Jeden z szefów Polskiego Związku Łowieckiego zakażony koronawirusem. Miał kontakt z ministrem Wosiem

Minister środowiska Michał Woś poinformował w poniedziałek o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Członek rządu zaznaczył, że zdecydował się wykonać badanie po kontakcie z pracownikiem Lasów Państwowych, u którego potwierdzono wirusa SARS-CoV-2. Według informacji portalu tvn24.pl, Woś spotkał się w ostatnich dniach z jeszcze jedną zakażoną osobą.

W poniedziałek wieczorem Michał Woś poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że poddał się testowi na obecność koronawirusa, a wynik badania okazał się pozytywny Minister środowiska zapewnia, że czuje się dobrze. Osoby, które miały kontakt z ministrem zostały poddane właściwym procedurom.

Centrum Informacyjne Rządu przekazało, że w związku z potwierdzeniem koronawirusa u ministra Wosia "wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani wczoraj wieczorem standardowym testom, którym poddawani są wszyscy, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną".

- Po stwierdzeniu wczoraj koronawirusa u pracownika Lasów Państwowych, z którym miałem kontakt, poddałem się kwarantannie i wykonałem badanie. Test dał wynik pozytywny - napisał na Twitterze Woś. W rozmowie z Polskim Radiem Rzeczniczka Lasów Państwowych potwierdziła pozytywny wynik testu jednego z pracowników, dodając, że podczas spotkania z ministrem środowiska zakażona osoba "nie przejawiała objawów choroby". Według portalu Onet, zakażonym jest współpracownik Dyrektora Generalnego Lasów.

TVN24: Michał Woś miał kontakt z jeszcze jedną zakażoną osobą

Portal tvn24.pl ustalił, że pracownik Lasów Państwowych nie był jedynym zakażonym, który w ostatnim czasie kontaktował się z Wosiem. 11 marca minister spotkał się bowiem z jednym z przedstawicieli struktur Polskiego Związku Łowieckiego, u którego testy wykazały później obecność wirusa SARS-CoV-2. Dwa dni przed spotkaniem z Wosiem, mężczyzna pojawił się na posiedzeniu składającej się z ponad 40 członków Naczelnej Rady Łowieckiej, w którym uczestniczyło też kilku przedstawicieli resortu środowiska.

W rozmowie z tvn24.pl rzecznik PZŁ przekazał, że o pozytywnym wyniku testu mężczyzna dowiedział się w poniedziałek. - Jest poddany kwarantannie. Od zeszłego tygodnia rozpoczął pracę zdalną, zanim były jakiekolwiek podejrzenia - powiedział Piotr Szalaty.

Portal dowiedział się też z kilku źródeł, że 8 marca członek PZŁ odbył prywatne spotkanie z osobą, u której potwierdzono obecność koronawirusa.

Politycy na świecie zakażeni koronawirusem 

Woś to pierwszy polityk centralnego szczebla w Polsce, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wcześniej testy wykonywali m.in. członkowie Senatu, w tym marszałek Tomasz Grodzki. Wyniki były negatywne. 

W innych krajach wśród zakażonych są politycy lub osoby z ich rodzin. W Iranie zakażonych jest ponad 20 członków parlamentu oraz wiceminister zdrowia. W Australii zakażony jest Peter Dutton, minister spraw wewnętrznych. 

Begona Gomez, żona hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza jest zakażona koronawirusem. Także żona premiera Kanady Justina Trudeau Sophie Gregoire uzyskała pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa.

Zobacz wideo Koronawirus uderza w gospodarkę. Jak odpowie rząd?
Więcej o: