Cała Polska wychodzi na balkony. W ten sposób Polacy chcą podziękować lekarzom

W niedzielę, 15 marca, o godzinie 17 Polacy wyjdą na balkony, by podziękować pracownikom służby zdrowia.
O godz. 17.00 cała Polska wychodzi na swoje balkony, tarasy lub wygląda przez okna, aby okazać wdzięczność w postaci braw wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i służbom medycznym, którzy są dla nas 24 godziny i gdyby nie ich praca i poświęcenie nie bylibyśmy w stanie zmierzyć się z problemem, jakim jest koronawirus. Jesteśmy wdzięczni i doceniamy Waszą pracę

- czytamy w apelu krążącym w mediach społecznościowych.

Trafił on na wiele grup lokalnych, jak choćby platformę sąsiedzką Targówek, Bródno, Zacisze; Karczew - Forum mieszkańców gminy i miasta; Olecko - dzieje się. Do przyłączenia się do akcji zachęcają też internetowe serwisy lokalne, m.in. DzienDobryBialystok.pl, nwloclawek.pl czy GazetaOlsztynska.pl. Na Facebooku powstają kolejne wydarzenia pod hasłem "Cała Polska wychodzi na balkony".

A tak było na warszawskim Nowolipiu, gdzie grupa artystów postanowiła umilić mieszkańcom czas kwarantanny.

Cała Polska wychodzi na balkony. Polacy chcą podziękować lekarzom

Akcja "Cała Polska wychodzi na balkony" inspirowana jest zachowaniem Włochów, którzy kilka dni temu w wielu miastach wspólnie śpiewali znane we Włoszech piosenki. W mediach społecznościowych nie brakuje nagrań, na których widać, jak Włosi radzą sobie w obliczu epidemii koronawirusa.

Mieszkańcy zamknięci w swoich mieszkaniach na kwarantannie wychodzili na balkony i wspólnie śpiewali, dodając sobie otuchy. Na niektórych z nagrań z włoskiej prowincji Siena czy z Rzymu śpiewały dosłownie całe osiedla - słychać było m.in. popularną piosenkę "Volare" czy "Abbracciame" (po polsku -"przytul/obejmij mnie").

"Wzruszające", "Bądźmy razem", "Nie mogę powstrzymać łez", "Pozytywny akcent w tym smutnym czasie", "Włochy są odizolowane. Ktoś puścił na głos piosenkę ze swojego mieszkania, a cały blok zaczął śpiewać. Jak ktoś nie rozumie ducha Włoch, to chyba nie umiem mu pomóc" - to niektóre komentarze pod nagraniami.