"Lot do Domu". Jak powrócić do Polski samolotem po zamknięciu granic?

Program "Lot do Domu" umożliwia powrót do kraju wyczarterowanym przez rząd samolotem. Z powodu pandemii koronawirusa polskie władze zdecydowały bowiem o zawieszeniu międzynarodowego ruchu lotniczego. Jak skorzystać z programu "Lot do Domu" i o jakich procedurach należy pamiętać?

Od kilku dni rząd wprowadzona obostrzenia w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W piątek 13 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował m.in. o zawieszeniu połączeń międzynarodowych z i do Polski. W związku z rozporządzeniem od niedzieli 15 marca przez najbliższe 14 dni na terytorium Polski wylądują jedynie specjalne samoloty przygotowane w celu ściągnięcia Polaków do kraju.

Jak skorzystać z programu "Lot do Domu"?

LOT umożliwi Polakom powrót do kraju w ramach trzech ścieżek:

1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń, do kraju wpuszczone są wszystkie samoloty czarterowe z Polakami na pokładzie, które miały wcześniej zaplanowane loty. Warto pamiętać, że w tym wypadku do Polski mogą przybyć również cudzoziemcy, jeśli są:

 • małżonkami obywateli polskich,
 • dziećmi obywateli polskich,
 • osobami posiadającymi Kartę Polaka,
 • osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Jak zapewnia LOT, loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, odbędą się bez przeszkód.

2. Specjalne czartery LOT-u

"Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych obywateli do domu. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u" - czytamy na stronie polskiego przewoźnika. Od 15 do 28 marca LOT będzie realizował wyłącznie połączenia czarterowe w ramach programu "Lot do Domu". 

Dodatkowe loty odbędą się m.in z lotnisk w: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii Irlandii, Cypru, Malty, Gruzji, Islandii oraz Indii.

Dokładny rozkład najbliższych zaplanowanych lotów czarterowych można znaleźć na stronach LOT-u.

Warto pamiętać, że w przypadku lotów czarterowych odprawa będzie możliwa wyłącznie na lotnisku i nie ma możliwości dokonania odprawy online.

Za powrót do kraju specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość zależeć będzie od kierunku, z którego realizowany będzie przelot. W granicach Europy ceny biletów będą wahać się od 400 do 800 złotych, natomiast za przelot dalekiego zasięgu trzeba będzie zapłacić od 1600 do 2400 zł. Pozostałą kwotę pokryje polski rząd.

Pasażerom, którzy posiadają bilety LOT na przeloty w terminie 14-28 marca przysługuje natomiast bezpłatna zmiana rezerwacji na jeden z lotów w ramach "Lot do Domu" lub na regularne rejsowe loty pomiędzy 29 marca a 19 kwietnia (w celu bezpłatnego przebookowania biletu LOT należy skontaktować się z LOT-em; w tej sprawie pracownicy linii będą się również kontaktować z podróżnymi). Opłatę za nowy bilet na lot czarterowy będą musieli więc uiścić podróżujący, którzy zakupili bilet w innych liniach niż LOT lub w ogóle nie posiadają biletu. 

Infolinia LOT: +48 22 577 77 55. E-mail: kontakt@ lot.pl

3. Loty wg zapotrzebowania w ramach programu "Lot do Domu" 

"Myślimy także o tych, którzy znajdują się w innych częściach świata. Osoby znajdujące się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów, będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu" - informuje przewoźnik. 

Jak w takim razie zgłosić zapotrzebowanie na lot, który nie figuruje wśród wymienionych wyżej zaplanowanych połączeń czarterowych? By to zrobić, należy wypełnić formularz znajdujący się na specjalnie do tego przygotowanej platformy zakupowej "Lot do domu": LOTDoDomu.com.

Pamiętajmy, że rejestracja na stronie lotdodomu.com NIE JEST równoznaczna z zarezerwowaniem biletu, a jedynie daje przewoźnikowi możliwość oszacowania, dokąd kierować specjalne rejsy.

Zobacz wideo Tak wyglądają kontrole na granicy słowacko-wegierskiej w związku z koronawirusem
Więcej o:
Komentarze (27)
"Lot do Domu". Jak powrócić do Polski samolotem po zamknięciu granic?
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 9 razy 9

  Katobolszewicy z PiS to nawet na epidemii chcą się nachapać :-)

 • earthboundmisfit

  Oceniono 4 razy 4

  Mam pytanie: czy ci ćwierćinteligenci z rządu bawią się ołowianymi żołnierzykami, do jasnej cholery? Już nic nie da się zrobić bez wymyślania jakichś idiotycznych kryptonimów? Czy im sie wydaję, że są na linii frontu? Może niech jeszcze Krzyże Walecznych sobie rozdają, albo Virtuti Militari...

 • bartosz.lonol

  Oceniono 11 razy 3

  Dlaczego babcia ze Strzegomia która z trudem opłaca bieżące rachunki ma współfinansować loty dużo od niej zamożniejszych turystów i ludzi biznesu?

 • czarny_ticket

  Oceniono 4 razy 2

  to nie dziala. lot sprzedawal bilety na rozne miasta w swiecie, dzis robi czartery na kilka miast, jak ktos mial wylatywac z sinagapuru to nie wyleci, bo nie ma tam przewidzianego czarteru. a potem wszyscy dosypiemy z naszych podatkow do tego bankruta. na infolinie lotu nie da sie dodzwonic. chory kraj chore linie lotnicze. jakby lot byl sprywatyzowany to by takich jaj nie bylo.

 • kkrispl

  Oceniono 6 razy 2

  Ja ich nie rozumiem, mogliby przylecieć skądkolwiek do Berlina tanimi liniami, za te dajmy na to 150zł, wsiąść w autobus, czy bus za 100zł i dojechać do domu... Przecież i tak podlegają kwarantannie...
  Kiego wała LOTowi, płacić jak za zboże, i finansować ta pis--dzielska hołotę...

 • proszek01_gazeta

  Oceniono 3 razy 1

  "Operacja #LOTdoDomu - rząd polski wraz z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT pomogą Polakom wrócić do kraju" - tak to brzmi w oficjalnej propagandzie. A jak jest naprawdę? Tysiące ludzi w różnych zakątkach świata, w jednej chwili się dowiedziało, że nie mają jak wrócić do domu. Zdecydowana większość miała zapewniony powrót i wykupione bilety u komercyjnych przewoźników, których polski rząd arbitralną decyzją pozbawił możliwości wykonania usługi. I tak oto tysiące rodaków zostało w świecie z przysłowiową ręką w nocniku, bo LOT przyleci "z pomocą" na kilka/kilkanaście lotnisk dziennie i przewiezie 3 - 4 tysiące osób. W moim przypadku (bilety powrotne, podkreślam WYKUPIONE, na lot 23.03 zostały anulowane), a do najbliższego lotniska, które LOT łaskawie w ramach "pomocy" obsługuje mamy 6 godzin jazdy pociągiem z 2 przesiadkami. I to w kraju, w którym potwierdzono już kilka tysięcy przypadków infekcji. Siedzimy w hotelu, czekając aż łaskawie LOT zauważy że jest tutaj dość duża liczba rodaków oczekujących na obiecaną rządową "pomoc". Iście "niedźwiedzia przysługa". Bilety w LOT oczywiście zdecydowanie droższe niż anulowane u konkurencji, ale no to nie patrzę, chcę wrócić do domu. Bardzo dziękuję za taką pomoc. I protestuję przeciwko nazywaniu tego "pomocą". Sami stworzyli ten problem nieprzemyślaną decyzją i jak na razie nie potrafią sobie z tym poradzić. Z relacji osób, którym udało się już wrócić do Polski wynika, iż lot "ratunkowy" niczym się nie różni od normalnego lotu komercyjnego. A pasażerowie po wylądowaniu nie są w żaden sposób monitorowani - wsiadają w taksówki i rozjeżdżają się po Polsce. PR'owo rozegrali to świetnie, miliony ludzi, których problem bezpośrednio nie dotyczy będą myśleć jaki to ten rząd jest wspaniały. I tylko nieliczni, którzy z owej "pomocy" musieli skorzystać, będą znali prawdę.
  "Rząd dopłaci" to kolejne kłamstwo. Ceny biletów na czartery są znacznie wyższe od cen rynkowych na porównywalnych trasach. Są nieznacznie niższe od standardowych cen LOT'u na tych trasach. Biorąc pod uwagę, że samoloty będą lecieć wypełnione w 100%, to śmiem twierdzić, że LOT na tej akcji dobrze zarabia.

 • poczunka

  0

  Co raz to jakiś kraj coraz bardziej ogranicza ruch graniczny utrudniając powrót do Polski na włąsną rękę. Lot tutaj wykazał się profesjonalizmem i bardzo sprawnie przygotowywuje dedykowane loty ratunkowe po naszych obywateli, ściągając ich do kraju.

 • pomachaj

  0

  Zasiali panikę , cała Wielka Brytania ma okazję tanio przylecieć na święta do polski, rodacy którzy przypominają sobie o ojczyźnie w dobie zagrożenia, przecież wszyscy mówili że tam jest tak silna gospodarka , w ogóle podróż autem z UK to 16 godzin , jak ktoś chce to ma możliwość, po co w tak szybkim tempie roznosić wirusa , w gorzowskim już mamy drugą osobę z Londynu po powrocie samolotem, jeżeli wielką Brytania tam nic nie robi to już lepiej ewakuować rodaków pracujących we Włoszech bo tam chociaż przeszli prawdziwa kwarantanna

 • remoteisland

  0

  Jak wrócić? A po co wracać do bolszewickiej republiki Pislandii? Weźcie azyl.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX