"Lot do Domu". Jak powrócić do Polski samolotem po zamknięciu granic?

Program "Lot do Domu" umożliwia powrót do kraju wyczarterowanym przez rząd samolotem. Z powodu pandemii koronawirusa polskie władze zdecydowały bowiem o zawieszeniu międzynarodowego ruchu lotniczego. Jak skorzystać z programu "Lot do Domu" i o jakich procedurach należy pamiętać?

Od kilku dni rząd wprowadzona obostrzenia w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. W piątek 13 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował m.in. o zawieszeniu połączeń międzynarodowych z i do Polski. W związku z rozporządzeniem od niedzieli 15 marca przez najbliższe 14 dni na terytorium Polski wylądują jedynie specjalne samoloty przygotowane w celu ściągnięcia Polaków do kraju.

Jak skorzystać z programu "Lot do Domu"?

LOT umożliwi Polakom powrót do kraju w ramach trzech ścieżek:

1. Realizacja dotychczas zaplanowanych lotów czarterowych

Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń, do kraju wpuszczone są wszystkie samoloty czarterowe z Polakami na pokładzie, które miały wcześniej zaplanowane loty. Warto pamiętać, że w tym wypadku do Polski mogą przybyć również cudzoziemcy, jeśli są:

  • małżonkami obywateli polskich,
  • dziećmi obywateli polskich,
  • osobami posiadającymi Kartę Polaka,
  • osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

Jak zapewnia LOT, loty czarterowe, które wcześniej zostały już zarezerwowane, odbędą się bez przeszkód.

2. Specjalne czartery LOT-u

"Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizują specjalne loty czarterowe w różne regiony świata, aby zabrać naszych obywateli do domu. Wszyscy Polacy, którzy będą chcieli powrócić do kraju, a także uprawnieni do tego cudzoziemcy, którzy na stałe związani są z Polską będą mogli zakupić bilet na przelot za pośrednictwem platformy internetowej LOT-u" - czytamy na stronie polskiego przewoźnika. Od 15 do 28 marca LOT będzie realizował wyłącznie połączenia czarterowe w ramach programu "Lot do Domu". 

Dodatkowe loty odbędą się m.in z lotnisk w: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii Irlandii, Cypru, Malty, Gruzji, Islandii oraz Indii.

Dokładny rozkład najbliższych zaplanowanych lotów czarterowych można znaleźć na stronach LOT-u.

Warto pamiętać, że w przypadku lotów czarterowych odprawa będzie możliwa wyłącznie na lotnisku i nie ma możliwości dokonania odprawy online.

Za powrót do kraju specjalnymi lotami organizowanym przez LOT podróżujący zapłacą zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość zależeć będzie od kierunku, z którego realizowany będzie przelot. W granicach Europy ceny biletów będą wahać się od 400 do 800 złotych, natomiast za przelot dalekiego zasięgu trzeba będzie zapłacić od 1600 do 2400 zł. Pozostałą kwotę pokryje polski rząd.

Pasażerom, którzy posiadają bilety LOT na przeloty w terminie 14-28 marca przysługuje natomiast bezpłatna zmiana rezerwacji na jeden z lotów w ramach "Lot do Domu" lub na regularne rejsowe loty pomiędzy 29 marca a 19 kwietnia (w celu bezpłatnego przebookowania biletu LOT należy skontaktować się z LOT-em; w tej sprawie pracownicy linii będą się również kontaktować z podróżnymi). Opłatę za nowy bilet na lot czarterowy będą musieli więc uiścić podróżujący, którzy zakupili bilet w innych liniach niż LOT lub w ogóle nie posiadają biletu. 

Infolinia LOT: +48 22 577 77 55. E-mail: kontakt@ lot.pl

3. Loty wg zapotrzebowania w ramach programu "Lot do Domu" 

"Myślimy także o tych, którzy znajdują się w innych częściach świata. Osoby znajdujące się w miejscach, do których LOT nie organizuje specjalnych przelotów, będą mogły zgłaszać zapotrzebowanie na stworzenie takiego lotu" - informuje przewoźnik. 

Jak w takim razie zgłosić zapotrzebowanie na lot, który nie figuruje wśród wymienionych wyżej zaplanowanych połączeń czarterowych? By to zrobić, należy wypełnić formularz znajdujący się na specjalnie do tego przygotowanej platformy zakupowej "Lot do domu": LOTDoDomu.com.

Pamiętajmy, że rejestracja na stronie lotdodomu.com NIE JEST równoznaczna z zarezerwowaniem biletu, a jedynie daje przewoźnikowi możliwość oszacowania, dokąd kierować specjalne rejsy.

Zobacz wideo Tak wyglądają kontrole na granicy słowacko-wegierskiej w związku z koronawirusem
Więcej o: