Ćwiczenia Defender-Europe 20. USA wstrzymują przerzut wojsk do Europy

Dowództwo armii Stanów Zjednoczonych w Europie w związku z koronawirusem podjęło decyzję o modyfikacji ćwiczeń Defender-Europe 20. Wstrzymano cały ruch personelu armii amerykańskiej oraz sprzętu ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Odwołana została część ćwiczeń, które miały obejmować przerzut wojsk z USA do Europy.

Odbędzie się część ćwiczeń zaplanowana na terenie Polski. Wezmą w nich udział żołnierze amerykańscy, którzy przebywają już na terenie naszego kraju. "Rozmieszczona już w Europie pancerna brygadowa grupa bojowa (ABCT) będzie prowadzić szkolenie w zakresie ustalonym z sojusznikami w ramach zmodyfikowanego ćwiczenia Allied Spirit" - napisano w komunikacie MON.

Jak podkreślił resort obrony narodowej, Polska jest w stałym kontakcie z sojusznikami i trwają wspólne analizy możliwości współpracy wojskowej w ramach ćwiczeń, aby w pierwszej kolejności ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.

Ćwiczenia Defender-Europe 20 mają na celu strategiczny przerzut wojsk do Europy, aby wesprzeć politykę obronną NATO oraz narodową strategię obrony Stanów Zjednoczonych.

Na terenie polski stacjonuje około 4 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniach.

Więcej o: