"Robienie ich wszystkim nie ma sensu". Lekarz wyjaśnia, kiedy korzystać z testów na koronawirusa

WHO zaleca, by robić jak najwięcej testów na obecność koronawirusa. Z kolei lekarz Jakub Kosikowski doprecyzowuje: "Robienie ich wszystkim nie ma sensu. Zrobiony za wcześnie da wynik ujemny. A pacjent może być chory, później rozwinąć chorobę i zarażać". Choć jednocześnie przyznaje, że w Polsce robi się za mało testów w przypadku wystąpienia u kogoś objawów zakażenia.

W ostatnich dniach głośno jest o wypowiedzi szefa WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencji prasowej zarekomendował poszczególnym państwom, by te przeprowadzały jak najwięcej testów na obecność koronawirusa. - Sprawdzajmy wszystkie podejrzane przypadki, Jeżeli test okaże się pozytywny, te osoby trzeba odizolować - rekomendował szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy

Czy rzeczywiście testy powinien przejść prawie każdy? Lekarz wylicza

Taki apel od razu sprawił, że zaczęły się spekulacje, czy w takim razie w Polsce przeprowadzamy wystarczającą liczbę testów. Sprawę ostatecznie postanowił wyjaśnić Jakub Kosikowski, lekarz, który w przeszłości kierował Porozumieniem Rezydentów OZZL. Jak wskazał, robienie wszystkim testów na obecność koronawirusa mija się trochę z celem.

Jako pierwszy punkt wskazał wydajność - w Polsce według jego oceny po prostu nie ma komu pobierać ani robić takich testów. Takie testy - to punkt drugi - mogą się skończyć szybko, przy tak częstym ich przeprowadzaniu, tymczasem są one kluczowe do opanowywania epidemii.

Na finał wywodu Kosikowski stwierdził:

(Test) zrobiony za wcześnie da wynik ujemny. A pacjent może być chory, później rozwinąć chorobę i zarażać. Dlatego w czasie kwarantanny siedź w domu!

Kosikowski później dopisał jeszcze, że jak najbardziej zgadza się z wytycznymi WHO, by robić jak najwięcej testów, ale pacjentom z objawami COVID-19. "I tych robimy za mało. Ale robienie wszystkim jest bez sensu" - skwitował.

Więcej o:
Komentarze (152)
Koronawirus w Polsce. Czy robimy za dużo czy za mało testów? Lekarz: Robienie ich wszystkim nie ma sensu
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 42 razy 28

  Przecież Ghebreyesus nie powiedział, żeby robić wszystkim. Powiedział: "Sprawdzajmy wszystkie podejrzane przypadki". A tego się w Polsce nie robi. No, chyba że zakażony spotkał się z pisowskimi ministrami...

 • nopalaks

  Oceniono 32 razy 24

  Polska pod przykrywka prowizorki wybrala jednak model brytyjski walki z pandemia. Zbadamy tych znanych, dzieci wypadajace z okien, czasem kogos z niemiec, reszta przechoruje lub umrze na choroby wspolistniejace.

 • magda_breslau

  Oceniono 48 razy 22

  Chinczycy w ciagu tygodnia robia poltora miliona testow. Korea 20 tysiecy dziennie.

  Po prostu nie ma testow, masek, PPE dla personelu szpitali... Zaskoczeni wszyscy.

  Armia zamiast budowac szpitale polowe to co robi? W ogole my mamy jeszcze jakas armie?

 • starsza10

  Oceniono 20 razy 20

  Po co wobec tego zrobiono te cenne testy w trybie pilnym wszystkim bezobjawowym członkom rządu? Żeby pokazać, że panu wolno, a cham może tylko popatrzeć, czy jak? I co, teraz będzie się im takie testy codziennie przez 14 dni powtarzać dalej beztrosko trwoniąc nasze pieniądze?

 • precz_z_komunia

  Oceniono 31 razy 19

  I Sekretarzowi KC PiS :-)
  Brylantowi Balbinie :-)
  Robią testy co godzinę :-)
  Tylko dla Polaków testów nie ma :-)

 • pe_ro

  Oceniono 24 razy 14

  Morawiecki "zapomniał" kupić wystarczającej liczby testów a teraz jak maseczek brakuje ich na rynku. Kolejny raz PiSSlamiści wciskają nam ciemnotę i tym razem przekonują, że to WHO się myli a oni "jak zawsze" mają racje.

 • edna2

  Oceniono 17 razy 13

  Testy trzeba robić też osobom bezobjawowym, które miały kontakt z osoba zarażoną. Co pomoże 14-dniowa kwarantanna, jeśli osoby siedzące razem będą się zarażać po kolei od siebie? Wtedy ten okres będzie dużo dłuższy.

 • krynolinka

  Oceniono 32 razy 12

  Nikt nie mówi o tym żeby wszystkim robić. Ale wysyłanie na kwarantannę wszystkich, którzy mają podejrzenia, że mogli mieć kontakt z osobą z wirusem to paraliż państwa. Zrobić test. Chociaż po tygodniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX