Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Naukowcy wzywają rząd do zmiany strategii w walce z epidemią

Kilkuset naukowców i ekspertów z różnych dziedzin opublikowało listy otwarte do premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Wzywają rząd do podjęcia bardziej zdecydowanych kroków, które będą miały na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Brytyjscy naukowcy przyglądają się działaniom rządu Borisa Johnsona i uważają, że nie robi on wystarczająco dużo, aby zapobiec epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Z tego powodu do szefa rządu skierowano trzy listy otwarte.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Naukowcy domagają się wyjaśnień od rządu

Pierwszy z listów podpisało 240 naukowców, wśród których są m.in profesorowie medycyny i matematyki. Uważają oni, że wprowadzone do tej pory środki zaradcze są niewystarczające i wzywają Borisa Johnsona, aby w jak najkrótszym czasie podjął bardziej restrykcyjne działania "tak jak ma to już miejsce w innych krajach na całym świecie". Eksperci wyliczyli, że jeśli Wielka Brytania nie podejmie dalszych działań na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa, w ciągu najbliższych kilku tygodni zakazi on miliony ludzi. Naukowcy przestrzegają, że będzie to poważnym wyzwaniem dla brytyjskiej służby zdrowia, która może nie poradzić sobie z przypływem tysięcy pacjentów potrzebujących intensywnej opieki lekarskiej. 

Zobacz wideo Premier zapowiada państwową pomoc w powrocie do Polski

Kolejny list otwarty, podpisany przez ponad 200 brytyjskich psychologów i naukowców społecznych, mówi, że na strategię brytyjskiego rządu zbyt duży wpływ ma idea tzw. zmęczenia społecznego. Mówi ona, że jeśli środki zaradcze zostaną wdrożone zbyt wcześnie, nie będą przestrzegane wówczas, gdy będzie to najbardziej potrzebne, ponieważ ludzie będą mieli dość ograniczeń i zaczną łamać wprowadzone zasady - tłumaczy "Financial Times". W liście brytyjskich behawiorystów czytamy: "Jeśli zmęczenie behawioralne naprawdę stanowi kluczowy czynnik w decyzji rządu o opóźnieniu interwencji, wzywamy do udostępnienia odpowiedniej bazy dowodowej na poparcie tej decyzji".

Trzeci z listów napisali członkowie Brytyjskiego Towarzystwa Immunologicznego, którzy skrytykowali rząd za pomysł zarządzania rozprzestrzenianiem się wirusa w celu osiągnięcia tzw. odporności stadnej. Koncepcja ta mówi, że gdy znaczna część populacji jest odporna na infekcję, zapewnia tym samym ochronę osobom, które nie są przed nią chronione. "W społeczności immunologicznej mamy istotne wątpliwości dotyczące tej strategii" - czytamy w liście

Na wezwania naukowców odpowiedział rzecznik Downing Street, zapewniając, że "w miarę postępu epidemii" brytyjski rząd będzie podejmował kolejne działania i opublikuje dane i modele, na podstawie których podejmuje decyzje o wprowadzeniu takich, a nie innych środków zaradczych. 

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Zmarło 35 osób

Przypomnijmy, że w czwartek 12 marca rząd Borisa Johnsona poinformował, że Wielka Brytania przechodzi z fazy powstrzymywania epidemii do jej spowalniania. Władze zaleciły osobom chorym, aby pozostały w domach i do tej pory nie podjęły decyzji o odwołaniu imprez masowych, co wzbudza wiele kontrowersji.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii nowym koronawirusem zakaziło się ponad 1300 osób, z czego 35 zmarło.

Przeczytaj także:

Więcej o:
Komentarze (168)
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Naukowcy wzywają rząd do zmiany strategii w walce z epidemią
Zaloguj się
 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 51 razy 49

  Sam pomysł z zamknięciem Seniorów na 4 miesiące i przechorowaniem przez resztę - nooo nowatorski ;) Szczególnie, że co do umieralności to Seniorzy faktycznie stanowią większość, ale nie CAŁOŚĆ. W sumie Brexit nastąpił, niech się otoczą kordonem i eksperymentują. Ostatecznie są u siebie, byle tylko tam pozostali.

 • zwino

  Oceniono 41 razy 39

  Anglia wyraźnie chce się zachowywać mało racjonalnie - ale ostatnio tak jakoś mają.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 38 razy 34

  Johnson nie może wprowadzić ograniczeń jak we Francji i Niemczech, bo to zdusi gospodarkę i doprowadzi do kompromitacji idei Brexitu.

  A to oznacza koniec jego żałosnej kariery politycznej.

 • klarb

  Oceniono 30 razy 28

  Niestety, w wielu państwach demokracja wyniosła do władzy głupków i cynikow zarazem.

 • pietruza

  Oceniono 21 razy 21

  Może jak wymrze kilkaset tysięcy Brytyjczyków, to się w końcu zorientują kto nimi rządzi?

 • duj

  Oceniono 19 razy 19

  Boris taki sam idiot jak Trump

 • ola-blue

  Oceniono 17 razy 17

  Konserwatyści chcą się trzymać przeszłości i tradycji, więc z rezerwą podchodzą do nauki i techniki. Pewnie stawia na średniowieczną selekcję naturalną - słabi i biedni wymrą, a zostaną silni i bogaci

 • hilux_ie

  Oceniono 28 razy 16

  Jak już cywilizowany świat ogarnie epidemię to będzie trzeba odseparować UK kordonem sanitarnym, niech tam najpierw ci najsłabsi wyzdychają.

 • makary_firsztukk

  Oceniono 29 razy 15

  O strategii w walce z epidemią decyduje City of London. Brytyjski rząd obiera taką strategię, jaką wskażą mu bankierzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX