Koronawirus. Regionalne Centra apelują: zaczyna brakować krwi. "Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania"

Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce zaczyna brakować krwi. Wiele regionalnych jednostek apeluje o zgłaszanie się do centrów i oddawanie krwi, zwłaszcza z grupy 0 Rh-. Lekarze podkreślają, że pandemia koronawirusa nie zmniejszyła, a nawet zwiększyła zapotrzebowanie szpitali.

"Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie. W związku z dyskwalifikacją określonej liczby dawców Twoja krew jest jeszcze bardziej potrzebna. (...) Prosimy, nie rezygnuj z oddawania krwi, jeżeli nie dotyczą Cię przeciwwskazania zdrowotne" - napisano w komunikacie na stronie krwiodawcy.org.

Regionalne Centra Krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi. "Pandemia nie zmniejsza zapotrzebowania na krew, a wręcz przeciwnie"

Apele o oddawanie krwi pojawiły się na stronach m.in. RCKiK w Szczecinie czy Radomiu. Najbardziej potrzebna jest krew grupy 0 RhD-, gdyż w nagłych wypadkach i przy braku krwi z właściwej grupy, może być ona przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi - posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Stany magazynowe grup krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa aktualizowane są na stronie krew.info/zapasy. W Radomiu na przykład pilnie potrzebna jest krew grupy 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-, B Rh- i AB Rh-.

Zapotrzebowanie na krew w Polsce - stan na 16 marca 2020 roku.Zapotrzebowanie na krew w Polsce - stan na 16 marca 2020 roku. fot. https://krew.info/zapasy/

O oddawanie krwi proszone są osoby, które są zdrowe i w ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów, nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną. Krwi nie powinny oddawać też osoby, które w ostatnich dniach miały objawy grypopochodne: gorączkę, suchy kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie i bóle gardła.

Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy [Źródło: RUPTLY/x-news]

Krwiodawcy, u których objawy wystąpiły po oddaniu krwi, proszeni są o kontakt telefoniczny lub mailowy ze swoim centrum krwiodawstwa. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie wykonują u dawców badań na wykrycie SARS-CoV-2, dlatego też dawcy sami muszą "wykluczyć się", jeśli podejrzewają u siebie większe ryzyko zakażenia.

Zdrowi dawcy krwi będą poddawani w punktach pomiarom temperatury oraz proszeni o dezynfekcję rąk. Lista placówek dostępna jest na stronie krwiodawcy.org. Przed wizytą w placówce warto skontaktować się telefonicznie z daną jednostką, ponieważ z powodu epidemii koronawirusa część z oddziałów zawiesiła swoją działalność. 

Więcej o: