Szef MEN: Przerwa w szkołach nawet do Wielkanocy. Oznacza to zmiany m.in. terminu egzaminów

Minister Edukacji Narodowej poinformował, że przerwa w zajęciach lekcyjnych spowodowana przez epidemię koronawirusa najprawdopodobniej zostanie przedłużona. Dariusz Piontkowski zaznacza, że może się to wiązać się z koniecznością zmiany terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasisty oraz rekrutacjami na studia.
Zobacz wideo Szef MEN podkreśla, że to nie jest czas na wypoczynek, a na nadrabianie zaległości

Dariusz Piontkowski był gościem programu "Minęła 20" w TVP Info. Minister edukacji narodowej podczas wywiadu przyznał, że dotychczasowa dwutygodniowa przerwa w szkołach najprawdopodobniej zostanie przedłużona.

Decyzja w tej sprawie będzie konsultowana z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Polityk zapewnił, że system edukacji jest przygotowany na taką możliwość. - Będziemy po prostu realizowali wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie ten dwutygodniowy termin przerwy w nauce, tej standardowej, którą dotąd znaliśmy, zostanie wydłużony - mówił polityk.

Minister Edukacji Narodowej o przedłużeniu przerwy w szkołach z powodu koronawirusa: Absurdem byłoby otwieranie szkół

Dalej Dariusz Piontkowski odniósł się do wypowiedzi Łukasza Szumowskiego, który na podstawie aktualnych analiz poinformował, że szczyt zachorowań na koronawirusa rozpocznie się w Polsce za tydzień lub dwa tygodnie:

Wydaje się oczywiste, że absurdem byłoby otwieranie szkół. To jest więc kwestia czasu, kiedy wydamy kolejne rozporządzenie mówiące o tym, że wydłużamy okres zamknięcia placówek. Bardzo prawdopodobne, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół, to będą Święta Wielkanocne, i po tym terminie będziemy sprawdzali, co dalej

- argumentował konieczność zamykania szkół minister.

- Dlatego przygotowujemy nauczycieli, uczniów i rodziców, bo oni wszyscy będą musieli współpracować, na inny sposób nauczania - powiedział w programie minister edukacji. Polityk potwierdził, że MEN przygotowuje się do zdalnego nauczania, w którym wykorzystywane będą dzienniki elektroniczne oraz "różnego rodzaju komunikatory, które pozwalają tworzyć grupy i wspólnie uczestniczyć w zajęciach". Dostępne też będą e-platformy edukacyjne. 

Polityk dodał, że przedłużenie przerwy do Wielkanocy nie będzie skutkowało wprowadzeniem zmian np. w kalendarzu roku szkolnego. Jeśli jednak przerwa w zajęciach w szkole wydłużałaby się, to konieczne będzie przeniesienie terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. W związku z tym zmianie uległyby także terminy rekrutacji na uczelnie czy do szkół ponadpodstawowych. - Jeśli nie zakończyłaby się do drugiej połowy kwietnia to także i matury trzeba będzie przesunąć. Od strony logistycznej będzie to trochę trudniejsze zadanie, bo egzamin ósmoklasisty to trzy dni z rzędu, a matury trwają znacznie dłużej - dodał minister.

Dariusz Pionkowski zapewnił, że jeśli uda się wprowadzić zdalne nauczanie, to najprawdopodobniej nie zostanie zmieniony termin zakończenia zajęć szkolnych. Uczniowie jednak będą musieli do końca czerwca zrealizować całą podstawę programową.

Więcej o:
Komentarze (180)
Szef MEN: Przerwa w szkołach nawet do Wielkanocy. Oznacza to zmiany m.in. terminu egzaminów
Zaloguj się
 • cim_cum

  Oceniono 31 razy 29

  Zdalne nauczanie? Ha ha ha.... Jak? Na jakim sprzęcie? Klasy 30-osobowe online? I jeszcze chcecie przeprowadzać egzaminy? Zamknąć szkoły. Dzieciakom z podstawówek wystawić świadectwa w czerwcu (na podstawie aktualnych ocen) a rok szkolny rozpocząć od sierpnia. Matury przełożyć na lipiec.

 • robertqq

  Oceniono 27 razy 21

  czyżby minister miał zamiar kupic nauczycielowi który zarabia 2500 na rekę sprzęt ? Konkretny laptop za 3 tysiące plus abonament na stały ineternet ? kolejny raz narzędzia pracy za własne ?

 • munaciello

  Oceniono 25 razy 19

  Lekcji, egzaminów i matur nie będzie.
  Będą tylko wybory.
  Bo tak chce WC (czytaj: wóc) z Żoliborza.

 • r1p2

  Oceniono 18 razy 16

  Nasze szkoły są tak przygotowane na zdalną naukę jak szpitale na walkę z koronawirusem! Zobaczymy, co się stanie, gdy liczba ciężko chorych przekroczy 2000 - 3000... Przerwa w nauce - nawet na kilka miesięcy - nie stanowi większego problemu dla systemu edukacji, większym problemem jest zapewnienie opieki nad tą wielką rzeszą dzieci pozostających w domach

 • niteczka32

  Oceniono 19 razy 15

  A jak z podstawą programową dla uczniów znacznie i głęboko niepełnosprawnych? Dzisiaj powinna brzmieć: jak przeżyć covid z wadą serca, układem genetycznym, porażeniem mózgowym. Gratuluję decyzji o nie zamknięciu szkół specjalnych.

 • grot191

  Oceniono 19 razy 13

  On-line? Przewiduje się laptopy dla uczniów? Pewnie pewne 2 mld by wystarczyły...

 • lk10

  Oceniono 14 razy 10

  szkoły będą zamknięte do wakacji, tylko ten baran z przydługą szyją jeszcze tego nie pokapował. Władza cały czas gada do swojego głupawego suwerena i robi go w konia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX