Inspektorat Weterynarii o koronawirusie: Pies czy kot nie przenoszą choroby, są naszymi przyjaciółmi

Na pandemii koronawirusa cierpią nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. Właściciele potrafią pozbyć się swoich pupili i to mimo braku jakichkolwiek dowodów na to, że psy czy koty mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusa. W sprawie tej wypowiedział się teraz także Główny Inspektorat Weterynarii.
Zobacz wideo WHO: Mamy prostą wiadomość do wszystkich krajów - testy, testy, testy [Źródło: RUPTLY/x-news]

Główny Inspektorat Weterynarii na portalach społecznościowych informuje, że mimo pandemii koronawirusa "nie należy podejmować żadnych działań przeciwko zwierzętom towarzyszącym". GIW podkreśla, że zwierzęta "są naszymi przyjaciółmi na dobre i na złe".

WHO zapewnia, że zwierzęta nie przenoszą koronawirusa. GIW wydał też zalecenia dla właścicieli zwierząt na kwarantannie

Krajowy Inspektorat powołał się na oficjalne oświadczenia Światowej Organizacji Zdrowia, która niejednokrotnie podkreślała, że nie ma dowodów na to, by zwierzęta mogły przenosić koronawirusa. Do zakażeń dochodzi między ludźmi. Jedyny przypadek psa zakażonego tym patogenem miał miejsce w Hongkongu u zwierzęcia, który razem z właścicielami przebywał w kwarantannie. Pies nie miał jednak żadnych objawów choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) doradza, by myć ręce po każdym dotykaniu zwierząt oraz ich jedzenia. Zaleca też, by unikać całowania zwierząt, kontaktu z ich śliną lub dzielenia się z nimi jedzeniem. Są to podstawowe środki bezpieczeństwa, które obowiązują zarówno zdrowe, jak i chore osoby w kontaktach ze zwierzętami. W związku z pandemią GIW wydał zalecenia dla właścicieli zwierząt, którzy przebywają w kwarantannie:

Osoby, które nie mogą zapewnić w tym okresie zwierzętom należytej opieki, powinny w pierwszej kolejności zwrócić się o pomoc do sąsiadów, znajomych lub rodziny. W przypadku zwierząt domowych (psów), które muszą być regularnie wyprowadzane na zewnątrz, optymalnym rozwiązaniem jest przeniesienie ich na czas trwania kwarantanny do domu nowego opiekuna. Przy braku takiej możliwości należy zorganizować opiekę nad nimi tak, aby wykluczyć kontakt bezpośredni opiekuna z osobą poddawana kwarantannie oraz jej rodziną.

W przypadku braku pomocy ze strony rodziny czy sąsiadów można rozważyć oddanie zwierzęcia na czas kwarantanny do hotelu dla zwierząt. GIW zaleca też szukanie informacji w Internecie o grupach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w opiece nad zwierzętami. W tym celu warto sprawdzić m.in. grupę Pies w Koronie, na której zbierają się osoby z całej Polski gotowe pomóc przy wyprowadzaniu psów na spacer. Zgodnie z art. 163 Konstytucji osoby, które nie mogą skorzystać z tych rozwiązań powinny skontaktować się z urzędem gminy, które mają angażować się w pomoc osobom objętym kwarantanną.

Mimo apeli WHO, OIE czy GIW coraz częściej słyszy się o zwierzętach porzucanych przez właścicieli z powodu koronawirusa. Ostatnio sprawę tę poruszył prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Więcej o:
Komentarze (51)
Inspektorat Weterynarii o koronawirusie: Pies czy kot nie przenoszą choroby, są naszymi przyjaciółmi
Zaloguj się
 • artur0121

  Oceniono 16 razy 12

  Mam w domu psa i kota i ani myślę się ich pozbyć, przecież to rodzina.

 • ziaburek

  Oceniono 14 razy 10

  Psa nie mam, a wyrzucenie 🐈 z 🏠 nawet mi do głowy nie przyszło! Zresztą pewnie żona prędzej by mnie wyrzuciła niż futrzaka;-)

 • bosmak

  Oceniono 11 razy 9

  Brawo geniusze... ale ludzie pozbywają się zwierząt, bo się boją wychodzić z domu. Napiszcie lepiej, że jak na spacerze nie zrobię nic głupiego i nie będę podchodzić za blisko do innych ludzi, to nic mi nie grozi. A po spacerze umyć porządnie ręce.
  PS: Oczywiście klocki zbieramy, od tego też się nie zachoruje na koronawirusa.

 • len_27a

  Oceniono 9 razy 7

  Nawet gdyby moja psina przenosiła wirusa, nigdy w życiu nie pozbyłabym się jej. To przecież członek rodziny! Jakim trzeba być potworem, by pozbyć się zwierzaka...

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 11 razy 5

  "unikać całowania zwierząt, kontaktu z ich śliną lub dzielenia się z nimi jedzeniem"
  O to ostatnie na ogół zadbają zwierzęta - moje psy nie przepadały, gdy ktoś próbował wyjadać im coś z miski.

 • robson15

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko ostatni drań pozbawiony choć odrobiny empatii pozbywa się zwierząt ze strachu przed wirusem. Mam dwa psiaki i nigdy by mi nawet na myśl coś tak ohydnego nie przyszło.
  Czasami głupota niektórych wprost poraża.

 • kixx

  Oceniono 4 razy 4

  alez przenosza,jak najbardziej przenosza-tak jak "przenosza" wirusa brudne klamki,przyciski w windach itd
  ps.mialem w swoim zyciu wiele zwierzat,w zyciu bym sie zadnego nie pozbyl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX