Koronawirus. Sztuczna inteligencja w 20 sekund diagnozuje COVID-19. System trafił już do Rzymu

Szpital Uniwersytecki Campus Bio-Medico w Rzymie jako pierwszy w Europie korzysta z oprogramowania umożliwiającego szybką diagnozę COVID-19. Po analizie obrazów uzyskanych z tomografii komputerowej system w 20 sekund potrafi stwierdzić, czy choroba rozwijająca się w płucach jest wynikiem zakażenia koronawirusem.

Szpital Uniwersytecki Campus Bio-Medico w Rzymie kupił stosowany już w szpitalach w chińskim Wuhan system sztucznej inteligencji, umożliwiający szybkie diagnozowanie choroby COVID-19 wywoływanej przez zakażenie koronawirusem - podaje "Rai News". Tym samym placówka stała się pierwszą w Europie, która korzysta z takiego rozwiązania.

Oprogramowanie analizuje obrazy płuc wykonane w ramach tomografii komputerowej i w 20 sekund jest w stanie stwierdzić, czy pacjent choruje na COVID-19. Skuteczność tego systemu szacowana jest na 98,5 proc.

Aplikacja może również ocenić, czy najbliższe dni przyniosą poprawę, czy raczej pogorszenie stanu pacjenta. System ma być dostępny nie tylko dla pacjentów w Rzymie, do Campus Bio-Medico mają trafiać także wyniki badań do analiz z innych szpitali w regionie Lacjum.

Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

Koronawirus. Liczba przypadków

Dotychczas we Włoszech stwierdzono ponad 35 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, ok. 3 tys. osób zmarło. Na całym świecie liczba zakażonych wynosi ok. 220 tys., zmarło ok. 9 tys. chorych.

W Polsce liczba potwierdzonych przypadków to 287, z czego pięć osób zmarło.

Więcej o: