Koronawirus zmienia nawyki Polaków? "97 proc. częściej myje ręce", "62 proc. zrobiło większe zakupy"

75 proc. Polaków unika wychodzenia z domu, 62 proc. zrobiło większe zakupy, a 97 proc. ankietowanych częściej myje ręce - wynika z badania firmy Market Side, którego wyniki publikuje "Rzeczpospolita". Jak jeszcze pandemia koronawirusa zmieniła naszą codzienność i nawyki?

O pierwszym polskim pacjencie, u którego potwierdzono koronawirusa, dowiedzieliśmy się 4 marca. Od tego czasu w kraju zanotowano już ponad 120 zachorowań i trzy przypadki śmierci. W obliczu zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 rząd zdecydował m.in. o zamknięciu granic dla cudzoziemców, zawieszeniu zajęć w szkołach czy wstrzymaniu działalności pubów i restauracji. Co więcej, zarówno komunikaty rządowe, jak i te płynące od służb sanitarnych, zachęcają do pozostania w domach oraz przestrzegania zaleceń dotyczących higieny.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

75 proc. Polaków unika wychodzenia z domu, 97 proc. częściej myje ręce

W jaki sposób ostatnie tygodnie wpłynęły na nasze nawyki? Wyniki badania, przeprowadzonego przez firmę Market Side na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków, wskazują, że ze względu na sytuację związaną z koronawirusem 90 proc. respondentów wprowadziło zmiany w codziennym życiu. 75 proc. badanych unika wychodzenia z domu, a także odwołuje zaplanowane wcześniej spotkania. Raport z badania opublikował dziennik "Rzeczpospolita". 

97 proc. ankietowanych częściej myje ręce, a 72 proc. stara się nie podawać ręki podczas powitania.  Ponad połowa badanych używa też płynów dezynfekujących, a 18 proc. również jednorazowych rękawiczek.

W raporcie przygotowanym przez firmę Market Side czytamy również, że 62 proc. Polaków zrobiło nieco większe zakupy spożywcze, jednak tylko 16 proc. zgromadziło większe zapasy. Co ciekawe, robili to przede wszystkim ludzie młodzi. Z badania wynika też, że 20 proc. osób zatrudnionych przeszło na tryb pracy zdalnej. Trzech na stu respondentów zdecydowało się nawet na opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Badani oczekują zakupu dodatkowych respiratorów i testów. 80. proc. zamknęłoby też czasowo kościoły

Jak w obliczu pandemii koronawirusa radzą sobie władze? W opinii 69 proc. ankietowanych rząd przedstawia rzetelne informacje na temat obecnej sytuacji. 60 proc. wskazało, że reakcja rządzących na zagrożenie koronawirusem była odpowiednio szybka. 16 proc. badanych wystawiło rządowi negatywną ocenę, a co piąty nie ma w tej kwestii zdania.

Market Side zapytał Polaków również o ich oczekiwania względem władz. Respondenci wskazywali głównie na potrzebę zakupu respiratorów (98 proc.), a także wprowadzenia zakazu większych zgromadzeń (98 proc.; badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd takiego zarządzenia) i zakupu większej liczby testów na koronawirusa (98 proc.). Według 80 proc. badanych msze powinny zostać całkowicie odwołane.

Więcej o: