Arcybiskup Gądecki: Msze święte i nabożeństwa w kościołach tylko do 50 osób

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób. Jak podkreślił w komunikacie, ma to związek z decyzją o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce i zarządzeniem premiera, by ograniczyć liczbę uczestników wszystkich zgromadzeń do 50 osób.

Arcybiskup Gądecki przypomniał o dyspensie wydawanej przed biskupów diecezjalnych od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. "Osoby, które z niej korzystają, proszę o duchową łączność ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu" - zaznaczył przewodniczący KEP.

Duchowny zachęcał też, by biskupi wydawali diecezjalne zarządzenia dotyczące opieki duszpasterskiej nad wiernymi w czasie epidemii, w nawiązaniu do jego poprzednich komunikatów i zarządzenia Rady Stałej KEP z 12 marca.

Arcybiskup poprosił kapłanów i osoby życia konsekrowanego, aby każdego dnia o godzinie 20.30 - bez udziału wiernych - odmawiali w kościele różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.

"Proszę wiernych, aby w tym samym czasie w swoich rodzinach odmawiali różaniec w duchowej łączności z kapłanami. Wszystkich wiernych i pasterzy zapewniam o mojej modlitwie i duchowej łączności" - wskazał przewodniczący Episkopatu Polski. 

Koronawirus w Polsce i na świecie 

W piątek premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej zakomunikował wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Szef rządu zapowiedział też wprowadzenie pełnej kontroli na wszystkich przejściach granicznych, których - poza szczególnymi przypadkami - nie będą mogli przekraczać cudzoziemcy. Rząd zdecydował też o wstrzymaniu międzynarodowego ruchu lotniczego oraz kolejowego. Co więcej, ograniczeniu ulegnie funkcjonowanie galerii handlowych, a puby i restauracje zostaną tymczasowo zamknięte. 

Także dziś zmarła druga w Polsce osoba zakażona koronawirusem. To 73-letni mężczyzna, który przebywał w szpitalu we Wrocławiu. Pacjent był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące. 

Dotychczas na całym świecie stwierdzono ponad 143 tys. przypadków wystąpienia koronawirusa, zmarło ponad 5,3 tys. osób. W Polsce liczba odnotowanych przypadków zakażeń to 68, zmarły dwie osoby.

Koronawirus. Czytaj też:

Czy koronawirus ginie w 26 stopniach? Czy można jechać na Malediwy i co z weselami? Odpowiada immunolog

Koronawirus w Polsce. Czy należy nosić maski ochronne? Jak poprawnie nałożyć maseczkę? [WIDEO]

Zakażenie koronawirusem. Po ilu dniach pojawiają się pierwsze objawy?

Więcej o: