Pracownik szpitala w Katowicach zakażony. Trzeba było przebadać 48 osób. Wyniki negatywne

W piątek okazało się, że jeden z pracowników Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach jest zakażony koronawirusem, szpital częściowo zamknięto. Wytypowano 48 osób, które miały z nim kontakt i przebadano. Wyniki testów są negatywne.

Od piątku 13 marca Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach wstrzymało do odwołania wszystkie planowane przyjęcia, ale też zabiegi czy wizyty kontrolne. Zawieszono też przyjmowanie pacjentów na izbach przyjęć UCK przy ul. Ceglanej 35 i Medyków 14. Dalej utrzymywany jest tam też zakaz odwiedzin na szpitalnych oddziałach.

Zobacz wideo Dr Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów w sprawie koronawirusa

Katowice. Zakażony pracownik szpitala. 48 zbadanych pod kątem koronawirusa

Jednocześnie szpital nieprzerwanie opiekuje się pacjentami, których leczenie wymaga ciągłości, w tym pacjentami onkologicznymi. Ograniczenia wynikają z faktu, że u jednego z pracowników szpitala w piątek potwierdzono zakażenia koronawirusem. Rzeczniczka UCK Joanna Chłądzyńska mówi Gazeta.pl:

Musimy, przede wszystkim zabezpieczyć pacjentów i personel, stąd decyzja o wstrzymaniu zabiegów i przyjęć. Pacjenci, którzy już są na oddziałach, mają zapewnioną opiekę. Obecnie czekamy na wyniki badań na obecność SARS-COV-2, wysłaliśmy 48 próbek pobranych od pacjentów i personelu.

Badania zlecono tym osobom - doprecyzowuje Chłądzyńska - które według szpitala mogły mieć kontakt z pracownikiem placówki. Zaznacza przy tym, że mężczyzna od 6 marca przebywał w domowej kwarantannie, a dopiero 13 marca potwierdzono u niego obecność koronawirusa i przewieziono na oddział zakaźny w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

Wieczorem Chłądzyńska poinformowała nas, że wyniki wszystkich testów są negatywne.

W ciągu ostatnich dni "Dziennik Zachodni" i katowicka "Gazeta Wyborcza" opisywały nieoficjalnie kulisy tej sprawy.

"Dziennik" wskazywał, że zakażony koronawirusem jest lekarz pracujący w klinice przy ul. Medyków, który mógł prawdopodobnie zakazić kilku anestezjologów - stąd rezygnacja szpitali UCK z zabiegów. Z kolei katowicka "Wyborcza" opisywała, że jest to lekarz z kliniki intensywnej terapii.

Rzeczniczka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego pytana o te doniesienia odpowiada:

Mogę potwierdzić jedynie, że chodzi o pracownika UCK, nie podaję oddziału, na którym pracował zakażony. W tym momencie powinno działać szeroko pojęte RODO, są to dane wrażliwe, nie mogę ułatwiać identyfikowania tej osoby.

Ponieważ nieoficjalne informacje zaczęły krążyć po sieci, skomentował je dr Paweł Grzesiowski, immunolog. Na Twitterze odniósł się do wizji, o której pisał "Dziennik Zachodni" - o tym, że zakażeni mogą być anestezjolodzy.

Bez anestezjologów i pielęgniarek anestezjologicznych nie poradzimy sobie z nadchodzącą falą pacjentów. Pamiętajmy o masce, okularach, fartuchu i rękawiczkach. Do zakażenia na OIT (oddziały intensywnej terapii - red.) dochodzi łatwo, bo wirus jest w nosie, gardle, tchawicy, stolcu i moczu. Okres zakaźności = 3 tygodnie

- stwierdził dr Grzesiowski.

Jak na razie w woj. śląskim jest 12 osób zakażonych koronawirusem - to stan na godz. 17 w sobotę 14 marca.

Więcej o:
Komentarze (69)
Pracownik szpitala w Katowicach zakażony. Trzeba było przebadać 48 osób. Wyniki negatywne
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 30 razy 20

  DO TROLLOWNI SZEFER-NACKERA

  Nie pomoże wasze histeryczno-notoryczne miotanie się na forum, ni nawet wasze ‘stawanie na rzęsach’, bowiem NIE ‘zaminusujecie’ PRAWDY O NIERZĄDZIE MARIONETEK WOLSKIEGO BOSSA SEKTO-MAFII PISO-SMOLEŃSKO-KOŚCIELNO-NAZIOLSKIEJ, KTÓRY, JAK ZWYKLE, W CHWILACH KRYTYCZNYCH UCIEKA DO NORY.

 • chi-neng

  Oceniono 30 razy 18

  No i powtórzę się :

  Wszelkie tematy związane z epidemią i decyzjami podjętymi w tej kwestii przez marionetki JK, rządzące Polską, powinny być kierowane do tego, który naprawdę rządzi tą Polska i podejmuje wszystkie decyzje sam.
  Do tego, który ma zwyczaju chować się w norze notorycznie, w sytuacjach kryzysu.

  GDZIE JESTEŚ / GDZIE SIĘ UKRYWASZ ZWYKŁY (P)OŚLE KACZYŃSKI?!

  I także z tym poniżej:

  Kiedy wreszcie wyjdzie OFICJALNE ODWOŁANIE KAMPANII WYBORCZEJ I PRZEŁOŻENIE WYBORÓW PREZYDENCKICH, skoro już jest oficjalnym wszystko to poniżej?:

  RZĄD WPROWADZIŁ STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO:

  • ZAKAZ ORGANIZOWANIA WSZYSTKICH ZGROMADZEŃ PU-BLICZNYCH I PRYWATNYCH ZGROMADZEŃ, w których miałoby uczestniczyć więcej niż 50 osób

  • Granice będą zamknięte dla obcokrajowców, a wracający obywatele Polski trafią na 14-dniową
  Na razie na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejnych 20, a później o miesiąc

  • Zawieszenie działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów i innych miejsc rozrywki. Restauracje i inne punkty usługowe mogą świadczyć usługi na wynos, na dowóz

  • Ograniczono działanie galerii handlowych.

  POZOSTANĄ OTWARTE:

  • sklepy spożywcze
  • pralnie
  • apteki
  • drogerie
  • pozostałe sklepy
  • punkty usługowe
  • banki
  • bankomaty

 • chi-neng

  Oceniono 25 razy 17

  Z sieci:

  "W 2015 R. RZĄD PIS ZREZYGNOWAŁ Z „PROGRAMU, KTÓRY DZIŚ POMÓGŁBY W WALCE Z EPIDEMIĄ.
  ZAMIAST TEGO MSWIA SKUPIŁO SIĘ NA METODACH INWIGILACJI.”

  „Insp. Majer mówi, ŻE GDYBY PROGRAM ZOSTAŁ ZREALIZOWANY, DZISIAJ NIE BYŁOBY ŻADNYCH PROBLEMÓW ZE ZDOBYCIEM SPRZĘTU NIEZBĘDNEGO DO WALKI Z EPIDEMIĄ KORONAWIRUSA: MASEK, KOMBINEZONÓW I ŚRODKÓW OCHRONY.

  Po prostu sięgnięto by do magazynów. Wyznaczone były cztery komendy Państwowej Straży Pożarnej, które miały nadzorować magazyny ze sprzętem, wyposażeniem szpitali polowych, specjalistycznymi ciągami do dekontaminacji (odkażania).

  Do uruchomienia miały być gotowe ośrodki kwarantanny osób poszkodowanych i zagrożonych.
  Wystarczyłoby nacisnąć przysłowiowy guzik i system zacząłby działać – tłumaczy policjant, dodając, że cały program miał być finansowany z pieniędzy UE.

  ALE RZĄD PIS NIE WDROŻYŁ NPA.

  ZAMIAST TEGO, W 2016 R., SEJM PRZEGŁOSOWAŁ USTAWĘ O DZIAŁANIACH ANTYTERRORYSTYCZNYCH SKUPIAJĄCĄ SIĘ GŁÓWNIE NA METODACH INWIGILACJI.

  MSWiA: to tajne, nie odpowiemy"

 • antonina_zyzlo

  Oceniono 17 razy 13

  czy to prawda że kaczy pederasta zabarykadował się w domu i nie wpuszcza nawet lachociąga ziobro?

 • felekstankiewicz

  Oceniono 12 razy 12

  no tak,ale zawsze.mozemy sie cieszyc z wspanialego programy telewizyjnego za DWA MILARDY zl

 • sluchacz_2_sort

  Oceniono 18 razy 12

  Troche poza tematem, ale dzwie mnie ze to PL dostanie wiecej bo 7 miliardów od Unii na "walke z koranowirusem". To WIECEJ niz Włosi!!! Dlaczego?! (bo nie dlatego ze PIS umie to załatwic, gdyż w Unii ostatnio nie jestesmy lubiami) Wiec? Wg mnie, w PL moze byc GORZEJ niż we Wloszech np: brak respiratorów, testów, szpitali!!! Tysiące może umrzeć i setki mogą być obecnie zarażonych!!!

 • kenijro

  Oceniono 11 razy 11

  We Włoszech sporo lekarzy się zaraziło. Służba zdrowia to pierwsza linia i dlatego muszą mieć naprawdę dobry sprzęt i bez ograniczeń, poza tym mimo zmęczenia, jednak bardzo uważać.

 • me_on_gazeta

  Oceniono 11 razy 11

  Jak maja pamietac o maskach, jak niektorzy lekarze opisuja dramatyczne braki w szpitalach typu 20 sztuk zamknietych na klucz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX