Andrzej Duda: Apeluję o odroczenie obciążenia przedsiębiorców do 6 miesięcy

Andrzej Duda zwołał konferencję prasową po posiedzeniu Rady Gabinetowej, na której omawiany był rządowy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki. Osobiście w spotkaniu uczestniczyli tylko prezydent i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo Czy frankowicze ucierpią przez koronawirusa? „To mogą być jedne z najwyższych rat w historii”

- Dzisiaj bardzo wielu przedsiębiorców jest w kłopotach. Pomoc jest potrzebna tym najmniejszym przedsiębiorcom, tym średnim, ale i tym wielkim - powiedział na początku konferencji prasowej Andrzej Duda. Prezydent przyznał, że "praktycznie gotowy" jest już pakiet antykryzysowy.

Andrzej Duda apeluje do sektora bankowego: Obciążenia przedsiębiorców powinny być odroczone do 6 miesięcy

- Pakiet powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw - zapewniał prezydent. Według Andrzeja Dudy takie rozporządzenie jest konieczne, ponieważ epidemia koronawirusa może bardzo negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę. Polityk podkreślał, że obecnie w najtrudniejszej sytuacji są mali przedsiębiorcy oraz osoby, które wzięły kredyty, a nie mogą ich spłacać z powodu zawieszenia swojej działalności. - Uznałem, że jest potrzeba wsparcia tych ludzi pracujących na co dzień. Ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo kompleksowy i obejmować wszystkie dziedziny życia - dodał prezydent.

Co ma zostać zawarte w pakiecie antykryzysowym, który był tematem dzisiejszego posiedzenia rady Gabinetowej? - W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców zawarte będzie m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy - wyjaśnił Andrzej Duda. 

- Ta sytuacja się pogorszy. Nie tylko u nas, ale pogorszy się na całym świecie. Musimy się z tym liczyć, że sytuacja będzie trudniejsza - mówił dalej prezydent. Pod koniec Andrzej Duda podziękował jeszcze wszystkim lekarzom i pielęgniarkom, którzy pracują wśród zarażonych, ale również wszystkim sprzedającym w sklepach i osobom, które nie mogą wykonywać zdalnie swoich obowiązków. 

Mateusz Morawiecki: Wartość całego pakietu antykryzysowego wyniesie ok. 212 mld zł

- Szacunkowa wartość całego pakietu to około 212 miliardów złotych. Został on podzielony na kilka filarów. Pierwszym są działania osłonowe dla rynku pracy - dalej głos zabrał Mateusz Morawiecki. Premier wyjaśnił, jakie propozycje dla przedsiębiorców zostaną objęte w pakiecie antykryzysowym:

Proponujemy dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria, pokrycie przez państwo 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce. Dzięki temu parę milionów osób będzie bezpieczniejsze na rynku pracy. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. 
Więcej o: