skuteczne maski dla personelu, odpowiednia ilosc srodkow dezynfekcyhnych na pokladzie.
  Pieprzenie komunalow i frazesow bolszewickich - jest dobitnym wyrazem impotencji dzialania, zbydlecenia i braku odpowiedzialnosci za ludzi.

 • szumarek

  Oceniono 25 razy 17

  Polskie szabelki jak zwykle idą na czołgi.
  Zamiast odwoływania się do honoru, może by tak zapewnić środki ochrony osobistej?

 • florian88

  Oceniono 24 razy 16

  Szwagry zarządzają , ludźmi pomiatają...

 • maciek76

  Oceniono 22 razy 16

  Można odmówić i dostać wypowiedzenie. Najnowsze odkrycie naukowe - blask munduru chroni przed koronawirusem a blask aureoli przed HIV!

 • kotzolw

  Oceniono 19 razy 13

  1. Ludzie się zgłaszają bo pracując na B2B, nie latając pozostają bez środków do życia.
  2. 'No contact' - nareszcie. Pozostaje pytanie od kiedy. Na początku Lotów do domu był 'full contact' service. Dla przypomnienia LOT jako jedna z ostatnich Europejskich linii skasował rejsy do Pekinu. Podobnie jak tym razem wskutek presji z zewnątrz.

 • blahblah69

  Oceniono 19 razy 13

  A wystarczylo zamknac granice ale pozwolic wrocic obywatelom do kraju rejsowymi samolotami, tak jak mieli zaplanowane....

 • vitruvius

  Oceniono 23 razy 13

  Do czego PiS się nie dotknie (poza propagandą i manipulacją) to spieprzy. Jak stadniny i .... lista coraz dłuższa. A ten cyrk na granicach był bardzo łatwy do przewidzenia. Trzeba mieć wyobraźnie i myśleć. W PiS to zakazane, głoś i słuchaj "przekaz dnia". Za Stalina było "mordę w kubeł i radia słuchaj !!! ". Powtórka z rozrywki. Dorze, że dzisiejsi Niemcy są po doświadczeniach z karykaturalnych i tragicznych dyktaturach NSDAP i SED są na tyle cywilizowani, że chociaż pomogą ofiarom IGNORANCJI PiS "wybrańców" czy elyt......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX