Od północy granice Polski zamknięte. Rząd informuje, kto i jak wjedzie do kraju

Od północy obowiązują wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa kontrole graniczne. Obcokrajowcy (poza wyjątkami) nie mogą przez kolejne 10 dni wjechać do Polski, a obywatele muszą przejść kwarantannę. Nie przylatują samoloty pasażerskie z zagranicy. Rząd uruchomił program, który ma pomóc wrócić do domu.

W nocy z soboty na niedzielę rządowym rozporządzeniem granice Polski zostały zamknięte. To reakcja na rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Decyzja ta oznacza ograniczenia w podróżowaniu. Od 15 marca nie można ani wjechać, ani wyjechać z Polski pociągiem. Wszystkie połączenia międzynarodowe zostały zawieszone. 

Od północy wszyscy powracający do Polski z zagranicy będą poddani 14 - dniowej kwarantannie. Każdy będzie także poddany kontroli sanitarnej. 

Czytaj więcej: Polska zamknęła granice. "Normalnie będziemy przekraczać, na pontonach". Relacja z Görlitz

Do kraju mogą wyjechać małżonkowie i dzieci obywateli polskich, osoby posiadające Kartę Polaka, posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę.

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.

Zobacz wideo Czy wysokie temperatury na wiosnę pomogą w walce z koronawirusem?

Połączenia lotnicze odwołane

Zwroty należności za bilety na przejazd pociągami, które w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego zostały odwołane, dokonywane będą w pełnej wysokości. Część międzynarodowych pociągów ma kursować na trasach krajowych. Lista pociągów oraz zmian, jakie spółka wprowadza zamieszczono na stronie internetowej danego przewoźnika kolejowego.

Ograniczenia dotyczą także międzynarodowych połączeń lotniczych. Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały wszystkie regularne połączenia na okres 14 dni. Linie Ryanair zawiesiły loty do i z Polski do 31 marca, a Wizzair do odwołania. Loty czarterowe, powrotne do Polski odbędą się zgodnie z planem. Obywatele polscy, którzy będą chcieli wrócić do kraju mogą skorzystać z ogłoszonego w sobotę wieczorem programu Lot Do Domu.

Narodowy przewoźnik będzie organizował specjalne loty. Dotyczy to między innymi połączeń ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Malty i Cypru. Zapisy będą się odbywały na specjalnej stronie internetowej www.lotdodomu.pl. Opłata za rejsy będzie stała. Do rejsów dopłaci państwo polskie. W tej chwili za granicą w tej chwili przebywa od 200 do 400 tysięcy Polaków, którzy mogą chcieć powrócić w najbliższym czasie do kraju.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaapelował, by w najbliższym czasie obcokrajowcy nie wybierali naszego kraju, jako celu podróży.

Więcej o:
Komentarze (135)
Od północy granice Polski zamknięte. Rząd informuje, kto i jak wjedzie do kraju
Zaloguj się
 • lucek10

  Oceniono 28 razy 24

  Pisowska propaganda w rozkwicie. W TVPIS Info podekscytowany reporter powiedział przed chwilą: Polacy wzięli sobie do serca apel premiera i masowo jeszcze przed północą wrócili do kraju, by uniknąć 14 dniowej kwarantanny. Tłuku jeden, i co w tym dobrego? Gdyby mieli tę kwarantannę, byłoby bezpieczniej!

 • szabepio

  Oceniono 35 razy 15

  Zamykanie granic dzisiaj kiedy chorzy są już wszędzie wokoł nie ma zadnego sensu. To tylko komplikuje ludziom życie. Owszem propagandowo wygląda nieźle:"zamkneliśmy granice, bronimy Polski".
  A tymczasem przez grudzień, styczeń i luty pis nie robił nic. Ukradl tylko na partyjną tv 2 mld zł i to juz w czasie kiedy epidemia mocno ruszyła, na propagandę musi po prostu być, na chorych już niekoniecznie. Brak jest maseczek, testów, respiratorów.
  Brak jest rezerw, dzialania są za późno i chaotyczne. Teraz tylko propaganda. Ważniejsze dla nich było niszczyć sądownictwo, kłótnie z senatem o kasę na tvpis. A sprawa wirusa goowno ich wtedy obchodziła, a właśnie wtedy był na to czas!

 • zec

  Oceniono 28 razy 14

  Niszczą wam kraj, rujnują gospodarkę, pozbawiają praw obywatelskich tylko po to żeby jeden dupek wygrał wybory. I to wszystko przy powszechnym poklasku. Oj narodku, jaki głupi ty jesteś.

 • merkury-3

  Oceniono 20 razy 14

  Z powodu grypy z chwytliwa nazwa klika PIS wyprodukuje 5 milionow bezrobotnych
  Gospodarka jest zniszczona .pandemia gospodarcza sie wlasnie zaczyna
  Firmy od poniedzialku zaczna tonac nie beda sobie nawzajem placic . firmy nie sprzedaja nie  woza  nie maja pieniedzy i klamca  morawiecki gotowki im nie da
  Moze odroczy im platnosc zus ale co to zmieni . moim zdaniem bedzie jeszcze gorzej nowe podatki i grabiez oszczednosci

 • kary077

  Oceniono 22 razy 14

  Państwo nie ma żadnych własnych pieniędzy , za te loty zapłacimy my.

 • bromba4321

  Oceniono 18 razy 12

  Przebili Jaruzelskiego. Bandyci spacyfikowali kraj tylko po to, aby Duda mógł wygrać wybory. Ludzi mają w nosie.

 • norman67

  Oceniono 14 razy 10

  A Żoliborz zamknięty, żeby nikt się nie dostał do obs..nej kaczki, co siedzi za szafą?

 • hipo krater

  Oceniono 14 razy 10

  Na granicy, ludzie w kombinezonach ochronnych.
  W kościołach ludzie.
  Odwołane spotkanie episkopatu, żeby nie było zgromadzenia , bo wśród nich są starsi mężczyźni.
  Czy ktoś to rozumie?

 • jan.go

  Oceniono 11 razy 9

  No no tylko podziwiać Straż Graniczna dużo lepiej zaopatrzona niż służba zdrowia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX