Koronawirus w Niemczech. W Bawarii ogłoszono stan klęski żywiołowej

Koronawirus w Niemczech. Ze względu na epidemię koronawirusa premier bawarskiego rządu krajowego Markus Söder ogłosił stan klęski żywiołowej, który wprowadzono natychmiastowo.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej premier Bawarii Markus Söder poinformował o środkach, jakie chce podjąć w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa i ogłosił natychmiastowe wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Stwierdził, że środki są drastyczne, ale na zagrożenie trzeba "odpowiedzieć z duchem" - cytuje spiegel.pl

Zobacz wideo Koronawirus uderza w gospodarkę. Jak odpowie rząd?

Koronawirus w Niemczech. Bawaria stworzy 10-miliardowy fundusz, aby ratować gospodarkę

Premier Bawarii zapewnił, że kraj związkowy stworzy specjalny fundusz w wysokości dziesięciu miliardów euro na ratowanie gospodarki.

- Nie zostawiamy nikogo samego - powiedział Söder.

Wraz z wprowadzeniem stanu klęski żywiołowej w Bawarii zamknięte zostaną kina, centra kongresowe, fitness kluby, baseny itd. Zmienią się także godziny otwarcia sklepów, restauracji, stołówek pracowniczych i wprowadzone zostaną limity dotyczące liczby osób mogących przebywać w danym budynku w jednym momencie. Druga tura wyborów lokalnych, którą zaplanowano na 29 marca, zostanie z kolei przeprowadzona za pośrednictwem poczty. Na chwilę obecną w Bawarii nie planuje się wprowadzenia godziny policyjnej.

W całych Niemczech odnotowano już blisko 6 tysięcy przypadków zakażenia nowym koronawirusem i 13 zgonów z nim związanych. W Bawarii do niedzieli wieczorem wirusa SARS-CoV-2 stwierdzono u 886 pacjentów. 

Przeczytaj także:

Więcej o: