Zaufanie do polityków. Sondaż IBRIS: Minister zdrowia Łukasz Szumowski przed premierem

Ponad 40 proc. Polaków ufa Łukaszowi Szumowskiemu. To wynik nieco gorszy niż Andrzeja Dudy, ale ministrowi zdrowia nie ufa znacznie mniej Polaków niż premierowi.

Zaufanie do Łukasza Szumowskiego sprawdził IBRIS na zlecenie Onetu. Z badania wynika, że ministrowi zdrowia ufa 41,3 proc. Polaków (10,8 proc. zdecydowanie ufa; 30,5 proc. raczej ufa). 26,4 proc. Polaków przyznaje, że jest on im obojętny, a 16,9 proc. mu nie ufa (8,4 proc. raczej nie ufa; 8,5 proc. zdecydowanie nie ufa). Ta ostatnia wartość to najlepszy wynik spośród wszystkich polityków, o których pytani są ankietowani Polacy. Z badania IBRIS wynika też, że 15,4 proc. Polaków nie wie, kim jest Łukasz Szumowski.

Zaufanie do polityków. Minister zdrowia za prezydentem, ale przed premierem

Większym zaufaniem od ministra Szumowskiego cieszy się tylko Andrzej Duda. Prezydentowi ufa 45,4 proc. Polaków. Jednocześnie aż 37,9 proc. deklaruje, że mu nie ufa, co jest wynikiem ponad dwukrotnie słabszym niż w przypadku ministra zdrowia.

Premierowi Morawieckiemu Szumowski ustępuje tylko pod względem rozpoznawalności. Przy odpowiedzi "nie znam" w przypadku premiera widnieje wartość 0 proc. Jednak ufa mu mniej (41,1 proc.), a nie ufa więcej (42,1 proc.) Polaków.

Minister Łukasz Szumowski nie jest zawodowym politykiem

Łukasz Szumowski jest ministrem zdrowia od początku 2018 roku. Wcześniej przez nieco ponad rok był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie jest zawodowym politykiem, skąd bierze się spory odsetek osób, które nie wiedzą, kim jest. To profesor nauk medycznych i kardiolog, który przed laty kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w warszawskim Aninie.

Głośno o ministrze Szumowskim zrobiło się w związku z koronawirusem. Minister zdrowia pełni kluczową rolę w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, które zostało wprowadzone w Polsce.

Łukasz Szumowski o koronawirusie w Polsce: To nie jest czas wolny, czas na imprezy, czas na zabawę w klubach

W jednej z niedawnych konferencji prasowych ws. koronawirusa Łukasz Szumowski podkreślił, że przypadki śmierci osób zakażonych koronawirusem w Polsce są znakiem, że zagrożenie nie jest hipotetyczne. Minister zdrowia zaapelował także o stosowanie się do środków ostrożności wprowadzonych przez rząd

To pokazuje powagę sytuacji. Pokazuje, że zagrożenie nie jest hipotetyczne. To jest poważna infekcja dla osób, które są słabsze. (...) Mam apel do ludzi młodych. To nie jest czas wolny, czas na imprezy, czas na zabawę w klubach. Wirus może zabierać z tego świata osoby, które są słabsze, więc nie lekceważmy go i pozostańmy w izolacji. To jest jedyna forma, jaką może się bronić społeczeństwo

- powiedział. 

Minister zdrowia zaapelował także, by nie wychodzić bez potrzeby z domu. Łukasz Szumowski zaleca, by unikać miejsc, w którym przebywają duże skupiska ludzi. "W kolejce, w tłumie możemy zarazić siebie i innych" - mówił kilka dni temu.

Więcej o:
Komentarze (302)
Zaufanie do polityków. Sondaż IBRIS: Minister zdrowia Łukasz Szumowski przed premierem
Zaloguj się
 • 6drabin

  Oceniono 42 razy 28

  Gdyby wyznawców przepytać komu bardziej ufają Andrzejowi Dudzie czy Jezusowi Chrystusowi, to Chrystus na pewno by przegrał.

 • niktwazny126

  Oceniono 61 razy 23

  Szumowski- chyba jedyny z tej menażerii, który robi swoje i więcej, w odróżnieniu od pozostałych, którzy tylko pięknie opowiadają, jak znakomicie sobie radzą w czasie epidemii. Byłoby dobrze, gdyby ktoś ministra Szumowskiego na parę godzin odciążył, żeby się najadł i wyspał. Bo jeszcze na długo sił potrzebuje.

 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 21

  Juhuuu!
  Dwa tygodnie temu bagatelizował coronawirusa. Dzisiaj robi za zbawiciela i męczennika.
  Mówicie, że nie jest politykiem? Nic bardziej mylnego, świetną kampanię sobie robił w Płocku strasząc ludzi epidemią. Jak Suski Czernobylem. Jeszcze jeden wyrachowany pisior.

 • alonso0

  Oceniono 27 razy 17

  Ufają mu? Niech wytłumaczy skąd ma 13 ozdrowieńców, skoro dwa tygodnie temu nie miał tylu zakażonych

 • jael53

  Oceniono 29 razy 17

  Nie bardzo widzę powody, aby panu ministrowi ufać. na pewno nie sprzyja temu działanie jego resortu co najmniej od końca lutego. Nieprawdaż, ktoś decydował o nietestowaniu tych, którzy mieli sposobność do zakażenia się lub wręcz mieli objawy. Spławianie ludzi z objawami, z uzasadnieniem, że "przecież nie byli za granicą" to nie jest powód do zaufania.

 • bazpol4

  Oceniono 17 razy 15

  To dowodzi jak łatwo oglupić ciemny lud. Wystarczy opowiadać z kamienną twarzą im codziennie w telewizorze bajki w które lud chce wierzyć. A chcą wierzyć , że ktoś nad nimi czuwa. Niestety rzeczywistość jest taka jak w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy. Patrz filmik ; dantejskie sceny ze szpitala zakazanego w Bydgoszczy.

 • tomasz0001

  Oceniono 23 razy 13

  Wczorajsza informacja rządu o rzekomych 13 ozdrowieńcach ma sznase zostać bzdurą roku. Ciekawe jak na tym tle prezentuje sie wiarygonosć tego pana, który całą sowoją aktywnosc poświęca konferencjom prasowym na których informuje o kolejnych zarażonych oraz kolejnych trupach. No ale na tle jego pisowskich kolegów, dobre i to. Np. niejaki "budyń "uparł się, żeby konioecznie przeszkadzać lekarzom w pracy, przy okazji robiąc szpitalne ustawki z przerbierańcami ratownikami

 • maaac

  Oceniono 27 razy 13

  Facet który był we Włoszech w czasie zarazy na nartach i w przeciwieństwie do Grodzkiego nawet się nie zbadał??!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX