Koronawirus w Polsce. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby objęte kwarantanną? Sprawdź, jak zgłosić się po wsparcie

Osoby przebywające na kwarantannie, zwłaszcza osoby starsze i samotne, mogą liczyć na pomoc władz i służb. Podczas 14 dniowej izolacji wszyscy objęci kwarantanną mogą zwracać się z problemami do psychologa lub poprosić o zrobienie najpotrzebniejszych zakupów.

Osoby objęte kwarantanną w pierwszej kolejności powinny kierować się do ośrodka pomocy społecznej funkcjonującej w danej miejscowości. Lista ośrodków z podziałem na województwa znajduje się na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc. Osoby potrzebujące mogą zadzwonić i poprosić pracowników o pomoc. Ośrodki udzielają pomocy przede wszystkim osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, które z powodu kwarantanny mogą mieć problemy ze zrobieniem zakupów czy wykupieniem leków.

Koronawirus w Polsce. Osoby objęte kwarantanną - gdzie można zgłosić się po pomoc?

Dodatkowo władze zapewniają, że osoby starsze, samotne lub niepełnosprawne, które nie są w stanie zapewnić sobie produktów spożywczych lub gorącego posiłku, powinny kontaktować się z władzami swojej gminy. Posiłki oraz zakupy żywnościowe będą dostarczone przez osoby wyznaczone w gminie: często będą to wolontariusze organizacji pozarządowych lub funkcjonariusze Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Policji lub Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zobacz wideo Co grozi za złamanie nakazu kwarantanny domowej?

Problemy lub prośbę o pomoc można przekazywać także policjantom, którzy sprawdzają, czy dana osoba stosuje się do zasad kwarantanny. Funkcjonariusze przekażą wszystkie informacje do właściwego ośrodka.

Z Ośrodkiem Pomocy Społecznej lub Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie należy kontaktować się także wtedy, kiedy osoba poddana kwarantannie potrzebuje pomocy psychologa. Minister Obrony Mariusz Błaszczak poinformował ostatnio o specjalnej infolinii utworzonej dla osób w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa. Pod numerem 800 100 102 wsparcia tym osobom udzielają psycholodzy z Wojsk Obrony Terytorialnej.

Osoby, które zakończyły leczenie szpitalne i wymagają nawet czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych czy specjalistycznych, będą mogły liczyć na pomoc w trybie pilnym.

- Gorąco apeluję - niech każda osoba posiadająca informację o tym, że osoby poddane kwarantannie potrzebują pomocy, zwróci się do ośrodka pomocy społecznej. Bądźmy wrażliwi na siebie nawzajem - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Wszystkie zalecenia dla osób przebywających na kwarantannie znajdują się na stronie Ministerstwa Zdrowia

Więcej o:
Komentarze (35)
Koronawirus w Polsce. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby objęte kwarantanną? Sprawdź, jak zgłosić się po wsparcie
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 9 razy 9

  "Ośrodki udzielają pomocy przede wszystkim osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym, które z powodu kwarantanny mogą mieć problemy ze zrobieniem zakupów czy wykupieniem leków"
  Z powodu kwarantanny wszyscy jej poddani (nawet młodzi i sprawni) mają problemy ze zrobieniem zakupów czy wykupieniem leków.

 • 2-sort

  Oceniono 12 razy 6

  13 EMERYTURA ...ZAWIESIĆ JEJ WYPŁATE a pieniądze przeznaczyć na walke z epidemią..Najbardziej zagrożone są osoby starsze które tej kasy na tamten świat nie wezmą

 • jami100

  Oceniono 9 razy 5

  Pomoc polega głównie na inwigilacji.
  Psychologiczna na pewno będzie potrzebna, a niebawem psychiatryczna.

 • pyffello114

  Oceniono 6 razy 4

  Minister SzumowskiL "Nie udało się zahamować postępu epidemii Koronawirusa",
  ale będziemy za to dzięki prezydentowi Dudzie mieli za 10 miliardów wspaniałą Telewizję.
  Ile za to można by kupić respiratorów, których stale brakuje?
  Jak można dla zaspokojenia swojej ambicji - wyrzucenie Kurskiego - igrać z życiem i zdrowiem
  tysięcy Polaków?? Jak pan prezydent może nam teraz patrzeć w oczy

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 3 razy 3

  O ile mi wiadomo to każdy poddany kwarantannie nie ważne czy młody, czy stary sprawny czy też nie. Nie może opuszczać miejsca w którym przebywa, więc nie może zrobić zakupów czy wynieść śmieci. Dlatego nie ważne w jakim jest stanie czy wieku ktoś musi mu pomóc i o niego zadbać.

 • amsterdam66

  Oceniono 8 razy 2

  Pomoc której nie ma:)

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 1

  pisiorskie bezprawie...

 • podmiot.lir

  Oceniono 3 razy 1

  W ramach pomocy podczas kwarantanny z powodu koronawirusa, PiS puści w telewizji Koronę królów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX