Szef niemieckiej agencji zdrowia publicznego: Pandemia koronawirusa może potrwać dwa lata

Pandemia koronawirusa może potrwać dwa lata - powiedział szef niemieckiej agencji zdrowia publicznego prof. Lothar Wieler. Lekarz dodał, że to, jak długo będziemy walczyć z wirusem SARS-CoV-2, zależy przede wszystkim od tego, jak szybko powstanie szczepionka.

Prof. Lothar Wieler, prezes Instytutu Roberta Kocha, instytucji podlegającej Ministerstwu Zdrowia, podczas wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że około 60-70 proc. światowej populacji zakazi się koronawirusem, wyzdrowieje i nabierze odporności, ale nie można przewidzieć, jak szybko to nastąpi.

- Nasze robocze założenie jest takie, że zajmie to około dwóch lat - powiedział prof. Wieler, cytowany przez agencję Reuters. Prezes Instytutu Roberta Kocha dodał, że czas trwania pandemii zależy od tego, ile czasu zajmie opracowanie i wdrożenie szczepionki. Na chwilę obecną szacuje się, że takowa pojawi się w połowie 2021 roku. Prof. Wieler powiedział również, że trudno jest oszacować, jak wysoka będzie śmiertelność związana z nowym koronawirusem

Zobacz wideo Prezydent: Apeluję! Proszę nie przychodzić do szpitali, proszę dzwonić

Koronawirus w Niemczech. Szpitale będą musiały podwoić swoje możliwości

Prof. Lothar Wieler stwierdził, że bez wprowadzenia ścisłych środków zaradczych w Niemczech może pojawić się milion potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. 

- Chcemy tego uniknąć - powiedział Wieler, dodając, że szpitale będą musiały co najmniej podwoić swoje możliwości w zakresie intensywnej terapii, ponieważ jeden na pięć przypadków zakażenia koronawirusem w Niemczech to przypadek poważny.

We wtorek potwierdzono, że w Niemczech liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wzrosła do 7156, a liczba ofiar śmiertelnych do 13. W czwartek 19 marca jest już  ponad 12 tys. zakażonych. Do tej pory w Niemczech z powodu koronawirusa zmarło 28 osób.

Przeczytaj także:

Więcej o: