Donald Tusk apeluje: Trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich

Epidemia wyklucza kampanię. Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich - mówi Donald Tusk. To kolejny apel w debacie o konieczności zmiany terminu wyborów prezydenckich.

Jeszcze parę dni temu prezydent Andrzej Duda mówił po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że "nie widać żadnego zagrożenia terminu wyborów". Jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna - w Polsce odnotowywane są kolejne przypadki zarażenia koronawirusem (służby mówią o 84 osobach), a dwie osoby zmarły. Nie dziwią więc apele kolejnych polityków o zmianę terminu wyborów. Do tego grona dołączył właśnie Donald Tusk.

Były premier nie ma wątpliwości. Epidemia wyklucza kampanię.

Kiedy mają się odbyć wybory prezydenckie 2020?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich ma się odbyć 10 maja. W drugiej Polacy zagłosują dwa tygodnie później 24 maja. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznał, że przełożenie wyborów jest możliwe. Rządzący jednak wciąż zwlekają z taką decyzją, a koronawirus już teraz paraliżuje kampanię wyborczą. W rozmowie z Gazeta.pl Cezary Tomczyk, poseł Platformy Obywatelskiej i rzecznik prasowy rządu Ewy Kopacz, stwierdził, że epidemia drastycznie wpłynie na życie polityczne w kraju. - Kampania w Polsce się zatrzymała. Wszyscy skupiamy się na walce z wirusem - mówił polityk.

Wielu kandydatów zrezygnowało z organizowania licznych zgromadzeń. Z wyborcami nie spotykają się m.in. prezydent Andrzej Duda, Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) czy Szymon Hołownia (niezależny). Z kolei Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL-u stwierdził, że gdyby nie było możliwości prowadzenia kampanii wyborczej i istniałoby zagrożenie dla ludności, obowiązkiem władz byłoby wprowadzenie stanu nadzwyczajnego.

Nie wiemy jeszcze, czy rząd zdecyduje się na wprowadzenie stanu wyjątkowego. Coraz częściej mówi się, że taka decyzja ma zapaść w poniedziałek 16 marca. Jeżeli tak się stanie, to wybory zostaną przełożone.

Zobacz wideo Cezary Tomczyk był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl
Więcej o:
Komentarze (448)
Donald Tusk apeluje: Trzeba przełożyć wybory. Za zgodą wszystkich
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 63 razy 17

  Wyobrażacie sobie wystąpienie kaczora że trzeba przełożyć wybory? Po tym gdy Tusk powiedział to jako pierwszy?

 • byrcyn11

  Oceniono 36 razy 12

  Jeszcze nie wiedzą, czy koronawirus przełoży się na zwycięstwo, czy na porażkę, jak już będą wiedzieć, to wtedy szeregowy poseł kiwnie na długopis.

 • pe_ro

  Oceniono 54 razy 12

  Każda wypowiedź Donalda Tuska wywołuje wścieklice u PiSSlamistów. Kulawy kaczor dostał od niego w d... a zemścić się nie ma jak. Frustracja ich zżera.

 • pt.nut

  Oceniono 39 razy 7

  Dzisiejszego wysyp onucowych trolli mini-prezesa, przypomina desperackie wysylanie ostatnich odwodow na pierwsza linie frontu. Do walki ( trollowania) rzucili sie kucharze, magazynierzy i kancelisci. Taka tez ich wartosc bojowa. Hotinowi mozecie buty czyscic. P🖕🏿S

 • 7rybek

  Oceniono 26 razy 6

  Pani Prezes TK niech to roztrzygnie bo nawet Naczelnik się schował.

 • eski57

  Oceniono 4 razy 4

  - do ewentualnego przesunięcia wyborów poczekać do 15 kwietnia ,
  Kampania wyborcza przez TVP ; - powinno przygotować harmonogram wystąpień Indywidualnych dla każdego Kandydata w przemiennie - sprawiedliwie ułożonym dla każdego kandydata czasie najwyższej oglądalności . Czas wystąpienia 15 do 20 minut – audycje z wyborczymi wystąpieniami kandydatów powinny odbywać się co drugi dzień .
  - Powinien obowiązywać ZAKAZ Komentowania Tych wystąpień w TVP !

 • ktos210

  Oceniono 10 razy 4

  Przydałyby się internetowe - byłoby wielkie zdziwienie.

 • hastatrespasos

  Oceniono 16 razy 2

  Tak liczni plujący tu na Tuska świrusem rodem z rynsztoka na Kaczogrodzkiej hejterzy to sadyści, genetyczni kryminaliści. Niech każdy z was odważnie wytoczy Tuskowi proces o zamordowanie całej rodziny, o zagrabienie majątku, o zamach smoleński, etc. Do roboty, niech dzięki wam zarobi niejeden advocatus diaboli, czyli prezesa herbu 96 schodów do piekła! Zaciągnijcie kredyty na te procesy, zamiast tu wyżywać się ze swymi morderczymi intencjami! A potem nowe kredyty, na dożywotnie spłacanie odszkodowań za zniesławianie go i przypisywanie mu wszelkich WŁASNYCH WIN I GRZECHÓW!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX