Andrzej Duda: Apeluję o odroczenie obciążenia przedsiębiorców do 6 miesięcy

Andrzej Duda zwołał konferencję prasową po posiedzeniu Rady Gabinetowej, na której omawiany był rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki. Osobiście w spotkaniu uczestniczyli tylko prezydent i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

- Dzisiaj bardzo wielu przedsiębiorców jest w kłopotach. Pomoc jest potrzebna tym najmniejszym przedsiębiorcom, tym średnim, ale i tym wielkim - powiedział na początku konferencji prasowej Andrzej Duda. Prezydent przyznał, że "praktycznie gotowy" jest już pakiet antykryzysowy.

Andrzej Duda apeluje do sektora bankowego: Obciążenia przedsiębiorców powinny być odroczone do 6 miesięcy

- Pakiet powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw - zapewniał prezydent. Według Andrzeja Dudy takie rozporządzenie jest konieczne, ponieważ epidemia koronawirusa może bardzo negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę. Polityk podkreślał, że obecnie w najtrudniejszej sytuacji są mali przedsiębiorcy oraz osoby, które wzięły kredyty, a nie mogą ich spłacać z powodu zawieszenia swojej działalności. - Uznałem, że jest potrzeba wsparcia tych ludzi pracujących na co dzień. Ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo kompleksowy i obejmować wszystkie dziedziny życia - dodał prezydent.

Co ma zostać zawarte w pakiecie antykryzysowym, który był tematem dzisiejszego posiedzenia rady Gabinetowej? - W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców zawarte będzie m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy - wyjaśnił Andrzej Duda. 

- Ta sytuacja się pogorszy. Nie tylko u nas, ale pogorszy się na całym świecie. Musimy się z tym liczyć, że sytuacja będzie trudniejsza - mówił dalej prezydent. Pod koniec Andrzej Duda podziękował jeszcze wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy pracują wśród zarażonych, ale również wszystkim sprzedającym w sklepach i osobom, które nie mogą wykonywać zdalnie swoich obowiązków. 

Mateusz Morawiecki: Wartość całego pakietu antykryzysowego wyniesie ok. 212 mld zł

- Szacunkowa wartość całego pakietu to około 212 miliardów złotych. Został on podzielony na kilka filarów. Pierwszym są działania osłonowe dla rynku pracy - dalej głos zabrał Mateusz Morawiecki. Premier wyjaśnił, jakie propozycje dla przedsiębiorców zostaną objęte w pakiecie antykryzysowym:

Proponujemy dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, pokrycie przez państwo 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Dzięki temu parę milionów osób będzie bezpieczniejsze na rynku pracy. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. 
Więcej o:
Komentarze (205)
Andrzej Duda: Apeluję o odroczenie obciążenia przedsiębiorców do 6 miesięcy
Zaloguj się
 • syriusz.wila

  Oceniono 50 razy 46

  pakiety, plany, prezentacje, założenia, rozmowy, spotkania, konferencje, rady....... w szpitalach braki a przedsiębiorcy i śmieciowi już przegrali

 • stanislaw33

  Oceniono 44 razy 44

  to co proponują to kpina... zanim firmy pokażą spadek przychodów będzie już po niektórych z nich... a adrian zwróci się do prezydenta chin o maseczki.... litości...

 • tani_dran

  Oceniono 30 razy 26

  A dlaczego jak rolnikowi kukurydza zgnije to dostaje żywą gotówkę do łapy chociaż podatków nie płaci ani zusu ?

 • gragos

  Oceniono 26 razy 26

  Baju, baju, będziesz w raju (pisowskim). Dudzie chodzi wyłącznie o to by dotrwać do 10maja, do wyborów prezydenckich. Koronawirus "wyciął" mu konkurencję, więc zrobi swoisty zamach majowy, aby utrzymać się w fotelu. Jeśli pomysły PAD i PMM dla biznesu będą takie, jak do tej pory, to mam nadzieje, że biznes od najmniejszego do największego pokaże Dudzie palec Lichockiej.

 • andi113

  Oceniono 23 razy 23

  Łaskawcy....odroczenie płatności ZUSu; drobne firmy, generujące większość naszego PKB i tak nie zapłacą, bo z dnia na dzień straciły źródła przychodów. Nawet,jeśli mają jakieś oszczędności, wydadzą je na życie a nie na jakiś p....ny ZUS!!!

 • hamsterx

  Oceniono 24 razy 22

  A ja apeluje żebyś przerwał kampanie wyborczą

 • arreis65

  Oceniono 23 razy 21

  "NBP zaproponował, aby przedsiębiorstwa mogły na pewien czas obniżać wynagrodzenia pracowników do poziomu pensji minimalnej. Ma to pomóc w wyjściu z problemów finansowych spowodowanych przez epidemię koronawirusa"
  ciekawe czy glapiński obnizy pensje swoim blondlachonom ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX