Wielki Tydzień w Watykanie bez wiernych. Pierwsza taka sytuacja w historii

Z powodu pandemii koronawirusa uroczystości Wielkiego Tygodnia z udziałem papieża Franciszka odbędą się bez fizycznej obecności wiernych. Poinformowała o tym Prefektura Domu Papieskiego. Taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy w historii.

Ponadto w komunikacie znajduje się informacja, że do 12 kwietnia, czyli do dnia Wielkiej Nocy włącznie, niedzielne południowe modlitwy Anioł Pański pod przewodnictwem papieża i środowe audiencje generalne będzie można śledzić wyłącznie w poprzez stronę internetową watykańskiej agencji informacyjnej.

Nie jest jasne, jaki przebieg będzie miała msza święta w Niedzielę Palmową i czy, a jeżeli tak, to w jakiej formie, odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Koloseum, któremu tradycyjnie od 1750 roku przewodniczy papież.

Zobacz wideo Czy wysokie temperatury na wiosnę pomogą w walce z koronawirusem?

Koronawirus we Włoszech. W sobotę zmarło 175 osób, blisko 2800 nowych zakażeń

Według ostatnich informacji z soboty wieczorem we Włoszech w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 175 osób zakażonych koronawirusem. Liczba zmarłych od początku epidemii wynosi już 1441 osób. Stwierdzono też blisko 2800 nowych zakażeń. 

Podczas sobotniej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do blisko 18 tysięcy. Ponad 7500 z nich jest hospitalizowana, w tym ponad 1400 na oddziałach intensywnej terapii. 

Borrelli podkreślił też, że odnotowano najwyższą liczbę wyzdrowień, ponad 500 - wszystkich zarażonych wyzdrowiało blisko 2 tysiące osób. Biorący udział w konferencji doktor Paolo D’Ancona z Państwowego Instytutu Zdrowia zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o wzrost liczby zmarłych, był on ubiegłej doby procentowo najniższy od początku epidemii: 13 procent w skali całego kraju i 8,5 w Lombardii, gdzie doszło do 2/3 wszystkich zarażeń i zgonów.

Czytaj więcej o koronawirusie: 

Więcej o: