Włochy: w lokalnej gazecie nekrologi zajmowały jedną stronę. W ostatni piątek już 11

Kościoły zamienione w tymczasowe kostnice, brak miejsc w szpitalach i nekrologi zajmujące 11 stron zamiast, jak w czasach przed koronawirusem, jedną. Włoska prowincja Lombardia "za chwilę znajdzie się w sytuacji bez wyjścia", jak mówi pracownik tamtejszej pomocy społecznej.

Lokalna gazeta z Bergamo w Lombardii, miasta znajdującego się około 60 km od Mediolanu, stała się symbolem trudnej sytuacji, w której znajdują się Włochy w związku z pandemią koronawirusa. W piątkowym numerze "L'Eco di Bergamo" nekrologi zajęły jedenaście stron. Jeszcze na początku lutego poświęcano im jedną stronę. Po internecie krąży wideo porównujące dwa wydania gazety.

 

Koronawirus we Włoszech. W Lombardii kościoły przemienione w kostnice

Władze znajdującej się w szczególnie trudnej sytuacji Lombardii skróciły rodzinom zmarłych czas, jaki mają na podjęcie decyzji o miejscu pochówku. W Bergamo brakuje miejsc w kostnicach, przez co niektóre kościoły przekształcono w miejsca przechowywania zwłok.

Wyjątkowe przepisy, skracające czas podjęcia decyzji o miejscu pochówku, wprowadziły też władze Mediolanu (z 30 na pięć dni). O problemach z miejscem w kostnicach donoszą też lokalne gazety z Cremony i Brescii. Pogrzebom nie towarzyszą tradycyjne uroczystości. Czasem najbliżsi zmarłych nie mogą nawet wziąć udziału w pochówku członka rodziny.

Lekarze przeprowadzają ostatnie namaszczenie

Z powodu koronawirusa wzrosła też liczba osób wyrażających potrzebę ostatniego namaszczenia. Księża nie są w stanie zdążyć do wszystkich. W związku z tym biskup Bergamo, Francesco Beschi, ogłosił, że ofiarowuje dar błogosławieństwa pracownikom służby zdrowia, którzy są przy pacjentach w ostatnich chwilach ich życia.

Zbyt mała liczba księży nie jest największym problemem w Lombardii. Tamtejsze szpitale są przepełnione, a z każdym dniem pacjentów przybywa.

Za chwilę znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia. Jeśli każdego dnia mamy dodatkowe 85 osób, które przyjmujemy na oddział intensywnej terapii, a zazwyczaj opuszczają go dwie lub trzy osoby

- powiedział Giulio Gallera z zarządu lombardzkiej opieki społecznej, którego słowa przytacza włoska agencja prasowa ANSA.

Niektórzy pacjenci są nawet transportowani do szpitalu na południu Włoch. Szpitale w Lombardii otrzymują pomoc z zagranicy. Rekrutowany jest personel medyczny m.in. z Wenezueli, Kuby i z Chin.

We Włoszech liczba zarażonych koronawirusem przekroczyła 21 tys. Zmarło już ponad 1,4 tys. osób. W ostatnich dniach liczba ofiar śmiertelnych przekracza sto dziennie. W samą sobotę doszło do 2,8 tys. nowych zakażeń i 175 ofiarach śmiertelnych.

Więcej o:
Komentarze (80)
Włochy: w lokalnej gazecie nekrologi zajmowały jedną stronę. W ostatni piątek już 11
Zaloguj się
 • dcag

  Oceniono 23 razy 11

  Po apelu Abp Dzięga: " Nie lękajcie się sięgać po wodę święconą. " to faktycznie możliwe

 • true_lysander

  Oceniono 17 razy 9

  Włoski rząd: Mamy epidemię, zamykamy szkoły i urzędy by ludzie się wzajemnie nie zarażali!
  Włosi: To, co..., widzimy się na meczu w pubie wieczorem? Ciao i tulę oraz całuję gorąco!
  Włoski rząd: nie wychodźcie z domów!
  Włosi: ale piękny mecz był, szkoda, że nie mogliśmy być na stadionie, ale z tą setką kibiców w pubie tez się świetnie bawiliśmy
  Włoski rząd: nie panujemy nad sytuacją, mamy tysiące chorych, setki ludzi umierają każdego dnia
  Włosi: pośpiewajmy sobie na balkonie!

  Dziwny naród...

 • petruss_77

  Oceniono 10 razy 6

  W Polsce ludzie wychodza na ulice, do galerii handlowych zamiast zostac w domu !!! Chinczycy we Włoszech przy totalnym zakazie przemieszania stwierdzili ze wciaz jest zbyt duzo ludzi na ulicach !!! Nasz rzad powinien wyslac policje i wojsko na ulice oraz oglosic calkowita kwarantanne dla wszystkich !!! Jesli tego nie uczyni to powtorzy sie scenariusz wloski chcac czy niechcac...

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 4 razy 4

  To wszystko dlatego, że Airbnb życzy sobie m.in. okazania nekrologu, aby zwrócić całą kwotę rezerwacji bez potrąceń.

 • elbertson

  Oceniono 2 razy 2

  chorych 21 tyś zmarło 1,4 tyś liczę i liczę i nijak mi nie wychodzi 0,3 % śmiertelności, chyba chińskie kalkulatory nie nadają się do liczenia śmiertelności chińskiego wirusa.
  7,% - poziom śmiertelności

 • jacekczewa

  Oceniono 8 razy 2

  biskup "ofiarowuje dar błogosławieństwa pracownikom służby zdrowia, którzy są przy pacjentach w ostatnich chwilach ich życia."...hahahahaha jak tak to tylko oni sa uprawnieni ...w szczególności do brania kasy.........umierajacemu tak zeleży na namaszczeniu jak na topniejącym śniegu....

 • Wojciech Joński

  Oceniono 3 razy 1

  Mam prośbę do gazety zamówcie więcej papieru ,żeby w dodatku stołecznym zmieścić więcej nekrologów. Przy takiej organizacji powracająch z zagranicy rodaków napewno się nie zmarnuje. A potem jak znalazł !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX