Koronawirus. Kwarantanna we Francji: można wyjść z domu tylko z pisemnym uzasadnieniem

Minister spraw wewnętrznych Francji wyjaśnił nowe zasady, jakie będą panowały w objętym kwarantanną kraju. Jak się okazuje Francuzi będą mogli opuścić swoje mieszkania tylko w określonych przypadkach i za pisemnym uzasadnieniem.

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner odniósł się do orędzia prezydenta Emmanuela Macrona, które śledziło 35,3 mln widzów (co jest rekordową frekwencją wg rzecznika Médiamétrie, organizacji zrzeszającej francuskie media). Minister spraw wewnętrznych zapowiedział, że egzekwowania nakazanej przez władze kwarantanny pilnować będzie 100 tysięcy funkcjonariuszy policji.

Kwarantanna we Francji z powodu koronawirusa: wyjście z domu możliwe tylko w "wyższej konieczności"

Jak podaje France24 nieprzestrzeganie kwarantanny skutkować będzie grzywną w wysokości nawet 135 euro (wcześniej było to 38 euro). Zakaz wychodzenia z domu obowiązuje na terenie całej Francji od wtorku 17 marca od godziny 12 i trwać będzie przez kolejnych 15 dni. Zgodnie z zaleceniami prezydenta mieszkańcy mogą opuszczać swoje domy tylko w ściśle określonych przypadkach.

Wyjście z domu w czasie kwarantanny będzie możliwe jedynie z powodu "wyższej konieczności" - zrobienia zakupów, wizyty u lekarza lub dojazdu do pracy. Każdy z mieszkańców, który opuści dom, musi mieć pisemne uzasadnienie. Formularz wyjścia z domu będzie dostępny do pobrania na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Uzasadnienie można też będzie napisać odręcznie na zwykłej kartce.

Bez większych problemów poruszać po kraju mogą się jedynie osoby posiadające legitymacje służbowe lub prasowe. - Przepływ informacji jest bardzo ważny w obecnej sytuacji - tak decyzję tę argumentował Christophe Castaner. Pozostałe osoby muszą liczyć się z kontrolami na głównych arteriach drogowych, ale też pobocznych szlakach komunikacyjnych.

Kontrole zostały przywrócone też na granicach Francji. Jak czytamy na la-croix.com na teren Francji od teraz mogą wjechać jedynie obywatele państw członkowskich UE, strefy Schengen i obywatele Zjednoczonego Królestwa.

Liczba zakażonych koronawirusem we Francji wzrosła do 6 655 osób. Z powodu COVID-19 w tym kraju zmarło już 148 pacjentów. 

Więcej o:
Komentarze (61)
Koronawirus. Kwarantanna we Francji: można wyjść z domu tylko z pisemnym uzasadnieniem
Zaloguj się
 • odowk

  Oceniono 24 razy 22

  Bezdomni na murku koło śmietnika też muszą sobie napisać uzasadnienie?

 • next-mcgyver2

  Oceniono 16 razy 14

  Naprawdę np. w Saint-Denis zamkną ludzi w blokach? Aż nie chce mi się wierzyć, że to jest do ogarnięcia. Byłem tam w ubiegłym roku, bo mam znajomego, który tam mieszka i posłuch w stosunku do władz jest tam niezwykle niski...

 • syriusz.wila

  Oceniono 18 razy 10

  w polsce młodzi i dzieci siedzą w domach a na ulicach staruszki chodzą zadowolone

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 6

  Wyjście po butelkę wina na pewno będzie stanowić usprawiedliwienie.

 • kisssmyass

  Oceniono 5 razy 5

  a tych funkcjonariuszy nie za dużo będzie się szwędać po ulicach? Będą roznosić zarazę!

 • odowk

  Oceniono 6 razy 4

  I pomyśleć sobie, że trzeba będzie teraz zatrudnić na etat ekipę czytaczy uzasadnień

  - wyposażyć ich w rękawiczki, maseczki i środki dezynfekujące
  - zrobić jak najszybciej nowe pieczątki, które trzeba przybić pod przyjętymi uzasadnieniami
  - uzasadnienia odrzucone powinny zostać zaopatrzone w dodatkowe uzasadnienie, uzasadniające, dlaczego argumenty zawarte w odrzuconym uzasadnieniu nie są wystarczająco przekonujące. Później należy spiąć oba dokumenty specjalnie wydezynfekowanym spinaczem biurowym i odnieść na adres petenta (dostarczyć korespondencję powinien pracownik w specjalnym kombinezonie ochronnym)
  - należy dla wygody obywateli uruchomić w podobnych przypadkach również tryb odwoławczy. Rozpatrzenie odwołania powinno odbyć się w czasie nie krótszym niż 2 tygodnie. Petent może zatrudnić w takich wypadkach dla siebie biegłego prawnika, ale musi mu sfinansować kombinezon ochronny na czas konsultacji. W wypadku wygrania sprawy państwo zwraca petentowi pieniądze wydane na kombinezon i środki dezynfekujące.

 • voxuran

  Oceniono 5 razy 3

  Nie bardzo rozumiem. Chcąc wyjść z domu do sklepu , pracy czy lekarza trzeba samemu napisać sobie upoważnienie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX