Jak wrócić do Polski? Są wytyczne MSZ, trwają prace nad organizacją czarterów

Co z Polakami poza granicami kraju, gdy przez epidemię koronawirusa zawieszane są loty? Biuro rzecznika prasowego MSZ zapewnia Gazeta.pl, że trwa analizowanie tego, gdzie i ilu Polaków wymaga pomocy, by zorganizować im powroty. Jeszcze w sobotę specjalna konferencja w tej sprawie, a my podsumowujemy, jakie są aktualne wytyczne służb w sprawie powrotów.

Decyzja o zamknięciu polskich granic i zawieszenie lotów oraz międzynarodowych przejazdów kolejowych zastała mnóstwo osób poza Polską. Wszystko rozegra się w nocy z soboty na niedzielę, o godz. 00.00 - od tego momentu powrót do kraju będzie znacząco utrudniony. Inna ważna informacja: loty międzynarodowe do Polski jeszcze w sobotę, a mające planowany przylot na niedzielę, są realizowane bez zmian.

Zobacz wideo Czy to kluczowy weekend ws. koronawirusa w Polsce? Epidemiolog odpowiada

MSZ przypomina: powrót do kraju tylko drogą lądową, przez Niemcy

Publikujemy aktualne wytyczne Ministerstwa Spraw Zagranicznych w tej sprawie, które otrzymała Gazeta.pl. Po pierwsze, należy pamiętać, że wrócić do kraju - mimo zamknięcia granic - mogą wszyscy obywatele Polski, ale muszą liczyć się z tym, że zostaną przebadani, a później skierowani na obowiązkową, 14-dniową kwarantannę.

Czytaj więcej: Utknęli za granicą w czasie pandemii koronawirusa. "Polacy tu skrzykują się na imprezę"

Te osoby, które są poza Polską na zorganizowanych wycieczkach, powinny zgłosić się do organizatora - to on jako pierwszy powinien pomóc w powrocie do kraju. Z kolei osobom, które podróżują na własną rękę, MSZ rekomenduje:

Należy postępować zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustalić z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będzie można dostać się do Polski drogą lądową.

Tu ważna informacja: W tej chwili, w związku z obostrzeniami, jedyną możliwością na wjazd do Polski jest droga przez granicę w Niemczech! Dlatego też jeśli jest szansa na zmianę biletu - pozostają wyłącznie kierunki na porty lotnicze u naszego zachodniego sąsiada. Czesi, Ukraińcy (od 17 marca) czy Słowacy już zawiesili międzynarodowy ruch lotniczy. Aczkolwiek w przypadku Czech otwarte na międzynarodowe połączenia zostaje jeszcze lotnisko im. Vaclava Havla w Pradze.

Tu lista przejść granicznych z Niemcami, którymi można wrócić do Polski (przejścia drogowe i piesze):

 • Jędrzychowice
 • Olszyna - Forst
 • Gubin - Guben
 • Świecko - Frankfurt
 • Słubice - Frankfurt nad Odrą
 • Kostrzyn nad Odrą - Kierz
 • Krajnik Dolny - Schwedt
 • Kołbaskowo - Pomellen
 • Świnoujście - Garz

Dla Czech to przejścia: Cieszyn (Most Przyjaźni), Cieszyn - Chotebuz, Gorzyczki, Nowe Chałupki, Trzebina, Kudowa - Słone i Jakuszyce.

MSZ radzi jeszcze osobom poza granicami:

 • Sugerujemy kontakt z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu.
 • Jeżeli kończą się Państwu pieniądze na dalszy pobyt za granicą, należy skontaktować się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich.

MSZ zbiera informacje o Polakach poza granicami. Jak zgłosić potrzebę pomocy?

Jednocześnie biuro prasowe MSZ zapewnia, że jeszcze w sobotę będzie konferencja, na której ogłoszone zostaną ponowne działania. Na tę chwilę - wynika z informacji Gazeta.pl - resort spraw zagranicznych analizuje sytuację, zbiera informacje na temat tego gdzie i ilu Polaków potrzebuje pomocy w powrocie do kraju. Analizy dotyczą organizacji czarterów dla takich osób.

Dlatego też MSZ apeluje do takich osób, które już w tej chwili nie mają możliwości powrotu do Polski, by wysyłać e-maile na adres najbliższego urzędu konsularnego, a w nim podać swoje dane osobowe i opisać krótko swoją sytuację oraz miejsce pobytu.

W ten sposób zebrane zostaną informacje mające pomóc w zorganizowaniu czarterów. Pełna lista urzędów konsularnych RP na świecie jest na stronach MSZ: [POLSKIE PRZEDSTAWICIELSTWA NA ŚWIECIE].

Utknąłeś za granicą z powodu zamykania granic i lotnisk? Napisz o tym do nas na news@agora.pl. Potrzebujesz pomocy? W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej MSZ uruchamia infolinię dot. możliwości przekraczania granic państw. Numer infolinii: +48 22 523 8880, informacje także na gov.pl/koronawirus.

Więcej o: