W Polsce potwierdzono 13 nowych przypadków. Jak podaje ministerstwo zdrowia, wyniki dotyczą dwóch osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), trzech z woj. dolnośląskiego (dwie Wrocław i jedna Bolesławiec), pięć z woj. lubelskiego (Lublin) oraz trzech z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła do 81 przypadków. Dwie osoby zmarły: 57-latka i 73-latek; obie miały choroby współtowarzyszące. Z dostępnych informacji o chorobie COVID-19 wiemy, że osoby starsze oraz mające inne schorzenia chroniczne są o wiele bardziej narażone w przypadku zakażenia koronawirusem. COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii koronawirusa. Na świecie zakażonych jest ponad 140 tysięcy osób. Zmarło ponad pięć tysięcy. W Polsce w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Stan zagrożenia epidemicznego zaczął obowiązywać od północy. Wraz z nim wprowadzono wiele środków nadzwyczajnych.
Mateusz Morawiecki zapowiedział w piątek przywrócenie kontroli na wszystkich przejściach granicznych od 15 marca. - W nocy z soboty na niedzielę będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich granicach. Podejmujemy więc decyzję o tymczasowym przywróceniu granic z państwami UE. Na razie na 10 dni, z możliwością przedłużenia o kolejnych 20, a później o miesiąc. Podkreślam z całą mocą, że granice pozostają otwarte dla przepływu towarów - dodał premier. Polscy obywatele po przekroczeniu granicy będą kierowani na 14-dniową kwarantannę domową. Odstępstwa od zamknięcia granicy będą dotyczyły będą tych cudzoziemców, którzy w Polsce legalnie przebywają i pracują - pod warunkiem 14-dniowej kwarantanny.
Wprowadzono zakaz organizowania zgromadzeń, w których miałoby uczestniczyć więcej niż 50 osób. Morawiecki podkreślił, że ograniczenie dotyczy wszystkich zgromadzeń - publicznych i prywatnych. Premier wyjaśnił, że decyzja ta wynika między innymi z analiz środków podejmowanych w walce koronawirusem w innych europejskich krajach i częstego braku ich przestrzegania.
Zdecydowano o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów i innych miejsc rozrywki. Restauracje i inne punkty usługowe mogą świadczyć usługi na wynos, na dowóz. Ograniczono działanie galerii handlowych. Pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, pralnie, apteki i drogerie. Pozostałe sklepy i punkty usługowe będą działały. Dotyczy to także banków i bankomatów. Szef rządu zapewniał, że gotówki nie zabraknie.