Szpitale nie mogą wykorzystywać maseczek i rękawiczek, które dostają od mieszkańców. Brak atestów

"Szpitale nie mogą przyjmować i wykorzystywać maseczek, rękawiczek czy kombinezonów bez odpowiedniego atestu dopuszczającego je do opieki nad chorymi" - przypomniał Szpital Śląski w Cieszynie. Jednocześnie pracownicy placówki podziękowali za chęć pomocy wszystkim osobom, które m.in. zaangażowały się w akcję szycia dla nich strojów ochronnych. Nie będą one mogły jednak zostać użyte.

W związku z epidemią koronawirusa powstało wiele inicjatyw mających pomóc zarówno osobom prywatnym (zwłaszcza seniorom, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie), jak i szpitalom. Placówki medyczne w całej Polsce alarmują, że brakuje m.in. maseczek, rękawiczek i kombinezonów, które zabezpieczałyby personel medyczny przed zakażeniem. Problemem są również braki w medycznych hurtowniach. 

Maseczki i kombinezony muszą mieć specjalny atest. Inaczej szpitale ich nie przyjmą

Wśród wielu inicjatyw pojawiła się m.in. akcja szycia środków ochrony osobistej dla pracowników Szpitala Śląskiego w Cieszynie, zorganizowana przez okolicznych mieszkańców. Placówka wydała oświadczenie w tej sprawie - pracownicy podkreślają, że są niezmiernie wdzięczni i poruszeni dobrą wolą zaangażowanych w akcję osób, ale niestety nie mogą przyjąć żadnych środków ochrony osobistej, które nie mają specjalnych atestów i nie są wykonane ze sterylnych materiałów.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za Państwa oddolne inicjatywy przejawiające się m.in. w akcjach zbierania i szycia środków ochrony osobistej dla personelu medycznego Szpitala Śląskiego. Doceniając i szanując Państwa wysiłek musimy jednak zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa i mając na uwadze zdrowie pacjentów i personelu - szpitale nie mogą przyjmować i wykorzystywać maseczek, rękawiczek czy kombinezonów bez odpowiedniego atestu dopuszczającego je do opieki nad chorymi

- czytamy w opublikowanym przez szpital wpisie.

Poruszająca jest Państwa inicjatywa szycia masek czy kombinezonów - jednak muszą one być wykonane ze specjalistycznych, sterylnych materiałów oraz oryginalnie zapakowane. Niezbędne jest też odpowiednie, spełniające powyższe wymogi, miejsce ich produkcji. Tylko wówczas możemy je wykorzystać w szpitalu

- czytamy.

Jednocześnie pracownicy szpitala podziękowali za chęć pomocy i wszelkie wsparcie, prosząc jednocześnie mieszkańców, by uważali na siebie w obliczu epidemii i w miarę możliwości zostali w domach. Wskazali również, w jaki inny sposób można pomóc.

"Dziękując za chęć Państwa pomocy - informujemy, że Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego uruchomiła zbiórkę pieniędzy, której celem będzie wsparcie Szpitala Śląskiego oraz Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego m.in. w zakresie doposażenia w potrzebne pacjentom i personelowi materiały. Jeśli ktoś z Państwa chciałby pomóc w ten sposób - będziemy wdzięczni: https://pomagam.pl/en9pch99…" - napisano.

W Szpitalu Śląskim w Cieszynie przebywa obecnie trzech pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa. Na całym Śląsku są 24 przypadki zakażenia patogenem (pozostali chorzy przebywają w placówkach w Katowicach, Zabrzu, Tychach i Zawierciu.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski apeluje o przeniesienie respiratorów w szpitalach
Więcej o: