Do kiedy będą zamknięte szkoły? Ministerstwo Edukacji szykuje się do zdalnych lekcji

Ministerstwo Edukacji Narodowej kończy prace nad rozporządzeniem, którego celem jest uregulowanie zasad zdalnej nauki. Ma ono zostać wprowadzone na czas przerwy w szkołach, która wynika z ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa. Dzięki zdalnemu nauczaniu rok szkolny będzie mógł zakończyć się w terminie.

Minister Dariusz Piontkowski zapewnia, że nowe rozporządzenie pomoże w zdalnym wystawianiu ocen i uzyskaniu klasyfikacji przez uczniów na zakończenie roku szkolnego. - Obecnie w wielu szkołach prowadzone jest już nauczanie zdalne. Ale tej pracy nie można oceniać - mówił polityk. Dzięki rozporządzeniu możliwe będzie także realizowanie podstawy programowej na podstawie podręczników czy zeszytów ćwiczeń.

MEN szykuje się do prowadzenia zdalnej nauki. Nauczyciele będą mogli zacząć wystawiać oceny

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało też na swoich stronach pismo skierowane do dyrektorów szkół oraz nauczycieli. W ciągu najbliższych dni mają zostać sprawdzone możliwości prowadzenia nauki zdalnej. W tym celu konieczne będzie przetestowanie, czy nauczyciele posiadają aktualne kontakty z uczniami i ich rodzicami. Kontakt ma się odbywać przez internet, telefon, komunikatory, grupy społecznościowe oraz dziennik elektroniczny.

Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości

- Nauczanie zdalne, a zwłaszcza klasyfikowanie należy uregulować prawnie i dobrze, że MEN się nad tym pochylił. Tym bardziej że jestem przekonany, że przesunięcie terminu matur jest nieuniknione - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dyrektor XXX LO im. Jana Śniadeckiego w Warszawie Marcin Konrad Jaroszewski.

Jeśli okaże się, że w danej placówce uczniowie nie będą mieli możliwości wziąć udziału w lekcjach online, to szkoła będzie musiała dostarczyć uczniowi materiały w wersji papierowej. Zgodnie z decyzją MEN przerwa od zajęć dydaktycznych potrwa do 25 marca, jednak zgodnie z ostatnimi wypowiedziami Dariusza Piontkowskiego termin ten zostanie najprawdopodobniej wydłużony.

Decyzję w sprawie wydłużenia czasu zamknięcia szkół i uczelni zależeć będzie od rządu. Minister edukacji mówił, że przerwa w funkcjonowaniu placówek do Wielkanocy nie powinna wpłynąć na zmiany w kalendarzu szkolnym i akademickim. Jeśli jednak potrwa dłużej, to konieczne będzie przeniesienie egzaminów ósmoklasistów i matur, które zaplanowane są w terminach 21-23 kwietnia oraz 4-22 maja.

Więcej o:
Komentarze (44)
Do kiedy będą zamknięte szkoły? Ministerstwo Edukacji szykuje się do zdalnych lekcji
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 16 razy 16

  Dla tych dzieci, które internetu nie mają (w Polsce wciąż ich nie brak), będą telewizyjne czytanki o bohaterskim życiorysie szczerbatego kima.

 • kazek100

  Oceniono 10 razy 10

  Jeszcze chciałbym zapytać pana Piontkowskiego, na jakim sprzęcie ma nauczyciel to robić? I czy za prąd, który dzięki temu rządowi tak podrożał, też ma zapłacić? W zamian za to pan Piontkowski opublikuje komunikat, że nauczycielom nie płaci się nadgodzin.
  Wróćmy do sprzętu: Ja akurat mam to szczęście, że mam służbowego laptopa, nawet niezłego. Ale jestem absolutnym wyjątkiem. Większość pracuje na swoim sprzęcie, często bardzo starym. Gdy rok temu strajkowaliśmy, domagając się godziwych zarobków i godziwych warunków pracy ten patologiczny rząd stwierdził, że nie jesteśmy potrzebni, bo poradzą sobie katecheci i strażacy. To może teraz poproś ich pan o ratunek, panie Piontkowski? Wtedy woleliście dać 40 miliardów na przedwyborcze obietnice. Ile można by za to kupić komputerów?

 • antropoid

  Oceniono 10 razy 10

  CZY to będzie "zdalna edukacja" w typie TVPiS?

 • siekier35

  Oceniono 7 razy 7

  tak się wychowuje nowoczesnych janczarów
  czy w tym pie...iku nikt nie ogarnia że spora część społeczeństwa po prostu netu nie ma?
  przy ograniczeniach transferu o ile on w ogóle jest?
  fakt,są ambony i to powinno wystarczyć

 • jael53

  Oceniono 9 razy 7

  Co pan minister poleca tam, gdzie w najlepszym razie jest internet radiowy? I gdzie nie wszyscy uczniowie mają dostęp nawet do takiego.

 • saynotopis

  Oceniono 6 razy 6

  MEN sie szykuje? Cala robota spadla na nauczycieli, to oni maja wszystko przygotowac.

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 5 razy 5

  Czy Pionkowski już się zdecydował co do tego czy szkoły są zamknięte czy tylko zawieszono zajęcia dydaktyczne i wychowawcze? A jeśli zawieszono zajęcia to dlaczego odbywają się one przez internet?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX