Komentarze (284)
Radziejewski: Epidemia koronawirusa może przebudować świat
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • tzetze1

  Oceniono 5 razy 3

  Bardzo dobry wywiad. Tylko trochę za bardzo zalatuje symetryzmem.

  Podobne odczucia zaczynałem mieć w końcówce rządów PO - miałem wrażenie, że po opanowaniu kryzysu finansowego, kiedy był już oddech na to by ruszyć z energią w nową stronę, rozpoczął się uwiąd. W pewnym sensie było to naturalne ze wzgl na lekką dezintegrację PO. I potem nadszedł PiS i degeneracja przyspieszyła 10x. Zastanówcie się ile pary przez ostatnie 5 lat poszło w gwizdek i szkodliwe deformy, które nie tylko nie popychały nas do przodu ale po prostu cofały. I tego poczucia skali zabrakło w tym wywiadzie. PiS narzuca żulerską narrację bo w takiej tylko ma szansę wygrać. Przez ostatnie 5 lat social media i patomainstream albo karmiły się sałatką Pawłowicz albo spalały się w obronie praworządności. Plotę tu oczywiste oczywistości i nie wiem jak to przełamać. Może aktualna sytuacja da ludziom coś do myślenia ale obawiam się, że będzie tylko gorzej.

 • orlecki

  Oceniono 15 razy 3

  Wizjoner z bożej łaski. Przeczytałem klika akapitów, do końca nie dobrnąłem. Chore urojenia prawicowego cymbała.

 • diver77

  Oceniono 15 razy 3

  Ale bełkot ...byłego redaktorka z Frondy, rodem ze ściany wschodniej!

 • semigetuza

  Oceniono 15 razy 3

  czytając Wasze komentarze widać, jak autor Was wypunktował. Nic do Was nie dociera z tego, co się wokół nas dzieje. Niczym się od szlachty XVIII wieku nie różnicie. Skończy się jak wtedy. Jak to powiedział wówczas Fryderyk Wielki; "czas już najwyższy ucywilizować tych biednych Irokezów". To o nas było.
  Prawda jest taka, że przepieprzyliśmy ostatnie 30 lat dokumentnie. Jako Naród nie istniejemy, jako zbiorowość dajemy sobie radę jako tako.
  Jesteśmy zadufkami bezmyślnymi nieznającymi ani świata, ani mechanizmów nim rządzących. Z Polski wywozi się kapitał tak jak z krajów trzeciego świata cenne surowce czy produkty żywnościowe.
  Mamy skopane rolnictwo, dramatyczny bark wody zagrażający bezpieczeństwu energetycznemu i żywnościowemu, a generalnie bytowi społecznemu. Przemysł jako taki nie istnieje. Farmacja - wielka nędza, mieliśmy 17 Polf, dziś mamy li tylko prywatny Adamed i po bólu. Nie wytwarzamy żadnych substancji podstawowych do produkcji leków i jako tacy jesteśmy całkowicie niesamodzielni - za cenę własnego życia /brak leków/ pozwolimy zrobić ze sobą wszytko. Armia - żal i zgroza. Już nawet amunicji strzeleckiej i prochu nie produkujemy, sprowadzamy z Bułgarii i Rumunii. F-16 już złom, polowa poszła na części zamienne. Łączność, czołgi, śmigłowce, systemy rakietowe? Nie istnieją. Z Kaliningradu Rosja kontroluje cały ruch lotniczy nad Polską. Jak puścisz drona nad Wrocławiem, to go Ruscy u siebie widzą - dociera??
  Mógłbym tak długo, ale zaraz taki boo-boo napisze "a czemu debilku się napinasz?"
  Prawda, Mądrusiu - ile Ty masz lat, co Ty widziałeś, odłączą Ci fejsika, smartfonka i Tinderka i się zesrasz ze strachu obszczymurku

 • strange_email

  Oceniono 5 razy 3

  Szkoda, ze wyliczenie umyslow jak Staniszkisz, Rokita czy Dorn bylo w jednym z akapitow blizej konca. Czytalem i liczylem, ze bedzie jakas rzetelna analiza ale to tylko narzekanie i kiepskie spekulacje. Gdyby ten zestaw supermozgow byl wymienony wczesniej, nie tracilbym czasu na czytanie reszty.

 • six_a

  Oceniono 15 razy 3

  łatwy pieniądz to być może jest dla pierdzistołków rządowych i prezesów ssp, wyciągniętych prosto ze stodół, gdzie do tej pory zamiatali podłogi.
  cała reszta tyra za miskę ryżu morawieckiego i dokłada kurskiemu, rydzykowi oraz utrzymuje trutnia wszech czasów kaczyńskiego.

 • snurfik

  Oceniono 19 razy 3

  (W miare nieszkodliwy) wirus w Chinach powalil prawie caly swiat na kolana przez zatrzymanie produkcji. To pogon za tania produkcja wyhodowala chinskie monstrum.
  Wystarczy zdywersyfikowac produkcje do innych krajow. Sami utona.

  Wiecie dlaczego epidemia wybuchla wlasnie w Chinach? Bo chinczycy jedza co popadnie, a kilka kilometrow od centrum stolicy nadal zalatwiaja sie do dolow. Nastepna epidemia wybuchnie rowniez w kraju o zerowej swiadomosci higieny.

 • zdzisiek66

  Oceniono 10 razy 2

  Eee tam, pitoli facet bez sensu.
  Zajmijmy się naprawdę poważnymi sprawami: wpływem używania słomek na klimat, małżeństwami gejów, aborcją i molestowaniem seksualnym.
  No i najważniejsze - czy w niedzielę sklepy będą otwarte???

 • flying_ben

  Oceniono 2 razy 2

  "zdolności państwa do ochrony swoich mieszkańców przed gwałtowną śmiercią. Potęga nowoczesnej nauki okazuje się bardzo ograniczona, podobnie jak efektywność instytucji międzynarodowych. Podstawową instancją jest znów państwo narodowe"
  W bliskim sąsiedztwie dwie delikatnie ;) przeciwstawne idee - "ochrona przed gwałtowną śmiercią" i "podstawowa instancja". W tym momencie przestałem czytać te mundrości.

 • zb.piswon

  Oceniono 4 razy 2

  Od kiedy to gazeta promuje wizję skrajnie prawicowych publicystów o rozbiorze Polski przez Niemcy i Rosję?! Czy wam już ten wirus do łba uderzył czy to dalszy ciąg hipokryzji i cynizmu?!

 • lubiedobrze

  Oceniono 10 razy 2

  Za 15 lat Polaków będzie parę milionów mniej, będą chorzy i słabo wykształceni a "prawicowi liderzy opini" będą brać kasę od Chińczyków, żeby im wmawiać, że Polak-Chińczyk dwa bratanki.

 • jg_gw

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo interesująca i rzeczowa rozmowa. Mimo, że rozmówca jest, jak rozumiem, z prawej strony, poglądy ma trzeźwe.

  > Więc wariant, kiedy Rosja jest neutralna w konflikcie USA-Chiny, a w zamian za to dostaje większą swobodę działania w naszej części Europy, to dla Polski może być na przykład taki Nordstream do kwadratu,

  To, co się w ostatnich latach dzieje, może być wskazówką, że ów proces jest całkiem mocno zaawansowany i "dojna zmiana" jest jednym z tego przejawów, niezależnie od tego na ile, ci, co są w "dojną" zaangażowani zdają sobie z tego sprawę. Dobre argumenty to działalność Antoniego i zwłaszcza tzw. "afera podsłuchowa". Zresztą, nawet nie sama afera, ale co się z nią po jej zaistnieniu działo i jak tropiono jej sprawców.

  Radziejewski pisze o tym jako o perspektywie, może nawet bliskiej, ale to już się przecież od dość dawna dzieje.

 • Dariusz Siekański

  Oceniono 1 raz 1

  Ktoś kto twierdzi że epidemia koronowirusa zmieni świat musi być chyba oderwany od rzeczywistości . To co się teraz dzieje nie ma logicznego wyjaśnienia . Co roku na całym świecie wydaje się biliony dolarów na produkcję broni która odbiera ludziom zdrowie i życie , co roku na skutek wojen giną setki tysięcy ludzi , niech więc ktoś prosto , logicznie i merytorycznie wytłumaczy mi skąd ta panika z powodu jakiegoś tam wirusa ?????!!!!!!! Sami możemy się nawzajem wybijać , ale jak natura daje się nam we znaki to trzeba z tym walczyć ???????!!!!!!! Tylko nie mówcie że wirus zabija niewinnych bo to samo czynią wojny i konflikty na całym świecie !!!!!!! I jeszcze jedno - czy tylko ja się zastanawiam nad tym jak to jest że w dzisiejszych czasach będąc w posiadaniu takich technologii i takich pieniędzy tak trudno jest stworzyć skuteczną szczepionkę ? Dlaczego tak trudno jest w to uwierzyć ?

 • muflonex

  Oceniono 3 razy 1

  Srajstwo narodowe, a szczepionkę i tak wam dadzą Niemcy, żeby mieć święty spokój z sąsiednim państwem warchołów.

  Jeśli ten wirus coś zmieni, to tylko tyle, że scementuje chiński porządek w Afryce.

 • janek-007

  Oceniono 13 razy 1

  Generalnie ten wywiad to krok w dobrym kierunku. Zgadzam się tym ze w polskiej mentalności panuje mętlik a właściwie rożne mętliki. Po to żeby w Polsce zmienić rzeczy na lepsze to przede wszystkim należy zreformować państwo polskie, jego instytucje i przeorać polska mentalność bo dalej w Polsce obowiązuje w dużej części społeczeństwa ta szlachetkowata mentalność z końca istnienia 1 Rzeczypospolitej przedrozbiorowej. Po to żeby zbudować silne i nowoczesne społeczeństwo i państwo to na to potrzeba pokoleń ciężkiej i konsekwentnej pracy. Z państwami i społeczeństwami to nie jest tak ze jeżeli co 20-30 lat zrobi się jakąś ruchawkę i zadymę to potem będzie lepiej, wręcz przeciwnie ruchawki i zadymy niszczą państwa i społeczeństwa. Tak jak w nauce myśl polityczna i społeczna to jest kumulacja wysiłku wielu pokoleń. Obecnie w Polsce jednak coś drgnęło i PiS chce i reformuje państwo przy ogromnym oporze i niechęci zdegenerowanych neoliberalnych ciągle kwaczących i strojących fochy polskich pseudo elit. Reformy PiS to dobry początek we właściwym kierunku który musi być kontynuowany po to żeby w polskiej polityce coś zmieniło się na lepsze. Niestety, ale tak jak w życiu tak i w polityce trzeba się na coś zdecydować a potem konsekwentnie dokładać cegiełki do tego co się robi bo tylko w ten sposób można uzyska szacunek i sukces. Ja popieram PiS i życzę PiS sukcesu bo to co robią to kroki w dobrym kierunku.

  Co do sytuacji międzynarodowej to nie będzie tak źle jak się niektórym wydaje. USA nie są tak naiwne żeby tak jak to niektórzy chcą lądowały się w otwarty konflikt z Chinami i kreowały Rosję na rozgrywającego w tej grze. USA chyba zdają sobie sprawę z tego ze Rosja jako trzeci w takiej sytuacji będzie w roli rozgrywającego. W razie otwartego konfliktu USA z Chinami Rosja w takiej sytuacji mogłaby stać sobie na boku czyli być za a nawet przeciw i popierać tego który zyskiwałby przewagę, czyli Rosja na takim konflikcie w roli rozgrywającego zyskiwałaby najwięcej kosztem oczywiście USA. To nie Chiny ale Rosja jest naturalnym wrogiem USA i Europy. Teraz jest modne w USA konfliktowanie USA z Chinami i tego niektórzy bardzo chcą. Moim zdaniem USA powinny zostawić Chiny i Rosję samym sobie a z Chinami skorygować błędy geopolityczne i gospodarcze z przeszłości tak żeby ułożyć sobie normalne relacje korzystne dla USA i Chin. Do tego jednak będzie potrzeba trochę czasu ale wydaje mi się ze jednak w tym kierunku pójdzie polityka zagraniczna USA. Pożyjemy zobaczymy.

 • ultraviolet24

  Oceniono 3 razy 1

  Dlaczego żaden z polityków po którejkolwiek stronie barykady nie podejmuje tematów takich jak postępująca automatyzacja i wpływ na rynek pracy. Dotychczas było małe bezrobocie więc ludzie się cieszyli, że Ukraińcy do nas przyjeżdzali. Zacznie się bezrobocie to zacznie się i nagonka na imigrantów. Ale żaden polityk nie potrafi powiedzieć wprost:
  "To nie imigranci zabiorą wam pracę, tylko aplikacje".

  To dotyczy kasjerek, taksiarzy (także tych jeźdzących dla ubera), kierowców ciężarówek i autobusów, księgowych i całej masy innych zawodów!

  A ponieważ nikt nawet nie poruszy jakiejkolwiek dyskusji (nie mówiąc o próbach pomocy pracownikom z zagrożonych zawodów) to faktycznie musimy stwierdzić, że mamy państwo papierowe!

 • gokle

  Oceniono 5 razy 1

  Winą za to co się dzieje w ostatnich 20 latach należy obciążyć Clintona i jego parcie na totalna globalizację. Oto jej skutki. Jeśli chodzi o przyszłość, Chiny drapieżne i bezwzględne muszą być powstrzymane jak najszybciej. USA nie są w stanie dokonać tego samodzielnie. Dołożyć się muszą wszyscy, my też. Teraz to cywilizowany świat powinien budować mur wokół zaborczych i głodnych Chin.

 • dave1919

  Oceniono 7 razy 1

  .

  .HAHAHA
  .
  LEWACY POCZULI KREW
  I JUŻ ZMIENIAJĄ PORZĄDEJ ŚWIATA..

  .OJ PANIE SROCZYŃSKI PANIE SROCZYŃSKI
  KURY SZCZAĆ A NIE OD WYBORCZEJ FORSE BRAĆ ..

  .

 • x50e6

  Oceniono 3 razy 1

  "...jakiś wirus o nienajwyższej śmiertelności rzuca nas na kolana...."
  To znaczy konkretnie co?
  Jaja se Pan robisz?

 • magda_breslau

  Oceniono 7 razy 1

  Stan panstwa i jego instytucji to nie sa blahostki. To instytucje i PRAWO stoja na strazy dobra narodu, a nie Jarek Kaczynski czy Donald Tusk.

  To stan panstwa, ktore powinno byc "of the people, by the people, for the peple" jest najwazniejszy, bo jesli panstwo jest sprawne i w centrum stawia obywatela, a nie samo siebie, , takie panstwo poradzi sobie z epidemia, i wyjdzie z niej silniejsze. Polska po pieciu latach PiS jest jak organizm zdemolowany wirusem, dla ktorego kazde zakazenie bakterà moze skonczyc sie sepsà.

 • jelonek666

  0

  Bardzo ciekawa rozmowa - dziękuje Panom a szczególnie redaktorowi Sroczynskiemu za to że mu się chce być kwiatkiem na tej kupie gow..a.

  Merytorycznie p. Raciejewski ma racje ale niestety - w historii Polski wielu takich było choćby Bochenski, Studnicki, Mackiewicz... wszyscy oni gadali po próżnicy.

  Diagnoza jest trafna moim zdaniem: oto jesteśmy świadkami upadku lewackiej wizji świata.

  Ameryka przesłała ostatnie 20 lat - kto wtedy rządził?

  Ameryka obudziła się w 2018 roku - kto wtedy doszedł do władzy?

  Co do stanu elit - z jednej strony minister Szumowski (dzięki Ci Boże za niego) a z drugiej maskarada i selfie... Naprawdę wolelibyście zebr zamiast PiS rządziło teraz PO?

 • andrzej.wald

  Oceniono 2 razy 0

  Wg mnie to właśnie Polska jak kania dżdżu potrzebuje większej integracji instytucji europejskich oraz procesów zacieśniania współpracy UE ze wzrostem znaczenia jej instytucji kosztem państw narodowych. Bez tego nie mamy szans w starciu z USA, Chinami, Rosją czy Niemcami. Wbrew temu co mówią orędownicy państw narodowych właśnie epidemia koronawirusa pokazała, że Europie potrzebny jest jeden rząd, który będzie odpowiedzialny za politykę bezpieczeństwa, sprawy zagraniczne oraz większa rola Europejskiego Banku Centralnego, bo zacieśnienie współpracy wojskowej między państwami unijnymi oraz w kwestii bezpieczeństwa energetycznego, a także skoordynowane działania w takich przypadkach jak epidemia koronawirusa tylko mogą być efektywne, gdy UE stanie się czymś w rodzaju Stanów Zjednoczonych Europy. Szansą dla Polski jest wciągnięcie we wzajemne zależności państw europejskich, a nie rozwalania UE na rzecz państw narodowych do czego dąży PiS. Samodzielnie nie mamy szans na przetrwanie, gdy dojdzie do konfliktu Chiny-USA, bo wtedy będziemy tylko pionkiem na szachownicy, którego wszyscy będą dowolnie przestawiać bez wpływu na cokolwiek.

 • kisssmyass

  Oceniono 4 razy 0

  jakoś mnie nie przeraża dywersyfikacja sił. Jest to czas końca globalnej wioski i hegemonii Ameryki, ale uważam że Chin też. Zanim jeszcze zrealizowały te swoje mrzonki o hegemonii absolutnej. Koniec jakichkolwiek mrzonek o hegemonii jednego mocarstwa. Wchodzimy moim zdaniem w następny etap uczenia się prawdziwego współistnienia narodów w ramach koniecznej współpracy. Jedność w różnorodności. Z zachowaniem odrębności. Taki mały wirusek wywiera właśnie w moim odczuciu taki wpływ na reorganizację instytucji reagowania i współdziałania narodów. Niemcy już od dawna dominują w Europie. To imigranci i terroryzm stworzyli tymczasowe wzmocnienie sił konserwatywno-nacjonalistycznych w Europie i Ameryce. Ale konieczność wspólnego radzenia sobie z wirusami, takimi jak koronawirus, czy ze skutkami globalnego ocieplenia, może paradoksalnie odwrócić ten trend. Cała struktura społeczno-polityczno-gospodarcza będzie musiała bazować na niezależności i jednocześnie otwartości, współpracy i szybkiej reakcji, gdzie priorytetem jest ludzkie życie, a nie profity i zyski ekonomiczno-polityczne. To jest rewolucja dla całej ideologii biznesu opartego na maksymalizacji profitów. Widać w takim kontekście coraz wyraźniej że uzależnienie całej struktury ekonomicznej od jakiegoś jednego hegemona zwiększa zagrożenia rozpadu egzystencjalnego całego narodu, ba, reszty świata, uzależnionej od np. taniej siły roboczej takiego hegemona (widać tu zreszta jak na glinianych nóżkach stoi taki 'hegemon', który do dzisiaj nie potrafi stworzyć porządnego silnika odrzutowego....) i stwarza ogrom trudności względem regeneracji infrastruktur. To właśnie teraz w obliczu tego wirusa mam nadzieję zaczyna się objawiać wielu dominującym biznesom i umysłom, że przetrwanie ich już nie dominacji ale w ogóle siły egzystencjalnej uzależnione będzie od dywersyfikacji źródeł produkcyjnych, akceptacji lokalnych autentycznie niezależnych sił, zdolnych do szybkiej regeneracji w razie jakiejś naturalnej katastrofy, czy odcięcia się tymczasowego od zależności względem kraju w którym nastąpiła jakaś zapaść, etc. Wszystko to całkowicie przewartościowuje priorytety i hierarchię dotychczasowych struktur ekonomiczno-politycznych. Oczywiście, przyjmując że elitom chce się żyć na tej planecie, a nie gdzieś w zaświatach jak muzułmańskim terrorystom, bo droga do kolonizacji Marsa czy choćby Księżyca chyba raczej długa i niepewna....

 • chrisman

  Oceniono 2 razy 0

  Przestancie siac propagande.nazbieralo sie madrali co tylko maca ludziom w glowach.co ma byc to bedzie.

 • mrarm

  0

  Ktoś, kto nie żąda, żeby ten chaos był twórczym chaosem a nie destrukcją, nie powinien być politykiem.

 • peteroski

  0

  "restrykcyjna strategia rządu jest zrozumiała: usiłuje zdusić to w zarodku, nawet z dodatkowym kosztem dla gospodarki i - być może - własnej popularności" litosci! Ten rzad niczego nie zrobi co oslabiloby jego popularnosc!

 • karolus2222

  Oceniono 4 razy 0

  DLA NARODU LICZY SIĘ PIŃCET PLUS A RESZTE MAJĄ W DU.....!
  TERA TO I TAK NIE WIADOMO CO BEDZIE BO PISOWSKA BANDA UCZY NAS TYLKO JAK RECE MYĆ I ZAMYKAĆ WSZYSTKO ! CO PÓŁGŁUPKI ROBIŁY KILKANAŚCIE TYGODNI TEMU ?

 • secondradoslaw

  Oceniono 4 razy 0

  Temat dobry, ale gosciu BREDZI.
  Dominacja Chin? Buahahahaha. Przeciez to tam sie to wszystko zaczelo, bo wpie...ja na surowo dziczyzne, sraja po katach a nie myja rak a do tego klamia. Kraje cywilizowane tez sa tu wnne, bo sie od tego bydla uzaleznily. Ale dajze facet spokoj z ta “dominacja”.
  Domonowac moga , nad wlasna zolta dupa chyba.

 • pawelekok

  Oceniono 6 razy 0

  Nie chcę chińskiej dominacji bo nie mam ochoty uczyć się 100 tysięcy chińskich znaków by być w stanie czytać ich ksiązki i gazety. Za stary na to już jestem. Angielski jako tako opanowałem a i alfabet ten sam.

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy 0

  No i znowu okazało się, że UE jest klubem, w którym każdy członek robi co chce. Dlatego też Polska powinna w tym klubie rozpychać się łokciami i pozyskiwać sojuszników w układach dwustronnych. Naczelna zasada polityki mówi: bij hegemona. Zatem Polska powinna działać na rzecz osłabienia Francji i Niemiec czyli wspieranie breturnu (powrotu Wielkiej Brytanii) i turenteru (wejścia Turcji).
  Chiny nie są żadnym mocarstwem i nigdy im nie będą. Są technicznie uzależnione od USA i Japonii, za pośrednictwem Tajwanu. Jeśli będą za bardzo podskakiwać, to napuści się Japonię, żeby odebrała Chinom obszary nadmorskie. Chiny można przetrącić przez karne cła i szlaban w cieśninie Malakka.
  Rosja nie jest graczem w polityce międzynarodowej. Po prostu nie ma niczego do zaoferowania. Może oferować tani gaz ziemny ale jest dostawcą niewiarygodnym, zresztą sama często straszy zakręceniem kurka. Z kimś takim nie rozmawia się poważnie. Co ważniejsze, Rosja ma konflikty z dokładnie wszystkimi sąsiadami.
  Pewne ambicje może mieć Turcja, która na swych granicach ma niestabilne słabizny. Kwestią jest, który kierunek ekspansji wybierze jako pierwszy.
  Iran nic nie znaczy. Jest na celowniku amerykańskim, tureckim, saudyjskim i być może izraelskim. Pozycja bardzo niewygodna.
  Przypomnę:
  W 1946 Stalin chciał zagarnąć północno-zachodnią część Iranu pod pretekstem jednoczenia Azerbejdżanu. Bowiem niepodległe państwo Azerbejdżan obejmuje tylko część ziem zamieszkałych przez Azerów. Co niegdyś chciał zrobić Stalin, dziś może zrobić Turcja.
  Turcja nie jest na tyle silna, by zagrozić amerykańskim interesom i dlatego turecka akcja w Azerbejdżanie spotka się z aprobatą USA.

  Są na świecie państwa duże ale spokojne: Indie, Indonezja, Brazylia, Nigeria. Dlatego też mogą korzystać ze szlaków morskich i powietrznych oraz swobodnie handlować z USA. Nikt nie ma ochoty podbijać tych państw (bo i jak i po co?), one same też nie są agresywne.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 12 razy 0

  Swietny wywiad.

 • nasza_droga_sic_gw

  Oceniono 8 razy 0

  Pan Sroczyński nadzieję w "Nowej Konfederacji" POkłada :)

 • zydgejmasoncyklista

  Oceniono 10 razy 0

  Człowiek ma bardzo trafne spostrzeżenia i obnażył miałkość polskich elit. Bardzo dobry artykuł - dawno nie czytałem tak wartościowej i rzetelnej oceny sytuacji kraju.

 • onduma

  Oceniono 14 razy 0

  Facet mówi o rewolucyjnych zmianach na swiecie a zaraz potem o jakichs zapisanych regułkach w KON STY TU CJi albo, ze trzeba "ratowac przed dyktatura PIS". Taki geniusz intelektu a nie zauwazyl, ze w czasie rewolucyjnych zmian nie ma znaczenia jakas zapisana przez VIPow KON STY TU CJA ani problemem nie jest aby PO wygrało z PIS. Co za bełkot i chłam.

 • drzebiedrzenierzewska

  Oceniono 6 razy 0

  Ten pan naczytał się teorii spiskowych. Pjakin i przyjaciele? ;-) Globalny predyktor i te sprawy?

 • adashofman1

  Oceniono 10 razy 0

  Niech będzie pochwalony Lech Kaczyński! Ja nie boję się niczego, ponieważ właśnie odbyłem 40-godzinną adorację najświętszego serca Lecha Kaczyńskiego(pull up! pull up!)

  Podczas adoracji udało się:

  - wystawić ampułkę bąków Karola Wojtyły
  - przejść krzyżową drogę smoleńską
  - kadzidło helowe zdało egzamin
  - omadlaliśmy ubecką teczkę Wielgusa
  - wpomnieliśmy monsignore Jankowskiego chórem chłopięcym śpiewającym "Podmoskownyje Wieciera"
  - weszły jak w masełko 4 litanijki do św.Antoniego Maciarewicza(bogu Lechowi Kaczyńskiemu niech będą dzięki !)

 • wino0000006

  Oceniono 6 razy 0

  Kolejny histeryk na horyzoncie. Nie nie przebujaliśmy się. Skończyła się zimna wojna a zaczęły się wojny asymetryczne na podłożu terrorystycznym (2001), rozszerzanie wpływów Rosji (Czeczenia, Naddniestrze, Ukraina, rozbijanie UE - Grecja, Islandia, Niemcy, ZK), agresywne migracje do kultury Zachodu, ekspansja ekonomiczna Chin (Ameryka Pd. i Afryka), do tego nadchodzi epoka walki o złoża Arktyki i Antarktydy. W tle oczywiście histeria na tle globalnego ocieplenia, której Rosji jest na rękę bo Zachód sam sobie zaciska pętlę. A zatem nic się nie zmieniło. Przypominam, że Polska miała dłuższe okresy względnego bezpieczeństwa jak Unia Lubelska.

 • lukki69

  Oceniono 18 razy 0

  "Przebujaliśmy się przez te 30 lat. Kończy się okres łatwego pieniądza, łatwego bezpieczeństwa i łatwej niepodległości "

  ...jak tutaj czytać artykuł po takim durnym pierwszym zdaniu? :))))

 • mariuszdd

  Oceniono 7 razy -1

  Problem jest taki :) Ze większość aktywów jest obecnie przecenione i teraz na giełdach jest akcja sprawdzania wartości
  Wszystkie niedociągnięcia od czasów Tuska i Pis będą widoczne
  na taniej pracy daleko sie nie dojedzie i ściąganie tanich robotników jest ogromnym błędem,
  W Polsce nikt nie robił oszczędności ,bo nie miał z czego .
  A teraz będzie obsuwa i kto ma jakies praktyczne umiejętności będzie spieprzał zagranicę, rynek pracy będzie w Polsce kiepski .
  Podobna sytuacja była z czasów zielonej wyspy ;) ale obecnie liczba pracowników w gó...pracy jest większa w stosunku do przemysłu
  Ciekawe w co Pis pójdzie ,zwiększy administracje i ubezroboci przemysł ,budownictwo itd czy jednak zrobi cos ciekawszego

 • cezar61

  Oceniono 5 razy -1

  Zgadzam się ze wszystkim poza Dornem.

 • anitenanita

  Oceniono 5 razy -1

  Niepotrzebna histeria, Bartek. Nic się zasadniczo nie zmieni. Może jakieś nawyki, może Chiny dostaną na kilka lat po nosie za wypuszczenie syfu, kto wie czy nie z laboratorium. Poza tym świat idzie dalej, bardziej zintegrujemy się z Unią i zaczniemy moze myć ręce po podcieraniu.

 • thegreatmongo

  Oceniono 3 razy -1

  Boze co za brednie.... za malo zrobilismy? W 30 lat stalismy sie z bankrutujacego panstwa silna gospodarka z dobra infrastruktura i praktycznie bez bezrobocia.

  Tacy ludzie sie dobrze sprzedaja w czasach zarazy ale to jest bzdura

 • rufuz

  Oceniono 5 razy -1

  Kolejny moralizator ktory p....i dekadenckie teksty o zaprzepaszczeniu szans i tym podobne dyrdymaly. Oczywiscie, ze zachodni model "nygustwa" przegra z Chinskim modelem. Jak widze protesty "zoltych kamzelek" i ich postulaty to bardziej jestem sklonny uwierzyc, ze zachodni model poprostu zbankrutuje. Mam czasem wrazenie, ze w zachodnim modelu wiekszosc by chciala: na emerytury w wieku 55 lat i 25 godzinny tydzien pracy.

 • acer0

  Oceniono 13 razy -1

  co za idiota opublikował ten bełkot? Jak zwykle znalazł się idiota i bełkocze ta jak by naćpał się narkotyków czy nachlał sie denaturatu. I jak zwykle w tej komunistycznej gazetce nie ma nic sensownego i mądrego same debilizmy. I debil publikuje debila wypociny czyli groch z kapustą.

 • rafiol

  Oceniono 5 razy -1

  True story, bro.

 • tetradrachma

  Oceniono 5 razy -1

  Na temat NWO, od paru lat rozmawiają WIELCY (razem i po oddzielno) efekty, rozmów Putina i Natanjahu, sa widoczne. Czym zyje POLSKA ?! Dziegiem, Duda i Kaczynskim.
  Przeto ja, miełkij czynownik, od imieni Polit Biuro i Centralnogo Komitieta pazdrawlaju Was Darohije Towariszczyi !

 • czarny.robert.x

  Oceniono 2 razy -2

  Czemu nie będzie u nas lepiej? Żeby było lepiej musielibyśmy mieć mądrzejszy naród, zapewnić, że mądrzy nie pojadą do sąsiednich państw budować ich potęgę a nie naszą i zapewnić tym mądrym ludziom możliwość działania.

  Dziś mamy trend w przeciwną stronę : mnożą się najmocniej głupi, inteligentni pozostają bezdzietni, albo już dawno opuścili Polskę. IQ kolejnych pokoleń będzie coraz słabsze, a drenaż do innych państw gdzie można lepiej zarobić będzie nadal następował.

  Jedynym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie restrykcyjnej eugeniki - płodzenie tylko dzieci z rodziców o wysokim IQ, nawet jeśli miałyby być rodzone i wychowywane przez zastępczych rodziców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX