Lekarz ze szpitala w Zgorzelcu zakażony koronawirusem. Przychodził do pracy po powrocie z Indii

Zakażenie koronawirusem stwierdzono u jednego z lekarzy ze szpitala w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie). Chodzi o chirurga, który w pierwszym tygodniu marca wrócił z Indii. Zanim zaobserwował u siebie objawy, normalnie przychodził do pracy. Szpital wydał w tej sprawie oświadczenie.

Starostwo w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku poinformowało o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w powiecie zgorzeleckim. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, we wtorek 17 marca zakażenie koronawirusem potwierdzono u mieszkańca powiatu, który na co dzień pracuje jako lekarz w Wielospecjalistycznym Szpitalu SPZOZ w Zgorzelcu.

Zobacz wideo

Zgorzelec. Lekarz zakażony koronawirusem

Oświadczenie w sprawie wydala także dyrekcja szpitala. Czytamy w nim, że zakażony koronawirusem lekarz to chirurg, który w sobotę 7 marca wrócił z Indii, a do pracy w szpitalu na oddziale chirurgii powrócił w poniedziałek 9 marca. Przed tydzień nie miał objawów wskazujących na zakażenie i przychodził do pracy.

W dniu 15.03.2020 r. [w ostatnią niedzielę - red.] wieczorem wystąpiły u niego objawy kliniczne takie jak: podwyższona temperatura ciała, kaszel, ogólne rozbicie i osłabienie, które w jego ocenie z uwagi na pobyt za granicą nasunęły podstawy do podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2

- czytamy w oświadczeniu. Jak podaje placówka, w poniedziałek 16 marca rano lekarz zgłosił się na konsultację na oddział zakaźny i pobrano od niego próbkę na obecność koronawirusa. We wtorek 17 marca po południu Państwowy Inspektoriat Sanitarny w Zgorzelcu poinformował, że chirurg jest zakażony patogenem. 

Jak podaje szpital, niezwłocznie po otrzymaniu wyniki "zostały podjęte działania przeciwepidemiczne zgodnie z przyjętymi standardami określonymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego ograniczające rozprzestrzeniania się zakażenia SARS-CoV-2". 

Dotyczyły one przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego w miejscu pracy pozwalającego na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia w szpitalu. Ponadto działania objęły osoby z kontaktów prywatnych Pana doktora

- czytamy. W komunikacie nie doprecyzowano, ile osób w związku ze stwierdzeniem zakażenia u lekarza objęto kwarantanną.

Indie nie były wcześniej na liście krajów podwyższonego ryzyka, do których podróżowanie odradzał Główny Inspektorat Sanitarny (obecnie według tamtejszych władz liczba zakażonych wynosi 142 osoby, 3 osoby zmarły).

W województwie dolnośląskim potwierdzono jak dotąd 38 przypadków koronawirusa (2 osoby zmarły) - zakażeni są hospitalizowani w szpitalach zakaźnych we Wrocławiu, Wałbrzychu i Bolesławcu. W całej Polsce w środę rano stan potwierdzanych przypadków zakażenia koronawirusem wynosił 238, w tym 5 ofiar śmiertelnych.

Czytaj też: "Robienie ich wszystkim nie ma sensu". Lekarz wyjaśnia, kiedy korzystać z testów na koronawirusa

Więcej o: