Koronawirus. Ursula von der Leyen o zamykaniu granic: Przepływ towarów musi zostać utrzymany

Komisja Europejska przedstawi dziś wytyczne dotyczące funkcjonowania granic wewnętrznyc Unii Europejskiej w czasach epidemii koronawirusa. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen jest zdania, że zamykanie granic nie może skutkować blokowaniem transportu produktów czy przejazdu personelu medycznego.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen opublikowała na Twitterze krótkie wystąpienie na temat bieżącej sytuacji w Unii Europejskiej i epidemii koronawirusa. Przekonuje w nim, że Unia Europejska musi utrzymać przepływ towarów, choć niektóre z krajów członkowskich zdecydowały się na zamknięcie swoich granic.

- Jutro przedstawimy rządom krajowym wytyczne dotyczące środków granicznych. Ochrona zdrowia ludzi nie powinna blokować przepływu towarów i niezbędnego personelu przed dotarciem do pacjentów, systemów opieki zdrowotnej, fabryk i sklepów - powiedziała w niedzielę Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen: Żaden z krajów UE nie może wyprodukować wszystkiego, czego potrzebuje

Przewodnicząca KE powiedziała, że władza wykonawcza Unii Europejskiej wzywa przemysł do zwiększenia produkcji sprzętu ochronnego, takiego jak maski medyczne czy rękawiczki, których potrzebują dziś pacjenci i lekarze. Zaznaczyła także, że eksport tych produktów poza Unię Europejską będzie dozwolony wyłącznie za wyraźną zgodą rządów wspólnoty europejskiej. Jednocześnie zaznaczyła, że kraje członkowskie muszą dzielić się takimi artykułami. Stwierdziła, że dziś potrzebują ich przede wszystkim Włochy, ale wraz z upływem czasu zapotrzebowanie na sprzęt i artykuły medyczne wzrośnie także w innych krajach. Z tego powodu istotne jest - wskazywała von der Leyen - aby przepływ towarów odbywał się bez przeszkód.

- Wyobraź sobie, że w miarę zwiększania produkcji sprzętu medycznego fabryki nie będą w stanie zdobyć potrzebnych komponentów w odpowiednim czasie, tysiące kierowców autobusów i ciężarówek utknie na granicach wewnętrznych na parkingach, stwarzając większe zagrożenie dla zdrowia i zakłócając nasze łańcuchy dostaw. Jeśli nie podejmiemy akcji teraz, sklepy zaczną mieć problemy z uzupełnianiem swoich magazynów o niektóre produkty pochodzące z innych źródeł na jednolitym rynku - powiedziała Ursula von der Leyen.

Zobacz wideo Koronawirus uderza w gospodarkę. Jak odpowie rząd?

Przeczytaj także:

Więcej o: