Epidemia koronawirusa. W Czechach ograniczenia w przemieszczaniu się. Ukraina zamyka granice

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem w Czechach zaostrzono środki bezpieczeństwa. Od północy w całym kraju wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Od poniedziałku granice dla cudzoziemców zamyka Ukraina.

Czesi będą mogli wychodzić z domów jedynie, aby dotrzeć do pracy lub zrobić podstawowe zakupy. Obostrzenia obowiązują do 24 marca. Czeski rząd zaleca tym, którzy mogą, pracę z domu lub wzięcie urlopu.

W Czechach od północy: cały kraj w kwarantannie. Generalnie poruszać można się tylko na linii praca - dom (plus wyjątki, jak zakupy, tankowanie, korzystanie z usług bankowych itp.)

- pisze na Twitterze Grzegorz Rudynek, dziennikarz "Przeglądu Sportowego".

Wcześniej władze Czech postanowiły zabronić obywatelom opuszczania kraju, a cudzoziemcom zakazać wjazdu na terytorium Republiki Czeskiej. Zamknięto też większość sklepów i restauracji na co najmniej 10 dni. Nie pracują także szkoły.

W niespełna 11-milionowych Czechach zanotowano dotąd 253 przypadków koronawirusa. Nie wystąpił tam ani jeden zgon z powodu COVID-19.

Koronawirus na Ukrainie

Ukraina zamknęła granice dla cudzoziemców. Ma to powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Obowiązujący od północy czasu miejscowego zakaz dotyczy wszystkich cudzoziemców z wyjątkiem tych, którzy posiadają ukraińskie karty czasowego, bądź stałego pobytu. Zakazem wjazdu nie są też objęte dzieci i małżonkowie obywateli Ukrainy, a także dyplomaci i pracownicy misji międzynarodowych. Zakaz nie obowiązuje też kierowców przewozów towarowych.

W ramach restrykcji zamknięto też całkowicie około 100 przejść granicznych, w tym część na granicy z Polską. We wtorek zaś Ukraina zawiesi międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze, kolejowe i autobusowe. Ograniczenia mogą być odwołane najwcześniej 3 kwietnia. Będzie to zależało od sytuacji.

Nad Dnieprem od czwartku zamknięte są szkoły. Ministerstwo zdrowia apeluje do Ukraińców o pozostawanie w domach. Od poniedziałku w niektórych miastach, m.in. we Lwowie i Odessie, otwarte będą jedynie sklepy spożywcze i apteki. Do tej pory na Ukrainie wykryto trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła.

Zobacz wideo Premier zapowiada państwową pomoc w powrocie do Polski
Więcej o:
Komentarze (49)
Epidemia koronawirusa. W Czechach ograniczenia w przemieszczaniu się. Ukraina zamyka granice
Zaloguj się
 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 11 razy 5

  "Do tej pory na Ukrainie wykryto trzy przypadki zakażenia koronawirusem. Jedna osoba zmarła."
  To śmiertelność na poziomie 33.33%

 • jeak

  Oceniono 10 razy 4

  "W Czechach od północy: cały kraj w kwarantannie. Generalnie poruszać można się tylko na linii praca - dom (plus wyjątki, jak zakupy, tankowanie, korzystanie z usług bankowych itp.) "

  Myślę, że Polacy sami już na to wpadli. Poza tym jest tego się nie da skontrolować.

 • ps11111ps

  Oceniono 6 razy 2

  W którym miejscu Ukraina zamyka granicę wschodnią? Na granicy między okręgami ługańskim i donieckim a resztą kraju? Czy na faktycznej granicy z Rosją? Czy tą granicę profilaktycznie olano?

 • expert325

  Oceniono 17 razy -7

  "Zakaz nie obowiązuje też kierowców przewozów towarowych." ... to tak jak w Polsce; tylko szybkie test dla wszystkich na granicach; inaczej kierowcy (plus obsługa innych środków transportu) będą wpompowywać wirusa do kraju

 • jozbieszczad

  Oceniono 16 razy -14

  ***Do tej pory na Ukrainie wykryto trzy przypadki zakażenia koronawirusem.

  Pewnie obywatele z Rosji zepsuli im statystykę .

 • marberlin

  Oceniono 32 razy -16

  Tego nikt glosno nie powie ale z punktu widzenia ekonomocznego -stare i chore jednostki sa nieproduktywne ,wiec czym szybciej odejda tym lepiej.Smutne ale prawdziwe.

 • mppmpp

  Oceniono 44 razy -28

  Ale jak to?!? To tam też rządzi niedobry PiS? W Czechach? Nie wzorują się na światłych Belgach, Anglikach czy Niemcach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX