Oferowała w sieci testy na koronawirusa. "Będzie można wykonać je w domu samodzielnie"

Policja w Chrzanowie udaremniła internetowe oszustwo. Mieszkanka gminy Trzebinia zbierała w sieci zamówienia na domowy test na koronawirusa. Takie badanie miało kosztować od 35 do 50 zł. "Policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek przy zakupie asortymentu mającego nas chronić przed wirusem" - podkreślają funkcjonariusze.

Mieszkanka gminy Trzebinia opublikowała na Facebooku ogłoszenie, w którym informowała, że zbiera zamówienia na testy na koronawirusa. Przekonywała, że testy "będzie można wykonać samodzielnie w domu". Cena - od 35 do 50 zł.

Ogłoszenie znalezione przez policjantaOgłoszenie znalezione przez policjanta KWP Kraków

Na ogłoszenie natknął się jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.

"Ustalono, że kobieta nie miała możliwości, aby dysponować takimi testami.  Rozważane jest zatem wszczęcie postępowania w związku z usiłowaniem oszustwa  - za co grozi do 8 lat pozbawiania wolności" - czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 "W czasie walki z COVID-19  Policja apeluje o rozwagę i zdrowy rozsądek przy zakupie asortymentu mającego nas chronić przed wirusem. Mogą pojawić się osoby, które żerując na ludzkiej obawie przed chorobą, próbują czerpać korzyści z z obecnej sytuacji, jaka panuje w kraju i za granicą" - komentują policjanci.

- Takie "domowe testy" to bzdura - podkreśla dr Paweł Grzesiowski, immunolog, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń. Zaznacza, że obecnie nie ma możliwości, by bez pomocy laboratorium sprawdzić, czy jest się zakażonym koronawirusem.

Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości na szerszą skalę będą dostępne testy umożliwiające sprawdzenie, czy przebyliśmy chorobę COVID-19. Są one przydatne szczególnie dla osób, które mogły chorować bezobjawowo. 

 - Po dwóch tygodniach od przebycia zachorowania będzie można stwierdzić we krwi obecność białek odpornościowych. Ktoś, kto ma takie przeciwciała, przeszedł chorobę. Podkreślam: to nie jest szybki test na koronawirusa, a szybki test na potwierdzenie przebytej choroby. Takie testy już są produkowane, być może będą dostępne np. w aptekach - dodaje dr Paweł Grzesiowski. 

Zobacz wideo Czy kościoły powinny zostać zamknięte na czas pandemii?

Koronawirus. Liczba zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w południe o 38 nowych przepadkach zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce potwierdzono dotychczas 325 zakażeń.

Testy potwierdziły obecność nowego patogenu u sześciu osób z województwa śląskiego, 6 osób z województwa łódzkiego, 3 osób z województwa lubelskiego i po 1 osobie z województw opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego.

Dotychczas w Polsce zmarło pięć osób zakażonych koronawirusem. Około 1000 osób jest hospitalizowanych, ponad 20 tysięcy - objętych kwarantanną, a ponad 40 tysięcy osób objęto nadzorem epidemiologicznym. 

Więcej o:
Komentarze (15)
Oferowała w sieci testy na koronawirusa. "Będzie można wykonać je w domu samodzielnie"
Zaloguj się
 • bog43

  Oceniono 16 razy 12

  co to za oszustwo w porównaniu do oszustw polskiego rządu , że wszystko mają pod kontrolą .
  " W środę korek na drodze przed autostradą A4 sięgał 63 km" .A to to jak nazwać ????

 • zec

  Oceniono 8 razy 4

  A co z tymi co oferują zbawienie i życie wiecznie. Sprawdziła policja, czy mają takie możliwości?

 • mawik_net

  Oceniono 2 razy 0

  Może ktoś mi wyjaśni dlaczego 1000 osób jest hospitalizowanych, kiedy przypadków zakażenia jest 325? Podają hospitalizowanych z innych powodów , czy co?

 • na_grobli

  Oceniono 2 razy 0

  Wystarczy znaleźć stare nagrania Kaszpirowskiego, obejrzeć i żaden koronawirus nam nie straszny....

 • sysiler

  Oceniono 2 razy 0

  Powinni robić takim hienom tatuaże na czołach, a tej granat obronny do... pochwy i wyjąć zawleczkę.

 • cracken001

  Oceniono 2 razy -2

  Eeetam...kiedys bez laboratorium,nawet ciazy nie dalo sie stwierdzic w poczatkowym okresie.Poza tym.... NIGDZIE baba nie napisala,ze to SKUTECZNY i atestowany test,wiec GOWNO beda mogli jej zrobic

 • zawszedak111

  Oceniono 10 razy -6

  "Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek w południe o 38 nowych przepadkach zakażeń koronawirusem." - o "przepadkach"!??? Dobrze, że nie o nowych przYpadkach!!!
  Pismaki, piszcie po polsku!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX