Koronawirus. Ursula von der Leyen o zamykaniu granic: Przepływ towarów musi zostać utrzymany

Komisja Europejska przedstawi dziś wytyczne dotyczące funkcjonowania granic wewnętrznyc Unii Europejskiej w czasach epidemii koronawirusa. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen jest zdania, że zamykanie granic nie może skutkować blokowaniem transportu produktów czy przejazdu personelu medycznego.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała na Twitterze krótkie wystąpienie na temat bieżącej sytuacji w Unii Europejskiej i epidemii koronawirusa. Przekonuje w nim, że Unia Europejska musi utrzymać przepływ towarów, choć niektóre z krajów członkowskich zdecydowały się na zamknięcie swoich granic.

- Jutro przedstawimy rządom krajowym wytyczne dotyczące środków granicznych. Ochrona zdrowia ludzi nie powinna blokować przepływu towarów i niezbędnego personelu przed dotarciem do pacjentów, systemów opieki zdrowotnej, fabryk i sklepów - powiedziała w niedzielę Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen: Żaden z krajów UE nie może wyprodukować wszystkiego, czego potrzebuje

Przewodnicząca KE powiedziała, że władza wykonawcza Unii Europejskiej wzywa przemysł do zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego, takiego jak maski medyczne czy rękawiczki, których potrzebują dziś pacjenci i lekarze. Zaznaczyła także, że eksport tych produktów poza Unię Europejską będzie dozwolony wyłącznie za wyraźną zgodą rządów wspólnoty europejskiej. Jednocześnie zaznaczyła, że kraje członkowskie muszą dzielić się takimi artykułami. Stwierdziła, że dziś potrzebują ich przede wszystkim Włochy, ale wraz z upływem czasu zapotrzebowanie na sprzęt i artykuły medyczne wzrośnie także w innych krajach. Z tego powodu istotne jest - wskazywała von der Leyen - aby przepływ towarów odbywał się bez przeszkód.

- Wyobraź sobie, że w miarę zwiększania produkcji sprzętu medycznego fabryki nie będą w stanie zdobyć potrzebnych komponentów w odpowiednim czasie, tysiące kierowców autobusów i ciężarówek utknie na granicach wewnętrznych na parkingach, stwarzając większe zagrożenie dla zdrowia i zakłócając nasze łańcuchy dostaw. Jeśli nie podejmiemy akcji teraz, sklepy zaczną mieć problemy z uzupełnianiem swoich magazynów o niektóre produkty pochodzące z innych źródeł na jednolitym rynku - powiedziała Ursula von der Leyen.

Zobacz wideo Koronawirus uderza w gospodarkę. Jak odpowie rząd?

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (45)
Koronawirus. Ursula von der Leyen o zamykaniu granic: Przepływ towarów musi zostać utrzymany
Zaloguj się
 • dominik.olsztyn

  Oceniono 18 razy 6

  Fajansiarz Ziemkiewicz dzisiaj pial ze wirus to mechanizm UE ktory ma na celu pozbycie sie starszych. To ciekawe, bo jeszcze 10 dni temu bredzil cos w TV republika, ze koronawirus to to samo co grypa:

  www.youtube.com/watch?v=xdScPAoDv8I

 • central2

  Oceniono 6 razy 4

  "Czy przejazdu personelu medycznego" Ta część zdania jest kluczowa i to ona jest głównie powodem tego, że UvdL wydaliła z siebie to oświadczenie. Chodzi o to, że w Luksemburgu większość personelu medycznego to osoby dojeżdżającego codziennie do pracy z Francji, Belgii czy Niemiec. Luksemburactwo, którzy znają się tylko na tym jak podkradać innym krajom pieniążki, strasznie się boją że całkowite zamknięcie granic spowoduje, że w szpitalach nie będzie miał ich kto leczyć. W tycim Luksemburgu jest już ponad 130 stwierdzonych przypadków w przeliczeniu na milion populacji (dla porównania - we Włoszech 460, a w Polsce 4).

 • muzoman

  Oceniono 2 razy 2

  Nasi zamknęli granicę, nie pytali Uli Lajen, wiedzą co mają robić w sytuacji zagrożenia, nie czekają na wytyczne. Brawo nasi , brawo my.

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Bardziej mi żal kasjerów i kasjerek oraz personelu pokładowego LOT i ludzi, którzy muszą pracować niezabezpieczeni np. Na stacji paliw... Farmaceuta jest chociaż oddzielony szybą a oni wystawieni jak to mięso armatnie. Dziękuję że jesteście dla nas codziennie i potraficie się nadal uśmiechać.

 • poster012

  Oceniono 2 razy 0

  Podziękujmy Chinom, ktore ten wirus wyprodukowały, a Chinczycy rosprzestrzenili go po Świecie kiedy w chinach zaczynała się recesja gospodarcza. Już są dowody na to,że to produkt chińskich badań nad bronią biologicznej.

 • stary_chinczyk

  Oceniono 2 razy 0

  Mieli przynajmniej 3 miesiące na przygotowanie się. Nie zrobili nic. Sprzęt ochronny powinien być już dawno wyprodukowany i dostarczony tam gdzie trzeba. Gumowe rękawiczki i maski nie są żadnym wysoko przetworzonym produktem, na którego opracowanie i wyprodukowanie potrzeba miesięcy.
  Także przemieszczanie się ludności powinno być ograniczone już dawno. W czasie gdy w Chinach był szczyt zachorowań a pierwsze przypadki występowały w świecie zachodnim, korporacje beztrosko wysyłały pracowników na delegacje, zwykle w sprawach, które można załatwić przez telekonferencję. Ludzie wciąż latali na zagraniczne wczasy.
  Dla Chin epidemia była zaskoczeniem, którego nie dało się przewidzieć. A jednak poradziły sobie z nim wzorowo. Zachodni świat wiedział że ona przyjdzie, nie przygotował się i totalnie sobie nie radzi. Niestety, zachodnia demokracja sprawdza się tylko w spokojnych, dostatnich czasach. W sytuacjach krytycznych zupełnie zawodzi. Przykre, niestety prawdziwe.

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 0

  UE nie dopracowała się żadnych mechanizmów koordynacji działań w sytuacjach kryzysowych (poza może reakcją na spowolnienie gospodarcze i to też w strefie euro). I nie uczyniła tego z powodu krótkowzroczności, tylko dlatego, ze wypracowanie takich mechanizmów nie jest w praktyce możliwe, ze względu na wyjątkową powolność mechanizmów decyzyjnych organów UE. KE może wspierać państwa członkowskie w takich działaniach, ale wyłącznie z ich inicjatywy - nie jest tu w stanie w żaden sposób zastąpić władz krajowych. Pytanie, czy Włosi z czymkolwiek do KE wystąpili.

 • elasp

  Oceniono 3 razy -1

  Ideologia ueber alles.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy -1

  A PiS zamknął granice, bo Kaczyński przestraszył się że go "uchodźcy" zarażą koronawirusem i teraz zabraknie odzieży ochronnej w szpitalach, które dziś rano dowiedziały się że od ubiegłego piątku są szpitalami zakaźnymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX