"Nie wystarczy podziękować w Wiadomościach TVP". Diagności oburzeni nową decyzją Szumowskiego

Diagności laboratoryjni protestują przeciwko rozporządzeniu, na mocy którego umożliwiono zdalną autoryzację wyników badań laboratoryjnych. "Ministerstwo Zdrowia chyba nie wie, co robi i jaki bunt na pokładzie mogą wywołać jego działania. Panie Ministrze! Nie wystarczy raz podziękować nam w Wiadomościach TVP, żeby zamydlić nam oczy! Nie jesteśmy aż tak łasi na pochwały!" - piszą.

Diagności laboratoryjni, którzy pracują w 11 placówkach w całym kraju, od początku epidemii dziennie badali tysiące próbek pobranych od osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W większości placówek diagnostycznych praca trwa 24 godziny na dobę. W procesie badań brali udział także technicy analityki medycznej, mikrobiolodzy, biotechnolodzy czy chemicy, ale tylko diagności mieli możliwość autoryzacji wyników testów na miejscu i stwierdzenia, czy mają one wynik pozytywny.

Diagności do ministra zdrowia: Nie wystarczy podziękować w "Wiadomościach" TVP

We wtorek wieczorem ministerstwo zdrowia opublikowało w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, w ramach którego umożliwione zostało zdalne autoryzowanie wyników badań laboratoryjnych. W praktyce oznacza to, że diagności będą diagnozować wyniki badań na odległość, nie będąc obecnymi przy ich wykonaniu w danym laboratorium. Jednocześnie nadal będą brać zawodową odpowiedzialność za ich wynik. Rozporządzenie ma na razie obowiązywać przez trzy miesiące, nie było konsultowane - wskazano, że jest wprowadzone w związku z koniecznością "usprawnienia diagnostyki i leczenia" zakażonych pacjentów. Przed zmianą protestuje środowisko diagnostów - Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, który wydał oświadczenie w tej sprawie, nazywa rozporządzenie "bulwersującym".

Ministerstwo Zdrowia chyba nie wie, co robi i jaki bunt na pokładzie mogą wywołać jego działania. W najgorszym momencie pandemii koronawirusa, kiedy codziennie pojawiają się dziesiątki nowych potwierdzonych przez pracowników laboratoriów zakażeń u osób w całej Polsce, ministerstwo funduje nam niekonsultowane, autorytarne i przepchnięte pod osłoną nocy rozporządzenie kryzysowe w sprawie zmiany standardów, czyli wprowadzenia zdalnej autoryzacji wyników badań

- piszą diagności, nazywając zarządzenie "prowizorką". Jak wskazują, rozporządzenie poskutkuje tym, że badania na obecność koronawirusa będą autoryzowane przez osoby, które są niezaznajomione ze specyfiką badań w konkretnych laboratoriach. 

Diagności gotowi, technicy gotowi, a minister Łukasz Szumowski nie wie, czym w czasie pandemii grozi ich brak w miejscu pracy. Nie wie, czym grozi autoryzacja wyników badań przez osoby niezaznajomione ze specyfiką badań w konkretnych laboratoriach i niemające pojęcia o kompetencjach osób, które wykonały badania

- piszą.

Panie Ministrze! Nie wystarczy raz podziękować nam w Wiadomościach TVP, żeby zamydlić nam oczy! Nie jesteśmy aż tak łasi na pochwały! Nie dość, że zarabiamy marnie, a mimo wszystko robimy tak wiele dla zdrowia naszych pacjentów, ale również (i jak się okazuje - niestety) na chwałę Ministerstwa Zdrowia, w tak trudnych okolicznościach po cichu wbija nam się nóż w plecy!

- dodają. "Czujecie się Państwo docenieni? Czy właśnie odkryliście w sobie nowe pokłady energii do przejrzenia ogłoszeń o pracę w najbliższej okolicy?" - pytają związkowcy diagnostów.

Oświadczenie w sprawie wydała też przed godziną 10 dyrektor Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Alina Niewiadomska. Jak wskazała, w początkowym projekcie ministerstwa znalazły się "całkowicie niedopuszczalne rozwiązania" dla środowiska diagnostów - m.in. nie było tam wzmianki, że zdalna autoryzacja wyników będzie odbywała się tylko przez najbliższe trzy miesiące. Radzie udało się przeforsować zmianę - tak, by zapis obowiązywał jedynie czasowo.

"Gdyby nie zdecydowana postawa i szybka reakcja Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych rozporządzenie weszłoby w życie w pierwotnym brzmieniu, tj. zdalna autoryzacja [obowiązywałaby - red.] już na zawsze. I to byłaby dla nas prawdziwa tragedia. W związku z tym powyższym apeluję o zachowanie spokoju i dalszą pracę na rzecz pacjentów w tym bardzo trudnym dla nas okresie" - podkreśliła Niewiadomska.

Dotychczas zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 246 osób. 5 z nich zmarło.

Więcej o:
Komentarze (370)
"Nie wystarczy podziękować w Wiadomościach TVP". Diagności oburzeni nową decyzją Szumowskiego
Zaloguj się
 • yo1pek

  Oceniono 126 razy 110

  Pozorowanie działań, blefowanie i zaciemnianie sytuacji czyli PISowski tupolewizmu w pełnej krasie.

 • dziadwawelski

  Oceniono 83 razy 75

  Każde badanie z wynikiem negatywnym będzie przyozdobione dyplomem uznania dla pacjenta od samego Jarko Kalkstaina Kaczyńskiego oraz życzeniami zdrowia - w formie sms- od samego Matheusza premiera, działkowca spod Wrocławia. Każdy zbadany bez względu na wynik otrzyma też ulotkę, zaproszenie do głosowania na Jędrusia Narteckę-Dupeckę w wyborach oraz 1 -słownie jedno- szklane opakowanie polskiej wódeczki 100ml popularnie zwane "małpką" lub "kaczuszką".....

 • asyaba

  Oceniono 70 razy 66

  Mam tylko jedno pytanie do rządzących. Temperaturę wjeżdżającym do Polski na granicach mierzą strażacy, pomagają policjanci, straż miejska, wolontariusze i cała masa ludzi dobrej woli. PYTAM się gdzie są terytorialsi pana Macierewicza? Pochowali się w lasach? Przecież to oni mieli nieść pomoc w wyjątkowych sytuacjach. Suweren znowu został oszukany? Biorą tylko pieniądze?

 • angus1000

  Oceniono 61 razy 55

  Król-cesarz i zbawca narodu Jaro Kaczyński powinien to wszystko autoryzować. "Ja w żadnym trybie".

 • tomsad

  Oceniono 51 razy 47

  w sumie jakby nie robili testów to byłoby mniejsze zachorowanie w statystykach i na czas wyborów Naród byłby zdrowy. Grupowo dowozić starsze osoby do urn żeby zdążyły złożyć podpis, a miesiąc później odnotowalibyśmy spadek wypłaconych świadczeń emerytalnych i gospodarka wstałaby z kolan - chytry plan ma ta nasza Władza

 • maciek76

  Oceniono 56 razy 46

  Oooo a może pan minister sam będzie autoryzował wyniki zdalaczynnie?

 • alexmac

  Oceniono 43 razy 39

  Nie dajmy się manipulować! Szumowski bohaterem, bo ładnie opowiada i oczy smutne ma? Jeszcze 4 marca ten sam „bohater” zapewniał, że Polacy nie mają się czego obawiać. W lutym, gdy cała Europa kupowała maseczki i respiratory, Szumowski szusował na nartach we Włoszech (PiS naskoczył na Grodzkiego za to samo, żeby odwrócić uwagę od Szumowskiego, choć Grodzki jako marszałek Senatu nie miał żadnych obowiązków związanych z epidemią). Gdy Kidawa domagała się zakupu dużych ilości testów, Szumowski kazał ją poszczuć pisowskimi hejterami.

  W 2018 roku, gdy służba zdrowia zaczęła się walić, Szumowski uroczyście powierzył ją Matce Boskiej. To człowiek nieuczciwy i nieodpowiedzialny, jak cały PiS!

 • azibii

  Oceniono 39 razy 35

  Jakoś to będzie... damy radę...Śiało zmieścisz się...koronawirus spadł im z nieba...
  Wszelakie Ludzkie Nieszczęścia... zwłaszcza w "Ciemno-Grodach" to jest polityczny BYZNES...
  Na smoleńskich "trumnach" dało się zarobić, więc i na "KORONAWIRUSIE to pis-robią..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX