Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych. Pierwsza taka sytuacja w historii

Z powodu pandemii koronawirusa uroczystości Wielkiego Tygodnia z udziałem papieża Franciszka odbędą się bez fizycznej obecności wiernych. Poinformowała o tym Prefektura Domu Papieskiego. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w historii.

Ponadto w komunikacie znajduje się informacja, że do 12 kwietnia, czyli do dnia Wielkiej Nocy włącznie, niedzielne południowe modlitwy Anioł Pański pod przewodnictwem papieża i środowe audiencje generalne będzie można śledzić wyłącznie w poprzez stronę internetową watykańskiej agencji informacyjnej.

Nie jest jasne, jaki przebieg będzie miała msza święta w Niedzielę Palmową i czy, a jeżeli tak, to w jakiej formie, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum, któremu tradycyjnie od 1750 roku przewodniczy papież.

Zobacz wideo Czy wysokie temperatury na wiosnę pomogą w walce z koronawirusem?

Koronawirus we Włoszech. W sobotę zmarło 175 osób, blisko 2800 nowych zakażeń

Według ostatnich informacji z soboty wieczorem we Włoszech w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 175 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zmarłych od początku epidemii wynosi już 1441 osób. Stwierdzono też blisko 2800 nowych zakażeń. 

Podczas sobotniej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do blisko 18 tysięcy. Ponad 7500 z nich jest hospitalizowana, w tym ponad 1400 na oddziałach intensywnej terapii. 

Borrelli podkreślił też, że odnotowano najwyższą liczbę wyzdrowień, ponad 500 - wszystkich zarażonych wyzdrowiało blisko 2 tysiące osób. Biorący udział w konferencji doktor Paolo D’Ancona z Państwowego Instytutu Zdrowia zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o wzrost liczby zmarłych, był on ubiegłej doby procentowo najniższy od początku epidemii: 13 procent w skali całego kraju i 8,5 w Lombardii, gdzie doszło do 2/3 wszystkich zarażeń i zgonów.

Czytaj więcej o koronawirusie: 

Więcej o:
Komentarze (90)
Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych. Pierwsza taka sytuacja w historii
Zaloguj się
 • pkt4a

  Oceniono 19 razy 19

  "A nie mówiłam, że wstęp za biletami?
  Gądecki
  - Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we mszy w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję (mszalną) i dla jego rodziny – doradził. "

  taca jest najważniejsza /TJN/

 • artau

  Oceniono 28 razy 18

  Puste kościoły to nie jest żadna tragedia. To jest nadzieja, że ten świat wreszcie się zmieni na lepsze.

 • norman67

  Oceniono 20 razy 16

  I tak wiernych nie było. Byłem w zeszłym roku w Rzymie na Wielkanoc, to poza Watykanem w Wielkanocną Niedzielę rano psa z kulawą nogą nie było w kościołach. Nawet żebracy pojedyncze sztuki. Tylko Polska jest taką enklawą średniowiecza.

 • yo1pek

  Oceniono 17 razy 15

  Najważniejsze są msze dla zamawiających intencje i ich rodzin. Sprytne. Mało ludzi i msza opłacona.

 • fakiba

  Oceniono 19 razy 15

  A w Polsce klechy swoje , oni wiedzą lepiej , papież dla nich się nie liczy .

 • 1moja

  Oceniono 18 razy 14

  W Niemczech wszystkie koscioly sa zamkniete i te katolickie i te protestanckie i meczety.
  A polski kosciolek powtarza w kolko jak jakas mantre "Nie lekajcie sie" i przybywajcie do kosciolka.

  Aby zaraza pochlonela tych karmazynowych ciulow.

 • frodozbagien

  Oceniono 15 razy 13

  A czy Ojciec-dyrektor przemówił już, że koronawirus to maczuga na Kościół i w związku z tym, żeby się niczym nie przejmować, przychodzić do kościołów i rzucać na tacę?

 • spam_box

  Oceniono 14 razy 10

  Franiu to może rzeczywiście ostatni papcio. Ciemny lud przejrzy na oczka, gdy watykańskie niemłode biszkopty będą padać jak szarańcza po opryskach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX