Koronawirus. Michał Dworczyk: Liczba osób objętych kwarantanną w Polsce może wzrosnąć do 100 tys.

Zamknięcie granic o północy przebiegło bez większych problemów - poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Od niedzieli w związku z epidemią koronawirusa obowiązują specjalne obostrzenia. "Ruch na granicach jest zmniejszony, do kraju wjeżdżają tylko polscy obywatele. Każdy, kto wjeżdża, poddawany jest czternastodniowej kwarantannie" - dodał. Wobec tego, jak szacuje minister, liczba osób objętych taką kwarantanną może wzrosnąć do nawet stu tysięcy.

Jak powiedział, na kilku przejściach na granicy z Niemcami utworzyły się kolejki, które stopniowo - zgodnie z oczekiwaniami - będą się zmniejszać. Aktualną sytuację na przejściach granicznych można sprawdzać na stronie internetowej straży granicznej.

Michał Dworczyk podkreślił, że w kontroli i pomocy osobom objętym kwarantanną z powodu zagrożenia koronawirusem policji pomoże wojsko. Szef kancelarii premiera poinformował również, że oddziały wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej będą do dyspozycji samorządów - aby pomagać przy opiece nad osobami objętymi kwarantanną. 

Zgodnie ze słowami szefa KPRM w najbliższych dniach spodziewany jest znaczący wzrost liczby osób objętych czternastodniową kwarantanną. Wczoraj wynosiła ona nieco ponad dwa tysiące, teraz może wzrosnąć do kilkudziesięciu lub stu tysięcy. "W związku z tym patrole policji będą wzmocnione przez żołnierzy oddziały operacyjne i wojsk obrony terytorialnej. Wykorzystanie armii w tym celu umożliwiają przyjęte ostatnio przepisy" - mówił Michał Dworczyk. 

Zobacz wideo Premier zapowiada państwową pomoc w powrocie do Polski

Koronawirus. Dworczyk: Chęć powrotu do Polski specjalnymi lotami zgłosiło blisko 12 tysięcy osób

Dodał, że chęć powrotu do Polski specjalnymi lotami organizowanymi przez rząd, a realizowanymi przez PLL LOT, zgłosiło do tej pory blisko 12 tysięcy osób (według ostatnich danych polskiego resortu spraw zagranicznych jest to już nawet 18 tys. osób). Wieczorem na stronie internetowej przewoźnika uruchomiono specjalny formularz zgłoszeniowy. "Dziś należy spodziewać się pierwszych przylotów" - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. "Pierwsze samoloty wylecą do Stanów Zjednoczonych, dwa czartery zostaną zrealizowane z Londynu" - dodał. 

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w związku ze wstrzymaniem rejsowych lotów międzynarodowych rząd oferuje Polakom, którzy przebywają za granicą, możliwość powrotu specjalnymi lotami czarterowymi. Wśród krajów, z których zostaną podjęci Polacy, szef rządu wymienił Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Maltę i Cypr.

Minister Michał Dworczyk zapewnił również, że państwo dysponuje wystarczającą liczbą takich testów na koronawirusa. Szef KPRM poinformował, że na posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, które rozpoczęło się o 11.00, poruszone zostaną kwestie pomocy osobom objętym kwarantanną i wprowadzaniem w życie decyzji rządu z ostatnich dni. Dodał, że w ciągu dnia rząd będzie informował opinię publiczną o dalszych działaniach związanych z epidemią koronawirusa.

W Polsce potwierdzono 111 przypadków zakażenia COVID-19. Trzy spośród zakażonych osób zmarły, trzynaście - wyzdrowiało.

W związku z wprowadzeniem w kraju stanu zagrożenia epidemicznego o północy na dziesięć dni zostały zamknięte granice.

Czytaj więcej o sytuacji związanej z koronawirusem