Szef WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy

- Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy. Sprawdzajmy wszystkie podejrzane przypadki - powiedział na konferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na jednej z ostatnich konferencji prasowych jasno i klarownie przedstawił stanowisko kierowanej przez siebie instytucji na temat pandemii koronawirusa.

Zarzucił niektórym państwom, ze te nie są wystarczająco stanowcze w walce z koronawirusem i nie robią wystarczającej liczby testów, a także skrytykował ich postępowania w zakresie izolacji osób zakażonych i śledzenia (mapowania) ich kontaktów. Te działania nazwał podstawowymi w zwalczaniu koronawirusa.

Szef WHO krótko podsumował, co trzeba robić:

Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy. Sprawdzajmy wszystkie podejrzane przypadki, Jeżeli test okaże się pozytywny, te osoby trzeba odizolować.

Szef WHO przestrzegał też przed zbytnim optymizmem wokół tego, co już wiemy na temat koronawirusa. Jak mówił, choroba COVID-19 jest poważna i choć dotychczasowa wiedza wskazuje na to, że osoby po 60. roku życia są szczególnie narażone, to przypomniał, że z powodu SARS-CoV-2 umierały też osoby młode, a także dzieci.

Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy

Pandemia koronawirusa. Zmarło ponad 7 tys. osób 

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że dwóch jej pracowników jest zakażonych koronawirusem. W sumie na całym świecie notuje się 182 tysiące zachorowań. W wyniku powikłań zmarło ponad 7 tysięcy osób.

Wirus jest już obecny w większości krajów na świecie. W wielu państwach Europy zamknięte są szkoły, instytucje publiczne, odwołane imprezy masowe. Unia Europejska ma zamknąć na 30 dni granice strefy Schengen. Od wtorku we Francji grozi grzywna za wyjście z domu bez ważnego powodu. Szwecja z kolei podjęła decyzję o zamknięciu od jutra szkół i uniwersytetów.

Więcej o: