Brytyjski raport dot. koronawirusa: Epidemia nawet do 2021 r. Zakazić może się 80 proc. Brytyjczyków

"The Guardian" opisuje treść dokumentu rządowej agencji, z którego wynika, że koronawirusem - w pesymistycznym wariancie - zakazi się 80 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii, z czego nawet 15 proc. (ok. 7,9 mln osób) będzie wymagało hospitalizacji. Raport wskazuje też, że epidemia szybko się nie skończy, może potrwać do wiosny 2021 r.

Chodzi o raport opracowany w Public Health England, rządowej agencji podległej brytyjskiemu departamentowi zdrowia. Jak opisuje "The Guardian", z dokumentu wynika, że epidemia koronawirusa w Wielkiej Brytanii może potrwać do przyszłej wiosny. Na COVID-19, w najgorszym scenariuszu, zachoruje 80 proc. populacji, z czego 15 proc., czyli blisko 8 mln osób, będzie wymagało hospitalizacji. Dokument trafił do dyrekcji szpitali w Wielkiej Brytanii.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Wyciekł pesymistyczny raport

Według Paula Huntera, profesora medycyny z Uniwersytetu Wschodniej Anglii, którego cytuje "Guardian", rok jest prawdopodobnym wariantem. Specjalista podkreślił jednak, że rok trwania epidemii koronawirusa może być błędnie rozumiany. - Myślę, że obniży się latem, pod koniec czerwca, i wróci w listopadzie, tak jak zwykła grypa sezonowa. Uważam, że będzie to trwało wiecznie, ale wraz z upływem czasu będzie mniej dotkliwe, w miarę zbudowania odporności - stwierdził ekspert.

Zobacz wideo

W raporcie napisano, że epidemia w ogromnym stopniu obciąży brytyjską ochronę zdrowia i służby. Ponadto szacunki mówią, że aż 500 tys. z 5 mln osób pracujących w "kluczowych usługach i istotnej infrastrukturze" może zachorować. Ponadto z danych wynika, że przebadanie wszystkich osób z objawami może być niemożliwe, bo laboratoria nie podołają takiej liczbie. 

W dokumencie pojawia się informacja, że od teraz jedynie poważnie chore osoby, które są już w szpitalach, a także osoby przebywające w więzieniach i domach opieki, w których wykryto koronawirusa, powinny być poddawane testom. Przy założeniu, że zakażeniu ulegnie 80 proc. obywateli, a śmiertelność wyniesie 1 proc., to przez koronawirusa może umrzeć 531 tys. osób.

Więcej o:
Komentarze (182)
Brytyjski raport dot. koronawirusa: Epidemia nawet do 2021 r. Zakazić może się 80 proc. Brytyjczyków
Zaloguj się
 • pies_1

  Oceniono 50 razy 34

  Nie rozumiem tych Brytyjczyków. Chiny pokazały, że epidemię można zatrzymać CAŁKOWICIE. Tzn. za chwilę nie będzie tam nowych zakażeń, a obecnie chorzy zostaną wyleczeni lub umrą. W Wuhan, najgorszym jak do tej pory ognisku, chorych był mniej niż 1 promil ludności. Ten wirus da się zniszczyć, tak jak SARS.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 51 razy 33

  Armageddon... Bo mały Boris Johnson wybrał ratowanie gospodarki zamiast ratowania ludzi, bo uznał (słusznie) że zapaść gospodarcza skompromituje ideę Brexitu, co by zakończyło jego żałosną polityczną karierę.

  I ta jedna idiotyczna decyzja będzie kosztować życie ok 1,5 mln Brytyjczyków, bo śmiertelność wirusa wynosi ok 3%, a nie 1%.

 • litecode

  Oceniono 33 razy 25

  Otrzeźwieją, gdy się okaże, że ruch międzynarodowy został przywrócony - tyle, że nie z Brytanią.

 • rodrigezoo

  Oceniono 28 razy 20

  Czyli Europa wytępi wirusa u siebie , a Angole będą go nadal sprzedawać w świat .

 • szcz9

  Oceniono 24 razy 18

  Te brytyjskie przewidywane statystyki to w zasadzie tylko potwierdzenie słów Angeli Merkel, która parę dni temu powiedziała, że w Niemczech wirusem może się zarazić 60-70 proc. społeczeństwa.

 • ollycrock

  Oceniono 20 razy 14

  Idioci i kłamcy doprowadzili do brexitu, teraz ci sami idioci doprowadzą do katastrofy humanitarnej i spustoszenia UK przez szalejącą epidemię. Tak to się dzieje gdy ogłupiony i oszukany naród wynosi do władzy kłamców i populistów. W skrajnej sytuacji jakiegoś Armageddonu na wyspie mogę sobie wyobrazić tłum linczujący kretyna który do tego doprowadził - Borysa Johnsona. Za miesiąc, dwa w UK będą się działy dantejskie sceny.

 • manstain21

  Oceniono 23 razy 13

  Generalnie nie ma się co czarować, UK ubierając w ładne słówka skazują starych ludzi na śmierć (mam nadzieję, że królowa jak zawsze będzie przykładem) zapominiając, że nawet 60latki (ba 50latki) którzy mają problemy zdrowotne ( a takich jest bardzo dużo) są w takiej samej sytuacji jak 70latki.

 • misha_xl

  Oceniono 17 razy 11

  To ja jeszcze trochę pesymizmu dołożę.
  Z powyższych danych wynika, że jeśli epidemia będzie trwać nieprzerwanie przez rok (żadnych letnich wakacji), a przeciętny chory z grupy wymagającej hospitalizacji będzie przebywał w szpitalu tylko 14 dni - potrzeba będzie utrzymywać bez przerwy 308 TYSIĘCY MIEJSC NA ODDZIAŁACH ZAKAŹNYCH. Ciągle, przez rok.
  Jaka służba zdrowia wytrzyma coś takiego? Przy tych liczbach w Mediolanie mamy teraz lajcik - z całym szacunkiem dla tragedii mieszkańców.
  I kolejne pytanie - jakim cudem przy tak przeciążonej opiece szpitalnej śmiertelność na poziomie 1 procenta?
  Cała nadzieja w tym, że Chińczykom faktycznie się udało. Jeśli wrócą do pracy, popracują normalnie miesiąc albo półtora i nic się nie wydarzy, wtedy uwierzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX