Koronawirus. Jarosław Gowin: Musimy się liczyć z tym, że epidemia może potrwać do wiosny 2021 r.

- Polski rząd działa, zakładając kilka scenariuszy w związku z koronawirusem - mówił w Polskim Radiu 24 wicepremier Jarosław Gowin. - Musimy się liczyć także ze scenariuszem najgorszym, który zakłada rząd brytyjski, czyli trwaniem epidemii do wiosny 2021 roku - dodał.

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin stwierdził w Polskim Radiu 24, że resort w związku z pandemią koronawirusa "nie przewiduje dużych strat edukacyjnych". - Wiele uczelni ma dobre kursy online - podkreślił.

Przyznał jednak, że wielu studentów pracujących w branżach takich jak np. gastronomia ma problemy finansowe.  - Chcemy pomóc studentom w trudnej sytuacji. Chodzi o specjalne zapomogi. Wszystkie osoby zatrudnione na umowę-zlecenie, które straciły pracę otrzymają około 2 tys. zł brutto jako doraźny zasiłek. To pomoże na pewno wielu studentom w najbliższych tygodniach - zapowiedział Jarosław Gowin.

- Polski rząd działa, zakładając kilka scenariuszy w związku z koronawirusem. Musimy się liczyć także ze scenariuszem najgorszym, który zakłada rząd brytyjski, czyli trwaniem epidemii do wiosny 2021 roku - dodał wicepremier w Polskim Radiu 24.

Zobacz wideo

Koronawirus w Polsce i na świecie

Od 31 grudnia 2019 roku do 18 marca 2020 roku zarejestrowano na świecie 194 909 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 7 876 zgonów - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w 37 państwach w Europe dochodzi do lokalnej transmisji wirusa SARS-CoV-2.

W Polsce odnotowano dotychczas 305 przypadków zakażeń, zmarło pięć osób.

Główny Inspektor Sanitarny nadal zaleca powstrzymanie się od jakichkolwiek podróży. Od niedzieli 15 marca na 10 dni zawieszone zostały międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe, obowiązuje zakaz wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Polscy obywatele mogą wrócić do kraju transportem drogowym, tj. samochodami osobowymi, busami i autokarami.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że osoba, która powraca z zagranicy, ma obowiązek 14- dniowej kwarantanny. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów zakażenia, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanepidu lub zgłosić się do oddziału zakaźnego.

Więcej o:
Komentarze (108)
Koronawirus. Jarosław Gowin: Musimy się liczyć z tym, że epidemia może potrwać do wiosny 2021 r.
Zaloguj się
 • relikwia.sw.napletka

  Oceniono 27 razy 23

  Zostało jeszcze trochę w Funduszu Solidarnościowym. Kasę można zajumać rencistom, żeby jakoś przetrwać. Najważniejsze, żeby msze się odbywały.

 • public_enemy

  Oceniono 21 razy 15

  zamknij ryło sprzedajna dzi*ko, na wszytkim się już znasz widzę, i na wirusologii, i na szkolnitwie, i na aborcji i nawet na tym jak się utrzymać w Polsce za 25tys miesięcznie...

 • burn74

  Oceniono 20 razy 14

  Mistrzuuu, czy miliardy dla kościoła będą niezagrożone ? Rokrocznie idzie z naszego budżetu 7-8 mld.

 • ziggybam

  Oceniono 13 razy 11

  Nazywałeś naukowców "resortowymi dziećmi", każesz im liczyć punkciki i konkurować ze sobą - zamiast budować współprace i duże projekty, konkurujące z zachodem - to teraz cierp i choruj, choćby do roku 2030.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX