Koronawirus. Co z egzaminami w szkołach? Jeśli przerwa się wydłuży, możliwe przesunięcie terminu

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik nie wyklucza przesunięcia terminów egzaminów maturalnego i ósmoklasisty. Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24, jeżeli przerwa w szkole będzie przedłużona dalej niż do Świat Wielkanocnych, trzeba będzie zmienić termin egzaminów.

Marcin Smolik podkreśla, że nie będzie konieczności zmiany tych terminów, jeżeli szkoły w trybie zdalnym będą pracowały do końca marca lub nawet do świąt. - Jeżeli okaże się jednak, że to zawieszenie, praca zdalna i niechodzenie uczniów do szkoły przedłuży się do okresu poświątecznego, to wtedy, tak jak to zapowiada minister Piontkowski, trzeba będzie przesunąć termin egzaminów - mówi Marcin Smolik.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Trzeci filar to filar wsparcia dla służby zdrowia, chcemy tu alokować co najmniej 7,5 mld zł

Koronawirus. Co z egzaminami? Możliwa zmiana terminu

Marcin Smolik zaznacza, że kwestia zmiany terminu egzaminów nie jest skomplikowana technicznie. Dyrektor CKE wyjaśnia, że harmonogramy egzaminów są wyznaczone. Wyznaczone jest także to, jak egzamin przebiega, kiedy jest sprawdzany, kiedy przekazuje się uczniom dokumenty. - W zależności od tego, o ile to przesunięcie byłoby konieczne - jeżeli byłoby konieczne - to wówczas trzeba by było modyfikować całą ścieżkę. Albo skracając pewne terminy - o ile jest to możliwe. Albo skracając rok szkolny - mówi Marcin Smolik. Egzamin ósmoklasisty wyznaczony jest na dni od 21 do 23 kwietnia. Matury rozpoczynają się 4 maja. Prawo do zmiany harmonogramu roku szkolnego, a co za tym idzie terminów egzaminów, daje ministrowi edukacji specustawa.

Do 25 marca szkoły i przedszkola są zamknięte. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej lekcje powinny odbywać się zdalnie. Na uruchomionej przez MEN stronie internetowej znajdują się materiały, z których można korzystać w trakcie zdalnego nauczania.

***

Gościnią Porannej rozmowy Gazeta.pl będzie w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Masz pytanie o pakiet antykryzysowy, które chcesz, byśmy zadali? Napisz na adres: news_gazetapl@agora.pl. Czekamy do godz. 20.

Więcej o: