Szpitale nie mogą wykorzystywać maseczek i rękawiczek, które dostają od mieszkańców. Brak atestów

"Szpitale nie mogą przyjmować i wykorzystywać maseczek, rękawiczek czy kombinezonów bez odpowiedniego atestu dopuszczającego je do opieki nad chorymi" - przypomniał Szpital Śląski w Cieszynie. Jednocześnie pracownicy placówki podziękowali za chęć pomocy wszystkim osobom, które m.in. zaangażowały się w akcję szycia dla nich strojów ochronnych. Nie będą one mogły jednak zostać użyte.

W związku z epidemią koronawirusa powstało wiele inicjatyw mających pomóc zarówno osobom prywatnym (zwłaszcza seniorom, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie), jak i szpitalom. Placówki medyczne w całej Polsce alarmują, że brakuje m.in. maseczek, rękawiczek i kombinezonów, które zabezpieczałyby personel medyczny przed zakażeniem. Problemem są również braki w medycznych hurtowniach. 

Maseczki i kombinezony muszą mieć specjalny atest. Inaczej szpitale ich nie przyjmą

Wśród wielu inicjatyw pojawiła się m.in. akcja szycia środków ochrony osobistej dla pracowników Szpitala Śląskiego w Cieszynie, zorganizowana przez okolicznych mieszkańców. Placówka wydała oświadczenie w tej sprawie - pracownicy podkreślają, że są niezmiernie wdzięczni i poruszeni dobrą wolą zaangażowanych w akcję osób, ale niestety nie mogą przyjąć żadnych środków ochrony osobistej, które nie mają specjalnych atestów i nie są wykonane ze sterylnych materiałów.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za Państwa oddolne inicjatywy przejawiające się m.in. w akcjach zbierania i szycia środków ochrony osobistej dla personelu medycznego Szpitala Śląskiego. Doceniając i szanując Państwa wysiłek musimy jednak zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa i mając na uwadze zdrowie pacjentów i personelu - szpitale nie mogą przyjmować i wykorzystywać maseczek, rękawiczek czy kombinezonów bez odpowiedniego atestu dopuszczającego je do opieki nad chorymi

- czytamy w opublikowanym przez szpital wpisie.

Poruszająca jest Państwa inicjatywa szycia masek czy kombinezonów - jednak muszą one być wykonane ze specjalistycznych, sterylnych materiałów oraz oryginalnie zapakowane. Niezbędne jest też odpowiednie, spełniające powyższe wymogi, miejsce ich produkcji. Tylko wówczas możemy je wykorzystać w szpitalu

- czytamy.

Jednocześnie pracownicy szpitala podziękowali za chęć pomocy i wszelkie wsparcie, prosząc jednocześnie mieszkańców, by uważali na siebie w obliczu epidemii i w miarę możliwości zostali w domach. Wskazali również, w jaki inny sposób można pomóc.

"Dziękując za chęć Państwa pomocy - informujemy, że Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego uruchomiła zbiórkę pieniędzy, której celem będzie wsparcie Szpitala Śląskiego oraz Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego m.in. w zakresie doposażenia w potrzebne pacjentom i personelowi materiały. Jeśli ktoś z Państwa chciałby pomóc w ten sposób - będziemy wdzięczni: https://pomagam.pl/en9pch99…" - napisano.

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie przebywa obecnie trzech pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa. Na całym Śląsku są 24 przypadki zakażenia patogenem (pozostali chorzy przebywają w placówkach w Katowicach, Zabrzu, Tychach i Zawierciu.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski apeluje o przeniesienie respiratorów w szpitalach
Więcej o:
Komentarze (154)
Szpitale nie mogą wykorzystywać maseczek i rękawiczek, które dostają od mieszkańców. Brak atestów
Zaloguj się
 • jondro6

  Oceniono 34 razy 28

  K....wa ja się pytam jak to możliwe że 10 mld idzie na propagandę a nie ma na maseczki już nawet nie dla obywateli ale dla personelu medycznego???? każdy powinien dostać maseczkę, to takie proste, maska kosztuje w hurcie pewnie parę groszy. państwo z kartonu, państwo teoretyczne..(

 • rpa2

  Oceniono 40 razy 28

  duda musi odejść!!! za 2 mld dla tvpis za klamstwa przez 5 lat ...i za to że jestesmy nie przygotowani ze głowa mała - jak mówi exposłanka Krynicka

 • js08836

  Oceniono 28 razy 20

  Od początku wiedziałem, że samodzielne szycie masek, szycie w więzieniach i innych są, tylko stratą czasu i stratą materiałów. Ludzie chcieli pomóc i chwała im za to. Nie mieli odpowiednich materiałów i nie były sterylne. Para poszła w gwizdek.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 21 razy 17

  Spytajcie się pisich "władców" na co wydali wasze pieniądze z podatków (nie apeluję tu do pisowskiego elektoratu bo oni nie płacą podatków w Polsce) bo za niedlugo będziecie musieli sami sobie zrobić asfalt żeby drogę załatać, albo zbierać mech żeby w domach ściany ocieplić w zimę

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 16

  To tak jakby ktoś się zaofiarował że ze starego Żuka wyklepie karetkę reanimacyjna... Urocze to jest ale pożytku z tego żadnego...
  A tak na serio to ile milionów maseczek można kupić za 2 miliardy złotych?

 • adas.michnik

  Oceniono 25 razy 13

  Maseczka musi miec atest ale bez maseczki juz mozna jak jej nie ma wcale?
  To na podobnej zasadzie lepiej nie myc wcale rak przed zabiegiem gdy dostepne mydlo nie ma atestu. Kto zabroni uzywac maseczki bez atestu skoro alternatywa jej jej calkowity brak?????

 • sarenmaster

  Oceniono 30 razy 12

  czyli jednak lepiej podejść do pacjenta bez maseczki niż z taką wyprodukowaną przez mieszkańca?
  Maseczka nie ma atestu na leczenie chorych. Ale za to wirus ma atest na przechodzenie z człowieka na człowieka.
  Jeśli chcesz uratować kogoś z przerębla noś ze sobą linę z atestem. Ratując go byle kijem pójdziesz siedzieć.

 • bart5554b

  Oceniono 15 razy 11

  Nie zmarnują się! Proponuję przekazać maseczki np. pracownikom Poczty Polskiej, którzy nie są zabezpieczeni w żaden sposób, nawet szybą, nie mówiąc już o maseczkach. Ewentualnie pracownikom supermarketów czy sklepów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX