Koronawirus a ciąża. Nowe badania sugerują, że zakażona matka nie przenosi wirusa na dziecko

Chińscy naukowcy poddali obserwacji czwórkę dzieci urodzonych przez kobiety zakażone nowym koronawirusem. Studia przypadków opublikowane na łamach "Frontiers in Pediatrics" wykazują, że wirus SARS-CoV-2 prawdopodobnie nie przenosi się z zakażonej matki na dziecko.

Najnowsze studia przypadków przeprowadzono na czwórce dzieci, które urodziły się z zakażonych nowym koronawirusem matek w jednym ze szpitali w Wuhan. U wszystkich czterech kobiet testy potwierdziły zakażenie. Ciężarne pacjentki wykazywały także typowe objawy choroby COVID-19, takie jak kaszel i gorączka. We wszystkich przypadkach do zakażenia doszło w trzecim trymestrze ciąży. Trzy spośród czterech kobiet urodziły przez cesarskie cięcie, wszystkie w terminie.

Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy

Tuż po porodzie noworodki zostały odizolowane od swoich mam. U żadnego z nich nie wystąpiły żadne poważne objawy związane z COVID-19. Test na koronawirusa przeprowadzony na trójce z czterech dzieci dał wynik negatywny. Matka czwartego dziecka nie wyraziła zgody na takie badanie. Wszystkie dzieci pozostają zdrowe. Ich mamy zostały wyleczone i wypisane ze szpitala. Na chwilę obecną nie ma dowodów na to, że możliwe jest wewnątrzmaciczne zakażenie koronawirusem. 

Chińscy badacze podejrzewają, że koronawirus nie przenosi się z matki na dziecko

Badania opublikowane przez "Frontiers in Pediatrics" są drugimi badaniami tego typu. Poprzednie studia przypadków kobiet w ciąży również przeprowadzono w Chinach. Dotyczyły one dziewięciu ciężarnych matek chorych na COVID-19. W ich przypadku badacze także nie znaleźli dowodów na to, że koronawirus SARS-CoV-2 może zostać przeniesiony z ciężarnej matki na dziecko. 

Przeczytaj także:

Więcej o: