Szumowski: Mamy modele, ktre pokazuj, e za kilka dni bdziemy mieli 1000, 1500, potem kilka tysicy zakae

- Mamy modele, ktre pokazuj, e za kilka dni bdziemy mieli 1000, 1500, potem kilka tysicy [zakae - red.]. Nie obawiajmy si tego, e to bdzie w najbliszych dniach roso. Takie s parametry tej epidemii - powiedzia w rozmowie z TVN24 minister zdrowia ukasz Szumowski.
Zobacz wideo Minister zdrowia odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

- Działam w kategoriach pesymistycznych, przygotowuję się na warianty pesymistyczne. Zakładam, że na koniec tego tygodnia będziemy mieli 1500-2000 pacjentów - stwierdził szef resortu zdrowia.

Szumowski wyjaśnił, że to normalne, że nie wszyscy chorzy są i będą hospitalizowani.  - Jeśli ktoś ma potwierdzony wynik dodatni i jest w dobrym stanie, będzie mógł być w izolacji domowej - powiedział.

- W tej chwili w szpitalach zakaźnych jednoimiennych, nie licząc oddziałów zakaźnych, mamy ok. 10 tys. łóżek, mamy 700 respiratorów. Nawet jeżeli będziemy mieli hospitalizowanych kilka tysięcy pacjentów, to nie jest zagrożenie dla systemu. Mamy laboratoria, które będą mogły przepuszczać do 3 tys. testów na dobę. Mamy 70 karetek, które jeżdżą po kraju i zbierają testy. Liczba testów wzrośnie drastycznie, będziemy je wykonywali u wszystkich, którzy mają podejrzenie koronawirusa - tłumaczył minister.

Szumowski przyznał, że ciężko mu ocenić, ile potrwa aktualny stan związany z koronawirusem. Zaznaczył jednak, że jako minister musi być przygotowany na wszystkie ewentualności.