Szumowski: Mamy modele, które pokazują, że za kilka dni będziemy mieli 1000, 1500, potem kilka tysięcy zakażeń

- Mamy modele, które pokazują, że za kilka dni będziemy mieli 1000, 1500, potem kilka tysięcy [zakażeń - red.]. Nie obawiajmy się tego, że to będzie w najbliższych dniach rosło. Takie są parametry tej epidemii - powiedział w rozmowie z TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

- Działam w kategoriach pesymistycznych, przygotowuję się na warianty pesymistyczne. Zakładam, że na koniec tego tygodnia będziemy mieli 1500-2000 pacjentów - stwierdził szef resortu zdrowia.

Szumowski wyjaśnił, że to normalne, że nie wszyscy chorzy są i będą hospitalizowani.  - Jeśli ktoś ma potwierdzony wynik dodatni i jest w dobrym stanie, będzie mógł być w izolacji domowej - powiedział.

- W tej chwili w szpitalach zakaźnych jednoimiennych, nie licząc oddziałów zakaźnych, mamy ok. 10 tys. łóżek, mamy 700 respiratorów. Nawet jeżeli będziemy mieli hospitalizowanych kilka tysięcy pacjentów, to nie jest zagrożenie dla systemu. Mamy laboratoria, które będą mogły przepuszczać do 3 tys. testów na dobę. Mamy 70 karetek, które jeżdżą po kraju i zbierają testy. Liczba testów wzrośnie drastycznie, będziemy je wykonywali u wszystkich, którzy mają podejrzenie koronawirusa - tłumaczył minister.

Szumowski przyznał, że ciężko mu ocenić, ile potrwa aktualny stan związany z koronawirusem. Zaznaczył jednak, że jako minister musi być przygotowany na wszystkie ewentualności.

Więcej o:
Komentarze (303)
Koronawirus w Polsce. Szumowski: Za kilka dni będziemy mieli 1000, 1500 zakażeń
Zaloguj się
 • york19991999

  Oceniono 46 razy 28

  700 respiratorow!!! na cala Polske??? to chyba jakis Zart!
  na ok. 38 mln ludzi 700?!
  juz za dwa, trzy tygodnie potrzeba bedzie duzo duzo wiecej

 • aala43

  Oceniono 53 razy 27

  będą robić testy - będzie więcej chorych, nie robili testów i chorych nie było wielu... ot,. KCPISowskie rządy....

 • rufuz

  Oceniono 35 razy 21

  no i bedziecie mieli wlasnie tyle ! ! ! bo przy obecnym paralizu struktur panstwowych po dewastacji kraju przez PiS nic innego nie bedzie !

 • yenk

  Oceniono 32 razy 20

  Cokolwiek sie nie wydarzy, rzad na nic nie bedzie mial wplywu. 700 respiratorow na caly kraj to sa jaja. Nawet wasza Krynicka twierdzi, ze szpitale sa nieprzygotowane na koronawirusa. Moze trzeba bylo nie hejtowac tak Owsiaka i lekarzy w ku...zji, to przynajmniej byloby wyzsze morale w sluzbie zdrowia. Teraz chronicie w jakims bunkrze kaczynskiego i to jest wszystko na co stac pisowskich nieudacznikow.

 • sector23

  Oceniono 32 razy 18

  Idziemy na rekord! Parafrazując hasło miłościwi panującej nam partii PiS - " Polska sercem Coronavirusa w Europie"

 • szabepio

  Oceniono 21 razy 17

  Głąby nawołują żeby wszystko zamknąć. Tą drogą, za miesiąc bedzie w tym kraju ok 5mln ludzi bez żadnej kasy którzy żyją od pierwszego do pierwszego. I oni rzucą się na sklepy i innych ale już z widłami.
  Najłatwiej jest tempemu pisowi wszystko zamknąć. Najtrudniej jest zapewnić rezerwy i środki oraz leki i sensowny transport i hospitalizację ludzi. Zwłaszcza kiedy już po mocnym uderzeniu epidemi zabrali 2mld zł Polakom na swoją partyjną telewizję. A podpisał to Duda, ulubieniec ludzi którym w takiej sytuacji odebrał im tak wielkie pieniądze. Ale to wróci. Głodni ludzie w końcu to zrozumieją. I bedzie ich miliony. I pis zniknie...

 • 20portal

  Oceniono 17 razy 15

  Najgorsze jest to, że - w okresie wzrostu gospodarczego - przehulaliście pieniądze na łapówki wyborcze (m.in. 500 plusy i inne wygłupy, 2 mld na TVPiS, rozkradzione w spółkach skarbu państwa itd.), a teraz kasa pusta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX