Sosnowiec. Mimo zapewnień WHO ludzie pozbywają się zwierząt w obawie przed koronawirusem

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński zaapelował, by właściciele nie pozbywali się swoich zwierząt w obawie przed koronawirusem. Polityk przypomniał oświadczenie Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którym nie ma dowodów na to, by zwierzęta mogły zostać zakażone tym patogenem lub zarażać nim ludzi.

"Dostaję od Państwa niepokojące zgłoszenia, ale też od sklepów zoologicznych, za co bardzo dziękuję. Niektórzy właściciele, w obawie przed koronawirusem, pozbywają się zwierząt. (...) Wiem, że takie przypadki występują rzadko, ale sam fakt, że są, jest przerażający. Proszę, nie róbmy tego i nie zostawiajmy naszych pupili w tych ciężkich chwilach" - napisał na swoim Facebooku prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Ludzie porzucają zwierzęta w obawie przed koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia już wcześniej przekonywała, że "nie ma żadnych dowodów na to, aby zwierzęta domowe, przenosiły koronawirusa". Mikrobiolog z University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine, Shelley Rankin w rozmowie z magazynem "Science" podkreślała, że koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się z ludzi na ludzi, jednak pojedyncze przypadki zakażeń psów (w Hongkongu) dowodzą tego, że to właśnie człowiek może doprowadzić do zakażenia swojego pupila. Dotychczasowe próbki zakażonych zwierząt wykazały jedynie "słabo pozytywny" wynik, a żadne ze zwierząt nie wykazało jakichkolwiek objawów choroby. Zwierzęta te już wcześniej przebywały w kwarantannie razem ze swoimi właścicielami.

- Koty i psy są ssakami, mają więc wiele takich samych receptorów w komórkach, co człowiek. Tak więc teoretycznie mogą zarazić się koronawirusem, jednak według dotychczasowych badań nie powiela się on w ich komórkach - powiedziała Shelley Rankin. Mikrobiolog dodała, że to osoby zakażone SARS-CoV-2 powinny unikać kontaktu z ludźmi i zwierzętami, by go nie przenosić. Zaleca ona stosowanie podstawowych zasad higieny, czyli częstego mycia rąk wodą z mydłem.

"Najważniejsze jest, aby podczas spacerów dbać o swoją higienę i pod żadnym pozorem nie porzucać swoich zwierząt domowych, bo nie stanowią one dla nas żadnego zagrożenia. Nauczeni doświadczeniami z okresu, w którym panował wirus SARS, jesteśmy przekonani, że zwierzęta nie będą chorować na koronawirusa, a obawy o to, czy mogą przenosić go na człowieka, są bezpodstawne" - przekonuje dalej WHO.

Właściciele w obawie przed koronawirusem porzucają swoje zwierzęta w Chinach, czy też w Australii. Weterynarz Sam Kovac, który prowadzi swój gabinet w Sydney, przyznał, że w ostatnim czasie bardzo wiele osób zgłasza się do niego, by uśpić nawet zdrowie i młode zwierzęta. - Nie godzimy się na te zabiegi. Tłumaczymy właścicielom, że nic im nie grozi. Gdybyś zapytał tych samych klientów, czy zabiliby babcię, odpowiedzieliby, że nie. Po co mieć zwierzaka i traktować go inaczej niż innego członka rodziny - dodaje mężczyzna.

Więcej o:
Komentarze (79)
Sosnowiec. Mimo zapewnień WHO ludzie pozbywają się zwierząt w obawie przed koronawirusem
Zaloguj się
 • krioprezerwacja

  Oceniono 27 razy 23

  Żeby ci ludzie którzy tak postępują wobec zwierząt padli na koronawirusa. Życzę im tego z całego serca !

 • albrecht_kalba

  Oceniono 18 razy 18

  Podobno nasze człowieczeństwo ocenia się po podejściu do słabszych, skazanych na naszą łaskę i niełaskę.

 • klamtusek

  Oceniono 20 razy 16

  Katowolactwo w całej okazałości.

 • kris.p.p.p.p.p

  Oceniono 18 razy 14

  Takich debili w Polsce jest mnóstwo. Jednak tylko Prezydent Sosnowca zareagował na to chamstwo. Reszta jakoś milczy. Czyli to nie Sosnowiec jest stanem umysłu, a niestety reszta Polski.

 • gblo

  Oceniono 20 razy 14

  Mam kota i w życiu nikomu bym nie oddał za żadne pieniadze, czy z innego powodu pozbywać się . To są nasze dzieci

 • 162tony

  Oceniono 14 razy 12

  "Mimo zapewnień WHO ludzie pozbywają się zwierząt w obawie przed koronawirusem"
  Ludzie pozbywają się zwierząt bo nie chcą zwierząt, koronowirus to tylko wytłumaczenie idiotów.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 16 razy 10

  "bardzo wiele osób zgłasza się do niego, by uśpić nawet zdrowie i młode zwierzęta" - usypiać wyłącznie z właścicielem

 • mppmpp

  Oceniono 14 razy 8

  Przypuszczam, że jest wręcz przeciwnie. Właściciele futrzaków są bardziej odporni na zakażenia. Ich system immunologiczny jest cały czas pobudzony. Majac psa, nigdy na nic nie chorowałem.

 • mariuszet

  Oceniono 6 razy 6

  Tych ludzi na starość, rodziny pewnie też się pozbędą do domów opieki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX