Łukasz Szumowski o "przespaniu" przez WHO sprawy koronawirusa. Sprawdziliśmy. Komunikaty były alarmujące

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że WHO na początku "przespała" epidemię i gdy koronawirus był już w Europie, prognozy organizacji były "uspokajające". Tymczasem w komunikatach organizacji, które pojawiły się jeszcze przed pierwszym europejskim przypadkiem zakażenia, znalazły się ostrzeżenia. Szef organizacji alarmował o możliwym zgrożeniu globalnym.

Łukasz Szumowski stwierdził w Radiu Zet, że polskie służby rozpoczęły intensywne działania, w odpowiedzi na rozprzestrzenianie się koronawirusa niedługo po tym, gdy pojawiły się informacje o zakażeniach w Chinach. - Przypominam, że WHO i CDC mówiły, że prawdopodobieństwo zawleczenia tej epidemii do Europy jest bardzo niskie lub niskie - powiedział. - Zaczęliśmy bardzo już intensywne działania. Trudno powiedzieć o przygotowaniach, bo w momencie, gdy wirus pojawił się w Europie, nadal prognozy WHO i CDC były bardzo uspokajające, pomimo tego myśmy zaczęli już działać, już były wydawane instrukcje sanepidu, właściwie od samego początku dla podróżujących - podkreślał. 

- No to w takim razie czy WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, tutaj przespała? - zapytała prowadząca rozmowę Beata Lubecka.

- Przespała, tak - powiedział minister. 

Spóźniona reakcja WHO na koronawirusa? Szumowski: Przespała

Sprawdziliśmy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia, jakie komunikaty przekazywał Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. Pierwszy przypadek zakażenia w Europie zarejestrowano 24 stycznia. 22 stycznia szef organizacji powiedział: Decyzję o tym, czy ogłosić stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, traktuję bardzo poważnie i jestem gotów ją podjąć przy odpowiednim uwzględnieniu wszystkich dowodów. 

Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy

Faktem jest, że jeszcze 23 stycznia WHO nie uznała epidemii koronawirusa, który rozprzestrzeniał się w Chinach, za globalne zagrożenie, ale oceniała jednocześnie, że ryzyko wystąpienia takiego zagrożenia jest wysokie. - Fakt, iż nie ogłaszamy dziś PHEIC (zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym), nie oznacza, że według WHO sytuacja nie jest poważna. Nic bardziej dalekiego od prawdy - podkreślał 23 stycznia szef organizacji.

Te słowa z kolei padły pięć dni po wykryciu pierwszych przypadków w Europie: Dalszy wzrost liczby przypadków oraz dowody przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka poza Chinami są niepokojące. Choć liczby poza Chinami są nadal stosunkowo niewielkie, informują one, że istnieje potencjał rozwoju znacznie większej epidemii.

Więcej o:
Komentarze (408)
Łukasz Szumowski o "przespaniu" przez WHO sprawy koronawirusa. Sprawdziliśmy. Komunikaty były alarmujące
Zaloguj się
 • agenciputinawon

  Oceniono 128 razy 104

  Jak zwykle łże, szukając kozłów ofiarnych. Za 2-3 dni powie, że to wina Tuska.

 • hakatumbaitsumani

  Oceniono 89 razy 77

  Zaczyna się zrzucanie winy na innych. Święte pisiory - oni nigdy nie grzeszą. Wszędzie dookoła szalał wirus i a wy nic o tym nawet słowem. Tak było jeszcze trzy tygodnie temu.

 • krynolinka

  Oceniono 81 razy 69

  Uprzedzałam, że to tylko jeszcze jeden funkcjonariusz partyjny. Robienie na siłę z niego bohatera narodowego bo ładnie i spokojnie przemawia to grube nieporozumienie. Dostanie rozkaz to nas oszuka i sprzeda.

 • antoszek22

  Oceniono 62 razy 52

  to przez WHO pojechałem na narty do Włoch w lutym i nie kupiłem na czas sprzętu i środków ochronnych bo myślałem, że Niemcy mnie obronią .
  W dodatku nie wiedziałem że szersze badania na lotniskach i testy we wszystkich szpitalach pomogą w duszeniu epidemii w zarodku

 • chi-neng

  Oceniono 49 razy 41

  Starym zwyczajem już, zakorzenionym w całej sekto-mafii piso-smoleńsko-kościelno-naziolskiej przez JK, JEST SKŁADANIE WINY ZA WSZELKIE ZŁO I BŁĘDY, wszystkich INNYCH, tylko NIE SIEBIE SAMYCH.

 • alexmac

  Oceniono 42 razy 38

  Gdy cała Europa zaopatrywała się w środki przeciwko epidemii, minister Łukasz Szumowski śmigał na nartach we Włoszech, minister Jadwiga Emilewicz przekonywała, że koronawirus jest dobry dla polskiej gospodarki, a premier Morawiecki i prezydent Duda uroczyście przekazywali 2 miliardy złotych na kampanię Dudy w TV PiS.

 • przewooz

  Oceniono 46 razy 34

  PiS w całej krasie:
  1. Kłamią jak zawsze.
  2. Wszyscy są winni ich zaniedbań, tylko nie oni.
  3. Jak jest jakaś organizacja międzynarodowa, która jest merytoryczna i cieszy się powszechnym szacunkiem, to należy ją opluć i zgnoić. Zgodnie z wytycznymi z Kremla. Bo takie organizacje zagrażają wszystkim narodowo-patriotycznym rządom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX