Uzdrowiska i sanatoria zostają zamknięte. Co z osobami, które już w nich są?

Uzdrowiska i sanatoria zawieszają czasowo działalność w całym kraju. Nie jedź, zostań w domu - apeluje NFZ i prosi o przekazanie tej informacji wszystkim, którzy mieli jechać na leczenie.

Sanatoria i uzdrowiska zamknięte

W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania, uzdrowiska zawieszają czasowo swoją działalność

- informuje Narodowy Fundusz Zdrowia w oficjalnym komunikacie. Jeżeli ktoś posiada potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma się rozpocząć po 14 marca, to proszony jest o nie udawanie się do uzdrowiska/sanatorium. NFZ apeluje: "nie jedź, zostań w domu", a jego prezes Adam Niedzielski prosi, żeby przekazać tę informację każdemu, kto miał się udać na leczenie:

Kiedy uzdrowiska i sanatorium wznowią działalność?

Tego nie wiemy. Ich działalność została zawieszona "do odwołania", a NFZ nie podaje jeszcze konkretnej daty.

Czy skierowanie na leczenie traci ważność?

Nie. Skierowania do sanatorium będą mogły być realizowane w późniejszym terminie z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących. NFZ podaje, że o konkretne informacje można się zwracać do wojewódzkich oddziałów funduszu. Na stronie internetowej każdego znajduje się odpowiedni numer telefonu.

Co z osobami, które już są w sanatoriach?

Pacjenci, którzy już znajdują się aktualnie w sanatoriach mają dokończyć swoje turnusy, a do domów mogą pojechać po zakończeniu leczenia. NFZ informuje, że decyzja o pozostaniu  w uzdrowisku lub powrocie do domu zależy od pacjenta. Jeżeli coś się w tej sprawie zmieni, to będziemy was informować.

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada
Więcej o: