Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Elżbieta II zmuszona do przeprowadzki. Królowa przejmuje się też Harrym

Elżbieta II już niebawem wyprowadzi się z pałacu Buckingham i przeprowadzi się do zamku w Windsorze, znajdującym się na zachód od Londynu. Z powodu koronawirusa królowa anulowała też wszystkie najbliższe przyjęcia prywatne. Brytyjskie media zastanawiają się jednak, jak do zaleceń kwarantanny stosują się książę Harry i jego żona Meghan.
Zobacz wideo Bielan o brytyjskim sposobie walki z koronawirusem: Kontrowersyjny

Rzecznik Pałacu Buckingham ogłosił, że już w czwartek 19 marca Elżbieta II przeniesie się do zamku w Windsorze. Królowa miała tam spędzić okres wielkanocny, jednak ze względu na koronawirusa jej wyjazd został przyspieszony o ponad tydzień. "Prawdopodobnie, Królowa zostanie tam jeszcze po zakończeniu świąt" - przekazał dalej rzecznik.

Wielka Brytania. Elżbieta II przeprowadzi się do zamku w Windsorze. Królowa obawia się o Harry'ego i Meghan, którzy są w Kanadzie

Politycy z Wielkiej Brytanii zaniepokojeni są zagrożeniem, jakim może skutkować zakażenie koronawirusem w przypadku Elżbiety II, która za miesiąc skończy 94-lata, oraz 98-letniego księcia Edynburgu. Książę Filip od momentu przejścia na emeryturę przebywa w wiejskiej rezydencji królewskiej Sandringham w Norfolk. Jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju będzie się pogarszać, to para królewska najprawdopodobniej przeniesie się do właśnie tej posiadłości.

Elżbieta II jeszcze we wtorek organizowała przyjęcie w pałacu, jednak podczas spotkania z gośćmi unikała podawania im ręki. Rzecznik potwierdził też, że odwołane zostają tradycyjne przyjęcia w ogrodach Pałacu Buckingham organizowane w maju i w czerwcu. W bankietach tych udział bierze nawet 30 tysięcy osób. Nie odbędzie się także coroczne nabożeństwo żałobne w kaplicy św. Jerzego. Na razie nie ustalono czy 8 maja odbędzie się VE-DAY, czyli Dzień Zwycięstwa w Europie obchodzony w celu upamiętnienia zakończenia II wojny światowej.

Pałac Buckingham odmówił komentarza na temat tego, czy książę Harry i Meghan Markle będą odizolowani podczas ich pobytu w Kanadzie. Nieoficjalne źródło poinformowało dziennikarzy "The Guardian", że para zapewniła królową, że będzie postępowała zgodnie z zaleceniami rządu. Elżbieta II obawia się o zdrowie Harry'ego, który w ostatnim czasie spotkał się m.in. z kierowcą Formuły 1 Lewisem Hamiltonem. Dwa dni wcześniej Hamilton uczestniczył w imprezie charytatywnej, na której rozmawiał z aktorem Idrisem Elbą i żoną premiera Kanady Sophie Trudeau - u których później zdiagnozowano koronawirusa.

Zamek w Windsorze, razem z pałacem Buckingham w Londynie i pałacem Holyrood w Edynburgu, stanowią główne, oficjalne rezydencje brytyjskich monarchów. Posiadłość w Windsorze jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie: ma on 800 metrów długości i 19 baszt. 

Więcej o: