Włochy: rekordowa liczba zgonów i zakażeń w ciągu doby. O ustanie pandemii modlił się papież Franciszek

We Włoszech zmarła największa liczba zakażonych koronawirusem w ciągu doby - 368 osób. Jest to o niemal dwieście zgonów więcej niż w sobotę. W Italii zanotowano już ponad 20 tys. zakażeń, a choroba COVID-19 jest odpowiedzialna za 1800 zgonów. W niedzielne popołudnie o ustanie pandemii modlił się papież Franciszek.

W niedzielę włoskie służby poinformowały, że w tym kraju odnotowano największą dobową liczbę zgonów spowodowanych koronawirsuem - 368. W sobotę zmarło o niemal dwieście osób mniej. W sumie choroba COVID-19 odpowiedzialna jest we Włoszech już za 1800 zgonów.

Szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował w niedzielę, że w ciągu ostatniej doby stwierdzono też największą liczbę nowych zakażeń: ponad 2850, a liczba chorych przekracza obecnie 20,6 tys osób. Z 11 tysięcy hospitalizowanych ponad 1600 pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.

Zobacz wideo USA zawieszają wszystkie loty z Europy. Decyzję ogłosił D. Trump w specjalnym orędziu [RUPTLY/x-news]

Włoscy eksperci liczą, że wprowadzone w środę drastyczne środki bezpieczeństwa przełożą się w ciągu kilku dni na systematyczny spadek liczby zakażeń i zgonów.

Włochy: w lokalnej gazecie nekrologi zajmowały jedną stronę. W ostatni piątek już 11

Lokalna gazeta z Bergamo w Lombardii, miasta znajdującego się około 60 km od Mediolanu, stała się symbolem trudnej sytuacji, w której znajdują się Włochy w związku z pandemią koronawirusa. W piątkowym numerze "L'Eco di Bergamo" nekrologi zajęły jedenaście stron. Jeszcze na początku lutego poświęcano im jedną stronę. 

Władze znajdującej się w szczególnie trudnej sytuacji Lombardii skróciły rodzinom zmarłych czas, jaki mają na podjęcie decyzji o miejscu pochówku. W Bergamo brakuje miejsc w kostnicach, przez co niektóre kościoły przekształcono w miejsca przechowywania zwłok.

Z powodu koronawirusa wzrosła też liczba osób wyrażających potrzebę ostatniego namaszczenia. Księża nie są w stanie zdążyć do wszystkich. W związku z tym biskup Bergamo, Francesco Beschi, ogłosił, że ofiarowuje dar błogosławieństwa pracownikom służby zdrowia, którzy są przy pacjentach w ostatnich chwilach ich życia.

Papież Franciszek modlił się o ustanie pandemii koronawirusa

Jak przekazały watykańskie służby prasowe, papież Franciszek w niedzielne popołudnie modlił się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej o ustanie pandemii koronawirusa. 

Wizyta papieża miała charakter prywatny. Franciszek prosił o uzdrowienie chorych i modlił się o pocieszenie i umocnienie dla rodzin zmarłych. Modlitwa Papieża objęła też pracowników służby zdrowia i wszystkich, którzy w tej niezwykle trudnej sytuacji dbają funkcjonowanie państwa. Poinformowano też, że papież szedł pieszo Via del Corso - jedną z głównych ulic historycznego centrum miasta - i zatrzymał się w kościele San Marcello, gdzie znajduje się cudowny krucyfiks, który w 1522 roku niesiono w procesji prosząc Boga o położenie kresu zarazie.

Więcej o: