Włochy. Zakażeni koronawirusem seniorzy umierają samotnie. "Błagała o pomoc w pożegnaniu z wnuczką"

Odwiedziny w szpitalach są niemożliwe, więc zakażone koronawirusem osoby starsze przed śmiercią nie mogą zobaczyć się z bliskimi i umierają samotnie - opisują włoskie media. Niektórzy seniorzy próbują żegnać się z bliskimi z pomocą technologii - m.in. za pośrednictwem połączeń wideo. - Błagają o możliwość pożegnania się z dziećmi i wnukami - relacjonuje jedna z lekarek.

Ofiar śmiertelnych koronawirusa we Włoszech wciąż gwałtownie przybywa. W poniedziałek rano liczba ta wynosiła 1809 osób, a liczba zakażonych - 24 747. W krytycznym stanie są blisko dwa tysiące osób, a szpitalom brakuje miejsc, by ratować chorych. Niemal wszystkie ofiary wirusa to seniorzy.

Czytaj też: Włochy: w lokalnej gazecie nekrologi zajmowały jedną stronę. W ostatni piątek już 11

Włochy. Seniorzy umierają samotnie. "Błagała o pomoc w pożegnaniu z wnuczką"

W zagranicznych mediach przybywa relacji lekarzy i pielęgniarek, którzy opisują rozpaczliwą sytuację w szpitalach i ostatnie chwile pacjentów w krytycznym stanie. Na oddziały zakaźne nikt z ich bliskich nie może wejść. Z pacjentami ma kontakt jedynie personel medyczny w specjalnych kombinezonach ochronnych. - Oni są świadomi, przeczuwają, że śmierć nadchodzi. Co jest najgorsze? Widzieć pacjentów, którzy umierają kompletnie samotnie i błagają o możliwość pożegnania się z dziećmi i wnukami - powiedziała doktor Francesca Cortellaro ze szpitala San Carlo Borromeo w Mediolanie, cytowana przez Sky News.

Jak dodaje, jedna z pacjentek "błagała ją o pomoc w pożegnaniu się z wnuczką". - Zadzwoniłam do niej [wnuczki - red.] i ustawiłam połączenie wideo. Zdążyły się pożegnać, wkrótce potem pacjentka umarła. Tych połączeń jest więcej. Teraz mam ich w swoim telefonie całą listę - mówi lekarka. Włoskie media opisują, że szpitalom pomogłoby bardzo dostarczenie tabletów, przez które "seniorzy chcą się żegnać z bliskimi". Mogliby to robić m.in. przez aplikację WhatsApp.

Jak opisuje agencja Assosiated Press, również zdrowi seniorzy we Włoszech kompletnie izolują się od kontaktu z młodszymi członkami swoich rodzin. Izolację osób powyżej 70 roku życia planują też władze Wielkiej Brytanii. 

W Polsce w związku z epidemią koronawirusa wszystkim osobom - zwłaszcza tym z niską odpornością i starszym, które są najbardziej narażone na zakażenie - zaleca się bezwzględne pozostanie w domach. 

Zobacz wideo Zamieszki z powodu koronawirusa. Ograniczenie odwiedzin w więzieniach wywołało starcia z policją