Jak wrócić do Polski? Są wytyczne MSZ, trwają prace nad organizacją czarterów

Co z Polakami poza granicami kraju, gdy przez epidemię koronawirusa zawieszane są loty? Biuro rzecznika prasowego MSZ zapewnia Gazeta.pl, że trwa analizowanie tego, gdzie i ilu Polaków wymaga pomocy, by zorganizować im powroty. Jeszcze w sobotę specjalna konferencja w tej sprawie, a my podsumowujemy, jakie są aktualne wytyczne służb w sprawie powrotów.

Decyzja o zamknięciu polskich granic i zawieszenie lotów oraz międzynarodowych przejazdów kolejowych zastała mnóstwo osób poza Polską. Wszystko rozegra się w nocy z soboty na niedzielę, o godz. 00.00 - od tego momentu powrót do kraju będzie znacząco utrudniony. Inna ważna informacja: loty międzynarodowe do Polski jeszcze w sobotę, a mające planowany przylot na niedzielę, są realizowane bez zmian.

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada

MSZ przypomina: powrót do kraju tylko drogą lądową, przez Niemcy

Publikujemy aktualne wytyczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie, które otrzymała Gazeta.pl. Po pierwsze, należy pamiętać, że wrócić do kraju - mimo zamknięcia granic - mogą wszyscy obywatele Polski, ale muszą liczyć się z tym, że zostaną przebadani, a później skierowani na obowiązkową, 14-dniową kwarantannę.

Czytaj więcej: Utknęli za granicą w czasie pandemii koronawirusa. "Polacy tu skrzykują się na imprezę"

Te osoby, które są poza Polską na zorganizowanych wycieczkach, powinny zgłosić się do organizatora - to on jako pierwszy powinien pomóc w powrocie do kraju. Z kolei osobom, które podróżują na własną rękę, MSZ rekomenduje:

Należy postępować zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustalić z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będzie można dostać się do Polski drogą lądową.

Tu ważna informacja: W tej chwili, w związku z obostrzeniami, jedyną możliwością na wjazd do Polski jest droga przez granicę w Niemczech! Dlatego też jeśli jest szansa na zmianę biletu - pozostają wyłącznie kierunki na porty lotnicze u naszego zachodniego sąsiada. Czesi, Ukraińcy (od 17 marca) czy Słowacy już zawiesili międzynarodowy ruch lotniczy. Aczkolwiek w przypadku Czech otwarte na międzynarodowe połączenia zostaje jeszcze lotnisko im. Vaclava Havla w Pradze.

Tu lista przejść granicznych z Niemcami, którymi można wrócić do Polski (przejścia drogowe i piesze):

 • Jędrzychowice
 • Olszyna - Forst
 • Gubin - Guben
 • Świecko - Frankfurt
 • Słubice - Frankfurt nad Odrą
 • Kostrzyn nad Odrą - Kierz
 • Krajnik Dolny - Schwedt
 • Kołbaskowo - Pomellen
 • Świnoujście - Garz

Dla Czech to przejścia: Cieszyn (Most Przyjaźni), Cieszyn - Chotebuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Trzebina, Kudowa - Słone i Jakuszyce.

MSZ radzi jeszcze osobom poza granicami:

 • Sugerujemy kontakt z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.
 • Jeżeli kończą się Państwu pieniądze na dalszy pobyt za granicą, należy skontaktować się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich.

MSZ zbiera informacje o Polakach poza granicami. Jak zgłosić potrzebę pomocy?

Jednocześnie biuro prasowe MSZ zapewnia, że jeszcze w sobotę będzie konferencja, na której ogłoszone zostaną ponowne działania. Na tę chwilę - wynika z informacji Gazeta.pl - resort spraw zagranicznych analizuje sytuację, zbiera informacje na temat tego gdzie i ilu Polaków potrzebuje pomocy w powrocie do kraju. Analizy dotyczą organizacji czarterów dla takich osób.

Dlatego też MSZ apeluje do takich osób, które już w tej chwili nie mają możliwości powrotu do Polski, by wysyłać e-maile na adres najbliższego urzędu konsularnego, a w nim podać swoje dane osobowe i opisać krótko swoją sytuację oraz miejsce pobytu.

W ten sposób zebrane zostaną informacje mające pomóc w zorganizowaniu czarterów. Pełna lista urzędów konsularnych RP na świecie jest na stronach MSZ: [POLSKIE PRZEDSTAWICIELSTWA NA ŚWIECIE].

Utknąłeś za granicą z powodu zamykania granic i lotnisk? Napisz o tym do nas na news@agora.pl. Potrzebujesz pomocy? W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ uruchamia infolinię dot. możliwości przekraczania granic państw. Numer infolinii: +48 22 523 8880, informacje także na gov.pl/koronawirus.

Więcej o:
Komentarze (78)
Epidemia koronawirusa w Polsce, zamknięte granice i zawieszony loty. Jak wrócić do Polski?
Zaloguj się
 • Edyta Hałycz

  Oceniono 18 razy 12

  Nasz rząd "chwali się" we wszystkich mediach, że uruchomił infolinię dla Polaków, którzy wracają do kraju... A czy panowie i panie z rządu próbowali na nią się dodzwonić ??? Nie ??? To niech spróbują. Numer jest, czasami zajęty, czasami można się dodzwonić i usłyszeć komunikat że się dodzwoniłeś do MSZ tylko zaraz po tym następuje rozłączenie !!! TO PO CO TA INFOLINIA SKORO JEJ NIKT NIE OBSŁUGUJE ???? żeby się chwalić wszystkim że jest ??? WSTYD !!!!!!

 • princepinot

  Oceniono 13 razy 7

  Czyli wracajac z kraju w ktorym jest make zagrozenie, trzeba poleciec do niemiec gdzie jest duze i przywiezc z niemiec wirusa do kraju.
  Skoro granice nie sa zupelnie zamkniete to dlaczego glowne lotniska sa zamykane..

 • me_on_gazeta

  Oceniono 8 razy 6

  Co za debilizm! Chciałabym poznać rachunek finansowy tej propagandówki z czarterami. Okęcie powinno pozostać otwarte przez najbliższe dni i tak liczba lotów jest ograniczona. Pojedyncze osoby sa rozsiane po całym świecie, jestem ciekawa tych czarterów z Brazylii, Japonii, Australii...

 • wzornikieu

  Oceniono 11 razy 5

  Czy bezzębny kurdupel żoliborski już złapał koronkę? Chętnie zapłacę komuś kto go zarazi. No i innych starych pierdów jak Terlecki, Sobecka. Powinni wisieć, no ale skoro jest okazja...

 • matylda1001

  Oceniono 23 razy 5

  Następny przykład na "śmiało, zmieścisz się". Jeżeli ktoś widzi co się dzieje na swiecie i jedzie sobie na urlop to mnie naprawdę nie obchodzi jak wróci i czy w ogóle wróci.

 • mojojojo00

  Oceniono 9 razy 5

  W Dubaju parę tysięcy naszych przywiezionych przez Emirates które odwołały wszystkie loty powrotne na przyszły tydzień, ciekawe jak ich wszystkich teraz przewiozą.

 • tataj1

  Oceniono 18 razy 4

  Decyzja o zamknięciu granic jest moim zdaniem nieracjonalna. Wielka Brytania nie wprowadza żadnych ograniczeń, a rozwój epidemii jest tam wielokrotnie wolniejszy niż gdzie indziej. Wywoływanie paniki przynosi koszmarne skutki i nie zapobiega rozwojowi epidemii. Ten wirus już u nas jest i długo nie zniknie. Opanowanie i zdrowy rozsądek jest teraz na wagę złota. Populistyczne decyzje zabiją gospodarkę, a to uśmierci znacznie więcej ludzi niż koronawirus. Oczywiście wiem, że to wołanie na puszczy i zaraz zostanę zlinczowany jakbym kichnął w autobusie ale oczekiwałbym od mojego rządu rozważnych, opartych na wiedzy decyzji a nie schlebiania rozgorączkowane mu tłumowi. Nie jestem fanem Borisa ale człowiek działa racjonalnie i sądzę, że dzięki temu Brytyjczycy przejdą przez kryzys suchą stopą w przeciwieństwie do nas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX