"Rz": Sztaby w niepewności, opozycja chce przełożenia wyborów z powodu koronawirusa. Duda przeciw

Rośnie niepewność w sztabach wyborczych, a opozycja ma w najbliższych dniach wystąpić z apelem o przesunięcie wyborów w związku z epidemią koronawirusa - opisuje "Rzeczpospolita". Zmiana terminu ma jednak nie być na rękę urzędującemu prezydentowi, Andrzejowi Dudzie, który ubiega się o drugą kadencję.

W związku z epidemią koronawirusa i z obostrzeniami, które z powodu sytuacji epidemiologicznej zostały wprowadzone przez rząd, coraz częściej pojawia się pytania, czy wybory prezydenckie odbędą się w planowanym terminie, czyli 10 maja. Jak opisuje "Rzeczpospolita", w sztabach wyborczych rośnie niepokój, bo kandydaci mają coraz mniej czasu, żeby wyjść z programami do swoich wyborców. W weekend odbyła się transmitowana online bez publiczności konwencja Krzysztofa Bosaka, na internetowy kontakt z wyborcami przeszli też Robert Biedroń, Szymon Hołownia, czy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Koronawirus a wybory. W sztabach niepewność, opozycja ma wyjść z apelem o przesunięcie terminu

Z nieoficjalnych informacji "Rz" wynika, że w najbliższych dniach przedstawiciele opozycji mają wystąpić ze wspólnym apelem o przełożenie wyborów. Chcą tego wszyscy, za wyjątkiem polityków PiS i sztabu Andrzeja Dudy. Urzędujący prezydent coraz mocniej prowadzi w ostatnich sondażach, może także pojawiać się w ogólnopolskich mediach i informować o sytuacji w kraju.

Ewentualne decyzje w tej sprawie mogą zapaść najwcześniej na początku kwietnia - podaje "Rz". Wtedy będzie już wiadomo, jak rozwinęła się epidemia koronawirusa i na ile udało się zminimalizować jej skutki wprowadzaniem obostrzeń dotyczących zakazów zgromadzeń, zamknięcia szkół i granic. Do przesunięcia wyborów potrzebne byłoby wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Zobacz wideo Premier zapowiada państwową pomoc w powrocie do Polski

O przełożenie wyborów apelował wcześniej m.in. były premier Donald Tusk, który stwierdził na Twitterze: "Epidemia wymaga solidarności i jedności. Kampania to konkurencja, wzajemna krytyka, wręcz walka. Epidemia WYKLUCZA kampanię. Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich". Na potrzebę odsunięcia głosowania w czasie wskazywali także Małgorzata Kidawa-Błońska czy Władysław Kosiniak-Kamysz. 

Więcej o:
Komentarze (134)
"Rz": Sztaby w niepewności, opozycja chce przełożenia wyborów z powodu koronawirusa. Duda przeciw
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 40 razy 30

  A kto się dziwi że Duda jest przeciwny , każdy by tak chciał robić kampanię BEZ konkurencji .

 • arreis65

  Oceniono 35 razy 27

  nawet pissofska kooorwizja, nawet za 2 mld zł. nie ukryje, że andżej duda prezydent nie wszystkich Polaków to człowiek mały, podły i głupi, pissofskie popychadło !!!

 • szaja25

  Oceniono 28 razy 20

  Pisowi wirus się trafił ,jak katastrofa smoleńska. Najlepsze kampanie robi się na trupach. Obostrzenia zniosą zaraz po wyborach, a do tego czasu mamy siedzieć w domu, a Duda nie zwalnia tempa.

 • niktwazny126

  Oceniono 25 razy 19

  Duda przyspawany do koryta? Wspaniały kierunek, wygrać wybory prowadząc jedyną w kraju kampanię wyborczą, bazującą na epidemii. A co na to nadprezes? Głos też stracił?

 • jarek_pierwszy_wyspany

  Oceniono 27 razy 17

  PiS jak zwykle robi kampanię na ludzkiej tragedii. Sępy.

 • bokaj

  Oceniono 21 razy 15

  PO TRUPACH do celu...
  Już patrzeć się nie da na tego sqrwysyna.

 • fakiba

  Oceniono 20 razy 12

  Przecież on jest teraz "ojcem i matką" narodu , tylko wolskiego narodu .

 • grzegorz_lipner

  Oceniono 11 razy 11

  Egoizm ! Ależ jakie to pisowskie myśleć o własnych czterech literach !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX