Koronawirus. Chiny chcą pomóc Polsce. Zaoferowały przekazanie testów i środków ochronnych

Chiny chcą przekazać Polsce środki, które pomogą w walkę z epidemią koronawirusa. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że Państwo Środka chce przekazać naszemu państwu m.in. testy wykrywające wirusa oraz odzież ochronną.

Chiny już się z nim zmagały, polski rząd deklarował chęć udzielenia pomocy Państwu Środka. Do ambasady Chin w Polsce spływały także słowa współczucia i troski ze strony zwykłych obywateli. 

"Jak mówi polskie przysłowie: 'prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie', Polacy w pełni uosabiają to przesłanie, wyrażając przyjaźń względem obywateli Chin, za co strona chińska serdecznie dziękuje" - pisała ambasada Chin w oświadczeniu.

Zobacz wideo „Mam wrażenie, że prezydent wykorzystuje trudną sytuację do swojej kampanii”

Koronawirus. "Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni"

Dziś Chiny chcą odwdzięczyć się za okazane wsparcie. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że w poniedziałek 16 marca ambasador Chin w Polsce Liu Guangyuan poinformował Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że chiński rząd podjął decyzję o przekazaniu stronie polskiej środków ułatwiających walkę z epidemią. Chiny chcą przekazać Polsce m.in. zestawy testowe, maseczki N95 i medyczną odzież ochronna (m.in. okulary, rękawiczki i ochraniacze na obuwie). 

"Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin (...) W dalszym ciągu będzie wzmacniać wymianę doświadczeń i informacji ze stroną polską, będzie intensyfikować współpracę w zakresie walki z epidemią i pomagać Polsce zwyciężyć z chorobą" - zadeklarowała ambasada, której oświadczenie cytuje "Rz". 

Koronawirus w Chinach. Wyleczono już prawie 70 tysięcy zakażonych

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w chińskim mieście Wuhan. Od początku epidemii w Państwie Środka zakażonych zostało 80 894 osób, a 3237 spośród nich zmarło. Choć statystyki te są dramatyczne, w Chinach rośnie nadzieja na pokonanie wirusa SARS-CoV-2. Tamtejsze władze zadecydowały o zamknięciu wszystkich spośród 15 tymczasowych szpitali wybudowanych po wybuchu epidemii, bo wypisano z nich wszystkich pacjentów. Kilka dni temu poinformowano z kolei, że w kilku prowincjach i miastach wydzielonych wyleczono wszystkie zakażone osoby. Do 17 marca w Chinach udało się wyleczyć 69 601 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. 

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (41)
Koronawirus. Chiny chcą pomóc Polsce. Zaoferowały przekazanie testów i środków ochronnych
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 13 razy 11

  "Nie tylko nie mamy się czego wstydzić, ale dostaję komunikaty, że rzeczywiście, jesteśmy bardzo dobrze przygotowani - mówił szmateusz morawiecki w Polsat News. Zdaniem premiera jesteśmy przed koronawirusem zabezpieczeni lepiej niż wiele innych krajów"
  czyżby szmateusz morawiecki znowu kłamał - a to ci dopiero !!!!

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 9

  Obawiam się że państwo polskie za tę pomoc Chinom podziękuje, bo WIADOMO, że na podarowanych testach, NIKT ze swoich NIE zarobi. :-)

 • ryjaroslawa

  Oceniono 12 razy 8

  Przecież my jesteśmy super przygotowani i nie oddamy ani guzika... bo go nie mamy.

 • arreis65

  Oceniono 9 razy 7

  państwowe pieniądze porozpieprzane na pissofskich krewnych i znajomych królika, na fundację co francuskim zdezelowanym jachtem miała sławić Polskę we wszechświecie, na blondlachony w państwowych bankach i spółkach, na nowe ministerstwo odchodów narodowych dla półgłówka sasina, na filmy o zenku martyniuku, na pissofska kooorwizję - teraz wyciągają łapy po cudze !!!!

 • brutalnaprawda

  Oceniono 6 razy 4

  Złośliwi, będą twierdzić, że ich "sumienie ruszyło" ....Rząd podziekuje i nie skorzysta ...bo nikt z "zaprzyjaźnionych" nie obgryzie na tej kości .... Ja, powiem : zachowanie dodające otuchy - ładny gest.

 • andi113

  Oceniono 7 razy 3

  Brawo Chiny! A jak tam nasi sojusznicy z USA? Zaraz,zaraz...czy to nie oni chcieli podkupić niemiecką firmę i mieć później wyłączność na szczepionki?

 • kptpk

  Oceniono 11 razy 3

  Brawo!! Super!! A co nasi "najwięksi przyjaciele" zza wielkiej wody?- Aha zamknęli granice.

 • fflintstone

  Oceniono 2 razy 2

  Wolska kraj 3ciego swiatA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX