Niemiecki miliarder odrzuca propozycje Trumpa. Zapowiada szczepionkę na koronawirusa już na jesień

Współzałożyciel koncernu IT SAP Dietmar Hopp upomniał prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa zaznaczając, że wynalezienie szczepionki przeciwko koronawirusowi powinno służyć społeczności globalnie, a nie tylko regionalnie. Niemiecki biznesmen dodał, że do jesieni powinno się udać wynaleźć szczepionkę przeciwko temu wirusowi.
Zobacz wideo Wiceprezydent USA: Leki na koronawirusa mogą być gotowe już latem, szczepionka pod koniec roku [Źródło: RUPTLY/x-news]

Jak podaje "Independent" Donald Trump zaoferował niemieckiej firmie "duże sumy pieniędzy" za to, by przeniosła badania nad szczepionkami przeciwko koronawirusowi do Stanów Zjednoczonych. W ten sposób zyskałyby one wyłączne prawa do powstałej szczepionki. Po tych informacjach niemiecki rząd również chciał przekonać firmę do tego, by jednak została w kraju.

Dietmar Hopp odrzuca propozycję Donalda Trumpa: Wsparcie ludzi potrzebne jest bardzo wielu miejscach

W tym samym czasie główny inwestor firmy biotechnologicznej CureVac z Tybingi, Dietmar Hopp, wydał oświadczenie, w którym odrzuca ofertę złożoną przez Donalda Trumpa.

Jeśli uda nam się opracować skuteczną szczepionkę do walki z koronawirusem, to powinna ona dotrzeć, chronić i pomagać jak największej liczbie ludzi. Nie tylko regionalnie, ale na całym świecie, jako dowód solidarności. Nie może być tak, że niemiecka firma opracowuje szczepionkę i jest ona stosowana wyłącznie w USA. To nie była dla mnie opcja. (...) Kiedy jest się tak bogatym jak ja, ma się pewne zobowiązania, by zwrócić coś społeczeństwu. Wsparcie ludzi potrzebne jest bardzo wielu miejscach.

- cytuje Dietmara Hoppa "Independent".

Amerykańska administracja omawiała przeniesienie produkcji szczepionek z ponad 25 firmami - do takich informacji dotarli dziennikarze AFP i "New York Timesa". Oferta miała zostać złożona niemieckiej firmie podczas spotkania dyrektora generalnego CureVac Daniela Menichella z Donaldem Trumpem w Białym Domu, do którego doszło 2 marca. Chociaż amerykańscy urzędnicy wypierali się tych rozmów, to zostały one już potwierdzone przez niemieckie ministerstwo zdrowia. Zgodnie z ustaleniami resortu rząd Stanów Zjedonoczonych oferował niemieckiej firmie miliard dolarów za przeniesienie się do USA lub przekazanie  wyłącznych praw do patentu na szczepionkę.

Według ekspertów opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi to koszt co najmniej dwóch miliardów dolarów. Aby przyspieszyć pracę nad szczepionką niemiecki rząd postanowił wesprzeć prace badawcze CureVac kwotą 180 mln euro. Wsparcie dla firmy w wysokości 80 mln euro deklaruje także Komisja Europejska.